Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019
Strefa magazynu
maj - czerwiec 2016

Czym jest dla ciebie angielski ogród? W odpowiedziach na to konkursowe pytanie, zadane jesienią, czytelnicy polskiej edycji Gardeners’ World najczęściej poruszali temat róż. Z przyjemnością więc w tym numerze publikujemy o nich materiał, a jedną z nich – herbatnią (należącą do grupy róż szlachetnych), niemalże synonim „angielskiej róży” – wyróżniamy na okładce. Czy o tych roślinach można – i trzeba – powiedzieć coś nowego?

Róża, obrosła w bogatą i wielowiekową symbolikę oraz rozpoznawana przez mieszczuchów niewyściubiających nosa poza granice betonowej dżungli, stała się znakiem rośliny. I „królową ogrodu”. Piękną, ale jak przystało na władczynię, kapryśną. Carol Klein przekonuje, że chimeryczność niekoniecznie musi leżeć w naturze róży, lecz jest to kwestia odpowiedniego stanowiska. Dzięki autorce znajdziesz pięknie kwitnący krzew idealny.

Na drugim biegunie ogrodowej doskonałości są dzikie rośliny. Do niedawna – chwasty, obecnie – must have dla świadomego ogrodnika. Alan Titchmarsh zachęca, by zapraszać je do swego otoczenia. Wraz z nimi pojawią się motyle, pszczoły i... sielskie wspomnienia z lat dziecięcych: przeplatanych makami łanów zboża, orzęsionych stawów czy śródpolnych łąk.

Jeśli jednak masz trudności z utrzymaniem natury w ryzach (bądź już sama myśl o pozostawieniu „chwastów” w ogrodzie budzi twój zdecydowany opór), pomyśl o czymś mniej wymagającym – kwitnącej kompozycji dla zapylaczy lub hotelu dla pszczół samotnic. Bo na oczko wodne chyba nie trzeba nikogo długo namawiać?

