Logo
Logo
Do góry

Wszystko o powojnikach

Powojniki to rośliny kwitnące bardzo obficie i kolorowo – nic dziwnego, że są tak lubiane. Dowiedz się, jakie odmiany najwspanialej kwitną w poszczególnych porach roku, poznaj porady specjalistów dotyczące uprawy powojników w pojemnikach (także w polskich warunkach) i tajniki ich pielęgnacji.

Każdy ogrodnik ma coś do ukrycia. Nie, nie chodzi o sekrety osobiste, ale o nagi płot, brzydką szopę czy nieciekawy widok. Niewiele pnączy wykona zadanie zakrycia przestrzeni lepiej niż powojniki (zwane też klematisami). Dzięki swoim niezwykłym, chwytnym ogonkom liściowym wspinają się po podporach bez pomocy, tworząc przepiękne arrasy z liści przez cały sezon wegetacyjny i pokrywając się kwiatami w różnych porach roku.

To jeszcze nie wszystko: są to również wyjątkowe, urzekające rośliny. Uprawiając powojniki w pojemnikach na tarasie, przy trójnogich podporach na rabacie lub pozwalając im płożyć się po krzewach, możemy je podziwiać w ich najlepszym wydaniu, jako proste w pielęgnacji, bujnie kwitnące, zdrowe rośliny.

Każda pora roku ma swoje kwitnące powojniki, np. powojnik wąsaty (Clematis cirrhosa) prezentuje kremowe kielichy w środku zimy [w Polsce może kwitnąć od listopada do lutego], powojnik górski (C. montana) zachwyca burzą kwiatów późną wiosną, ogromne rozety hybryd wielkokwiatowych cieszą oko przez cały rok, a żółte płatki i puchate owocostany powojników tanguckich (C. tangutica) radują nas jesienią...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Polska Styczeń-Luty 2017

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Pakiet Gardeners' World Polska maj 2020

Pakiet Gardeners' World Polska