Logo
Logo
Do góry

Wszystko o powojnikach

Powojniki to rośliny kwitnące bardzo obficie i kolorowo – nic dziwnego, że są tak lubiane. Dowiedz się, jakie odmiany najwspanialej kwitną w poszczególnych porach roku, poznaj porady specjalistów dotyczące uprawy powojników w pojemnikach (także w polskich warunkach) i tajniki ich pielęgnacji.

Każdy ogrodnik ma coś do ukrycia. Nie, nie chodzi o sekrety osobiste, ale o nagi płot, brzydką szopę czy nieciekawy widok. Niewiele pnączy wykona zadanie zakrycia przestrzeni lepiej niż powojniki (zwane też klematisami). Dzięki swoim niezwykłym, chwytnym ogonkom liściowym wspinają się po podporach bez pomocy, tworząc przepiękne arrasy z liści przez cały sezon wegetacyjny i pokrywając się kwiatami w różnych porach roku.

To jeszcze nie wszystko: są to również wyjątkowe, urzekające rośliny. Uprawiając powojniki w pojemnikach na tarasie, przy trójnogich podporach na rabacie lub pozwalając im płożyć się po krzewach, możemy je podziwiać w ich najlepszym wydaniu, jako proste w pielęgnacji, bujnie kwitnące, zdrowe rośliny.

Każda pora roku ma swoje kwitnące powojniki, np. powojnik wąsaty (Clematis cirrhosa) prezentuje kremowe kielichy w środku zimy [w Polsce może kwitnąć od listopada do lutego], powojnik górski (C. montana) zachwyca burzą kwiatów późną wiosną, ogromne rozety hybryd wielkokwiatowych cieszą oko przez cały rok, a żółte płatki i puchate owocostany powojników tanguckich (C. tangutica) radują nas jesienią...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Polska Styczeń-Luty 2017


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze grudzień 2020 - styczeń 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska maj 2020

Pakiet Gardeners' World Polska

Wydanie specjalne: Własne Uprawy. Już dostępne!