Logo
Logo
Do góry

Czas zimowego przycinania

Wiele uśpionych teraz drzew i krzewów skorzysta z zimowego przycięcia, zwłaszcza przerośnięte egzemplarze. Bez zasłaniających widok liści – mówi Rosie Yeomans – z łatwością zobaczysz gałązki, które możesz usunąć.

W środku zimy soki w roślinach krążą w spowolnionym tempie, dlatego wytrzymałe krzewy, drzewa i żywopłoty zrzucające liście na zimę można w razie potrzeby silnie przyciąć. Krzewy jagodowe możesz wyciąć tuż przy ziemi lub nadać im odpowiedni kształt, a jabłonie, grusze i czarne porzeczki – prześwietlić i ograniczyć ich rozmiary.

To także odpowiedni okres, by zająć się większym przycinaniem, np. w przypadku przerośniętych krzewów wymagających odświeżenia. W trakcie pracy uważaj na kiełkujące u twoich stóp cebulki, jednak inne pozostające w spoczynku byliny na rabatach nie ulegną zniszczeniu, jeśli będziesz się pomiędzy nimi poruszał.

O tej porze roku dokładnie zobaczysz, w których miejscach należy przyciąć rośliny. Unikaj jednak cięcia delikatniejszych gatunków, takich jak śródziemnomorskie lawendy, szałwie i mirty, ponieważ pozostawienie nieuszkodzonych pędów pozwoli dolnym pąkom prawidłowo przezimować. Nigdy nie wykonuj cięcia w wyjątkowo mroźne dni, ponieważ bardzo niska temperatura może uszkodzić odsłonięte tkanki nawet u najodporniejszych krzewów...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Polska Styczeń-Luty 2017

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze grudzień 2020 - styczeń 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska maj 2020

Pakiet Gardeners' World Polska

Wydanie specjalne: Własne Uprawy. Już dostępne!