Logo
Logo
Do góry

Jak ocalić jeże?

Populacja jeży zmniejsza się w zatrważającym tempie, ale możemy im pomóc. Zacznij już teraz, zanim będzie za późno – alarmuje Kate Bradbury.

Według raportu The State of Britain’s Hedgehogs 2011* w pierwszej dekadzie tego stulecia liczebność jeży w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się o jedną czwartą. Raport z 2015 pokazuje, że jeży wciąż ubywa: ich liczebność na terenach wiejskich spadła o co najmniej połowę, a na terenach miejskich o prawie jedną trzecią.

Chociaż przez czytelników BBC Wildlife Magazine jeże zostały wybrane na ulubione rodzime ssaki w 2013, te skromne zwierzęta znikają na naszych oczach. A to od nas, ogrodników, zależy ich przyszłość.

Co więcej, w ostatniej ankiecie przeprowadzonej wśród naszych czytelników tylko nieco ponad 25 proc. z was widziała w 2015 roku jeża w swoim ogrodzie (w porównaniu z prawie 33 proc. ankietowanych, którzy widzieli je w 2014**).

Jeszcze bardziej niepokoi to, że dwoje na pięciu ankietowanych dawno nie widziało jeża w swoim ogrodzie, a prawie połowa przyznała, że nigdy nie spotkała u siebie tego kolczastego ssaka. Wśród ogrodników panuje olbrzymi niepokój o przyszłość jeży i wielka chęć niesienia im pomocy.

Na pytanie, które ze zwierząt czytelnicy ocaliliby od wyginięcia, gdyby musieli wybierać, ponad połowa wybrała jeża, tuż przed wróblem, maskonurem i paszkotem....

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Polska Marzec-Kwiecień 2017

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze grudzień 2020 - styczeń 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska maj 2020

Pakiet Gardeners' World Polska

Wydanie specjalne: Własne Uprawy. Już dostępne!