Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Czas zimowego przycinania

Wiele uśpionych teraz drzew i krzewów skorzysta z zimowego przycięcia, zwłaszcza przerośnięte egzemplarze. Bez zasłaniających widok liści – mówi Rosie Yeomans – z łatwością zobaczysz gałązki, które możesz usunąć.

W środku zimy soki w roślinach krążą w spowolnionym tempie, dlatego wytrzymałe krzewy, drzewa i żywopłoty zrzucające liście na zimę można w razie potrzeby silnie przyciąć. Krzewy jagodowe możesz wyciąć tuż przy ziemi lub nadać im odpowiedni kształt, a jabłonie, grusze i czarne porzeczki – prześwietlić i ograniczyć ich rozmiary.

To także odpowiedni okres, by zająć się większym przycinaniem, np. w przypadku przerośniętych krzewów wymagających odświeżenia. W trakcie pracy uważaj na kiełkujące u twoich stóp cebulki, jednak inne pozostające w spoczynku byliny na rabatach nie ulegną zniszczeniu, jeśli będziesz się pomiędzy nimi poruszał.

O tej porze roku dokładnie zobaczysz, w których miejscach należy przyciąć rośliny. Unikaj jednak cięcia delikatniejszych gatunków, takich jak śródziemnomorskie lawendy, szałwie i mirty, ponieważ pozostawienie nieuszkodzonych pędów pozwoli dolnym pąkom prawidłowo przezimować. Nigdy nie wykonuj cięcia w wyjątkowo mroźne dni, ponieważ bardzo niska temperatura może uszkodzić odsłonięte tkanki nawet u najodporniejszych krzewów...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Polska Styczeń-Luty 2017

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska maj 2020

Pakiet Gardeners' World Polska