Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Okazje

Smaczny koniec roku: Uprawa warzyw na późny zbiór

Dopilnuj, aby warzywnik był pełen plonów zimą, podejmując już odpowiednie kroki. Charles Dowding pokazuje, co zrobić latem, aby móc zbierać własne warzywa na Boże Narodzenie, a nawet jeszcze po świętach.

Lato to pora zbiorów i obfitości w warzywniku, ale też doskonały czas na rozpoczęcie uprawy na nowo. Rośliny posiane teraz łatwo się ukorzeniają i rosną w ekspresowym tempie, np. burak wysiany pod koniec czerwca będzie gotowy do zbiorów już po 7 tygodniach. Warto wykorzystać obecne ciepło i światło, aby zapewnić sobie nowe zbiory na długie miesiące, wręcz do następnego przednówka.

Chociaż dni będą coraz krótsze, mamy jeszcze ponad połowę sezonu ogrodniczego. Wiosną dni są długie, ale gleba często pozostaje chłodna, dlatego rośliny rosną powoli, zaś latem i jesienią ciepła gleba sprawia, że plony pojawiają się szybko. Ogólna zasada brzmi: dzień uprawy w lipcu jest wart 2 w sierpniu, 4 we wrześniu, 7 w październiku i 14 w listopadzie!

Zbierając plony, robisz w glebie miejsce na rośliny do późniejszego zbioru. W tych lukach wysiewaj nasiona; możesz też wysiać je do paletek lub małych doniczek (albo po prostu kupić sadzonki), aby rośliny były gotowe, kiedy pojawi się na nie miejsce w ogrodzie. Zyskasz tak od 3 do 4 tygodni przewagi nad wysiewem bezpośrednio do gleby.

O tej porze roku nasiona często kiełkują w zaledwie 3 dni. Jeśli wysiewasz bezpośrednio do gleby, najlepiej zrób rowki i podlewaj nasiona w linii zagłębienia, bez moczenia gleby obok. Po wysiewie przykryj je suchą ziemią. Ta metoda przekazuje wilgoć w głąb gleby, gdzie jest najbardziej potrzebna, co pobudza korzenie sadzonek do wzrostu...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Edycja Polska Lipiec-Sierpień 2016

Lista zakupów
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)


100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska kwiecień 2022

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska wrzesień 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!