Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
Do góry

Jak pozbyć się uporczywych chwastów?

Uporczywe chwasty. Nick Bailey bada ten dokuczliwy problem i radzi, jak go rozwiązać.

Chwasty! Wszyscy się z nimi zmagamy. Te „rośliny-nie-na-miejscu” mają zadziwiającą zdolność do zasiedlenia każdego skrawka ogrodu. Wyglądają niechlujnie, kradną składniki odżywcze i światło roślinom ogrodowym i często przenoszą choroby. Utrzymanie chwastów pod kontrolą jest zmorą większości ogrodników, jednak znając kilka sztuczek, łatwo można się ich pozbyć.

Jak je pokonać?

Chwasty jednoroczne zamykają swój cykl życiowy w przeciągu jednego roku: kiełkują, kwitną, zawiązują nasiona i zamierają. Łatwo można je usunąć motyką i zostawić na ziemi – taki zabieg jest szczególnie skuteczny w czasie gorącej pogody. Na brukowanych nawierzchniach i otwartej przestrzeni z chwastami poradzi sobie ręczny miotacz ognia. Chwasty jednoroczne są łatwiejsze do okiełznania niż ich bandycka brać – chwasty wieloletnie. Te szkodniki odrastają z podziemnych korzeni i każdego roku sieją spustoszenie. Żadna część ogrodu nie jest przed nimi bezpieczna.

 

Co mówi nauka?

Herbicydy systemiczne potrafią dostać się do wnętrza tkanek roślinnych poprzez liście, a później przenosić się poprzez system naczyń, a to oznacza, że są w stanie zabić całą roślinę razem z liśćmi i korzeniami. Takie działanie mają ich składniki aktywne: glifosat, 2,4-D lub MCPA.

Sól może działać jak herbicyd kontaktowy, jednak użyta w nadmiarze może zatruć ziemię i sprawić, że nie będzie w niej można uprawiać innych roślin.

Skrzypy są na Ziemi od ponad 100 milionów lat. Jednym z powodów ich przetrwania są ich korzenie, które mogą rosnąć 1,5 m pod ziemią.

■ Niektóre małe chwasty jednoroczne, np. gorczycznik pospolity, żyją niezwykle krótko – zakwitają już 4–6 tygodni po wykiełkowaniu. Pozostawione mogą się rozprzestrzenić w ogrodzie na wielką skalę.

■ Chociaż niektórzy ogrodnicy polecają stosowanie octu, nie jest on wystarczająco silny, by mieć jakikolwiek zauważalny wpływ na chwasty. Lepiej użyj środka chwastobójczego zawierającego kwas octowy.

■ Według niektórych badań glifosat (herbicyd systemiczny) może pozostawać w ziemi i powodować raka. Inne dowodzą, że jest całkowicie bezpieczny. Unikam jego stosowania tam, gdzie mogę.

   

Metody usuwania chwastów jednorocznych można też wykorzystać do chwastów wieloletnich, jednak efektem będzie tylko ich osłabienie – zdeterminowany system korzeniowy wkrótce wyda nowe pędy i liście. Potrzeba sposobu, aby usunąć ich korzenie. Wyrywanie lub wykopywanie będzie skuteczne w niektórych przypadkach, jednak chwasty z mięsistymi korzeniami, np. szczaw i oset, urywają się pod ziemią, gdzie zostają kawałki ich korzeni. W ich usunięciu może pomóc przykrycie na rok czarną folią lub posadzenie gatunków, które będą dla nich zbyt silną konkurencją, np. bodziszek oksfordzki zdusi wzrost podagrycznika pospolitego. Plastikowe obrzeża ogrodowe powstrzymają gatunki wytwarzające rozłogi (m.in. pokrzywa) przed rozrostem. Jednak do skutecznego pozbycia się chwastów najczęściej niezbędne są środki chemiczne.

Herbicydy selektywne, np. Verdone Extra i Westland Resolva Lawn Weedkiller (W Polsce: 1Herbicydy zawierające substancje aktywne: MCPA, fluroksypyr, chlopyralid; np.: Bofix, Chwastox Complex, Mniszek Ultra.) zabijają chwasty trawnikowe, nie szkodząc trawie. Na brukowanych nawierzchniach, w warzywnikach lub na ozdobnych rabatach skuteczne będą środki chwastobójcze z glifosatem, takie jak Roundup, o ile nie będą miały kontaktu z roślinami ozdobnymi. Chwasty absorbują substancję aktywną i transportują ją do korzeni, która wkrótce je zabija. Powój, pokrzywy, perz i jeżyny mogą wymagać kilku zabiegów oraz ręcznego usuwania całych roślin.

Spróbuj też stosować herbicyd przeciwko odrastaniu chwastów. Tworzy on niewidzialną powłokę na powierzchni ziemi lub żwiru, która zapobiega kiełkowaniu nowych roślin do 6 miesięcy. W ten sposób działają np. Bayer Path and Drive i Weedol Pathclear (W Polsce: Herbicydy zawierające substancje aktywne: MCPA, mekoprop-P, dikamba, 2,4-D; np. Dicotex, Golf Extra.).

Niedawno pojawiły się naturalne, przyjazne dla zwierząt środki chwastobójcze na bazie kwasów i olejków roślinnych. Pozbawiają one chwasty ochronnej warstwy znajdującej się na powierzchni liści i powodują zamieranie roślin, szczególnie chwastów jednorocznych. Spróbuj Weedblast od Ecofective lub Doff Superfast Weedkiller (W Polsce: 3Herbicydy zawierające naturalne składniki, np. kwas pelargonowy.).

Kolejnym odkryciem ostatniej dekady jest wynalezienie sposobu pozbycia się najgorszego – rdestowca ostrokończystego. Stosowane przez profesjonalistów rozwiązanie polega na wstrzyknięciu do pędów herbicydu systemicznego (zobacz panel boczny). To skuteczny sposób pozbycia się rdestowca, lecz może wymagać kilku zabiegów.

   
Gardeners World Edycja Polska Gardeners` World Edycja Polska - Marzec-Kwiecień 2018
   

 

Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health lipiec - sierpień 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska lipiec 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.