Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Jak ocalić jeże?

Populacja jeży zmniejsza się w zatrważającym tempie, ale możemy im pomóc. Zacznij już teraz, zanim będzie za późno – alarmuje Kate Bradbury.

Według raportu The State of Britain’s Hedgehogs 2011* w pierwszej dekadzie tego stulecia liczebność jeży w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się o jedną czwartą. Raport z 2015 pokazuje, że jeży wciąż ubywa: ich liczebność na terenach wiejskich spadła o co najmniej połowę, a na terenach miejskich o prawie jedną trzecią.

Chociaż przez czytelników BBC Wildlife Magazine jeże zostały wybrane na ulubione rodzime ssaki w 2013, te skromne zwierzęta znikają na naszych oczach. A to od nas, ogrodników, zależy ich przyszłość.

Co więcej, w ostatniej ankiecie przeprowadzonej wśród naszych czytelników tylko nieco ponad 25 proc. z was widziała w 2015 roku jeża w swoim ogrodzie (w porównaniu z prawie 33 proc. ankietowanych, którzy widzieli je w 2014**).

Jeszcze bardziej niepokoi to, że dwoje na pięciu ankietowanych dawno nie widziało jeża w swoim ogrodzie, a prawie połowa przyznała, że nigdy nie spotkała u siebie tego kolczastego ssaka. Wśród ogrodników panuje olbrzymi niepokój o przyszłość jeży i wielka chęć niesienia im pomocy.

Na pytanie, które ze zwierząt czytelnicy ocaliliby od wyginięcia, gdyby musieli wybierać, ponad połowa wybrała jeża, tuż przed wróblem, maskonurem i paszkotem....

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Polska Marzec-Kwiecień 2017

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na najtrudniejsze pytania

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Pakiet Gardeners' World Polska grudzień 2019

Pakiet Gardeners' World Polska