Agnieszka Pietrzak
Redaktor prowadząca

Artykuły
Lubimy wiosnę: Za jej kwiecistą poetyczność
Wiosna to dla ogrodnika spełnienie marzeń o kolejnym sezonie. Jej kwintesencją są pierwsze kwiaty. Gwiazdą numeru jest pierwiosnek japoński (Primula japonica).
Czytaj dalej
Przechytrzyć przednówek
Jeszcze nie jest za późno, aby założyć rabatę warzywną, twierdzi Monty Don i radzi, jak szybko uzyskać smaczne plony.
Czytaj dalej
Europejski koliber: Fruczak gołąbek
To egzotycznie wyglądające stworzonko latem często zagląda do naszych ogrodów, a coraz łagodniejsze zimy mogą przyczynić się do tego, że stanie się ich całorocznym mieszkańcem.
Czytaj dalej
Jak uprawiać melony?
Sally Nex ujawnia tajemnice udanej uprawy egzotycznych owoców w chłodniejszym klimacie.
Czytaj dalej
Pippa radzi: Jak uprawiać fasolę?
Powiedzieliście nam, że fasola jest najchętniej uprawianym przez was warzywem. Dlatego też rzuciliśmy wyzwanie Pippie Greenwood: miała uprawiać rośliny dające jak największy i najsmaczniejszy plon.
Czytaj dalej
Sekrety uprawy olbrzymich warzyw
Ekspert od pokazowych warzyw Medwyn Williams zdradza sposoby na uprawę okazów, które zaimponują sędziom – albo twoim sąsiadom.
Czytaj dalej
Szparagi prosto z ogródka
Drogie w sklepach, ale superłatwe w uprawie. W dodatku nic nie przebije szparagów z własnej uprawy – zachwycają delikatnym smakiem i mają liczne walory zdrowotne.
Czytaj dalej
Bazylia prosto z ogródka
Gdy dodasz to aromatyczne zioło podczas gotowania, nada potrawie niezaprzeczalny śródziemnomorski charakter. Skorzystaj z naszego poradnika i rozpocznij na parapecie uprawę smacznych listków.
Czytaj dalej
Plany letnich rabat
Przepiękne kwiaty i idealnie skomponowane rośliny zdobiły ubiegłoroczną wystawę RHS Chelsea Flower Show.
Czytaj dalej
Dzika strona natury
Fortuna kołem się toczy: dzikie rośliny raz są niechcianymi chwastami, innym razem stają się obiektem pożądania. Alan Titchmarsh pokazuje swoje ulubione kwitnące gatunki, które dodadzą twojemu ogrodowi dzikiego charakteru.
Czytaj dalej
Drzewa: Kwitnące piękności
Kwitnienie drzew jest jednym z najpiękniejszych momentów w roku. Zobacz najpiękniejsze gatunki.
Czytaj dalej
Atrakcyjne cały rok: Mirt zwyczajny
Pachnące liście i kwiaty oraz zimowe jagody – mirt zawsze doskonale się prezentuje – zachęca Graham Rice.
Czytaj dalej
Dekoracja sezonu: Czas obfitości
Ta urocza doniczkowa dekoracja zwiastuje lato – delikatne kwiaty, pełne kobiecego czaru przywodzą na myśl wiejski ogródek.
Czytaj dalej
Ogród Carol: Droga usłana różami
Róże występują w wielu rodzajach, kształtach i kolorach. Carol Klein odkrywa ich rodowe sekrety, żeby ułatwić ci wybór tej, która sprosta najtrudniejszym wymaganiom.
Czytaj dalej
Cięcie w czerwcu
Usuwanie przekwitniętych kwiatów jest konieczne, jeśli chcesz, by rośliny wydały kolejne. David Hurrion pokazuje, jak osiągnąć najlepsze rezultaty, a jednocześnie utrzymać krzewy w dobrej formie.
Czytaj dalej
Wodne atrakcje: Alan o zbiornikach wodnych
Formalny, naturalny, tradycyjny czy nowoczesny... – staw wniesie radość do każdego ogrodu i dostarczy cennych siedlisk dla dzikich stworzeń. Alan pomoże ci wybrać zbiornik wodny odpowiedni do twoich potrzeb.
Czytaj dalej
Ogrodowy design do skopiowania
Jesteśmy właśnie w szczycie sezonu na wystawy ogrodnicze – oglądamy inspirujące zestawienia roślin i pomysły na projekty ogrodów.
Czytaj dalej
Rośliny do cienia
W niewielkich ogrodach cień można postrzegać jako problem. Matt Biggs wymienia swoje ulubione rośliny, aby pomóc ci jak najlepiej wykorzystać ciemne zakątki.
Czytaj dalej
Bodziszki do cienia
Wprowadź barwy i styl do zacienionych zakątków ogrodu dzięki wytrzymałym bodziszkom. Graham Rice wybiera 12 najlepszych gatunków.
Czytaj dalej
6 świetnych ziół wieloletnch: Zioła obowiązkowe
Łatwe w uprawie i mogą latami uatrakcyjniać zarówno ogród, jak i kuchnię. Jekka McVicar zdradza swoje fachowe sekrety, które pomogą ci w uprawie sześciu najlepszych gatunków ziół wieloletnich.
Czytaj dalej
Ziołowe orzeźwienie
Musisz jak najszybciej wypić coś na poprawę samopoczucia? Alex Mitchell proponuje pojemnikową uprawę ziół, zapewniających składniki do napojów, które podniosą cię na duchu i pozwolą zaoszczędzić na herbatkach.
Czytaj dalej
Jak dbać o oczko wodne?
Tak jak każda część ogrodu, oczko wodne również wymaga stałej pielęgnacji, by było wolne od chwastów, a rośliny ozdobne miały odpowiedni rozmiar.
Czytaj dalej
Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą październik 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health listopad - grudzień 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska październik 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.