Logo
Logo
Strefa magazynu

Gardener's World lipiec - sierpień 2015

Lato – ukoronowanie całorocznej pracy na rzecz ogrodu. Możemy odpocząć (na chwilę) po kopaniu, palikowaniu, wysiewaniu, nawożeniu, pieleniu, chuchaniu i dmuchaniu... i nareszcie, korzystając z długich i ciepłych dni, docenić cały włożony wysiłek oraz rozkoszować się pięknem ogrodowej flory i fauny.

Bo ogród oprócz roślin to także zwierzęta, a powinno być ich w nim wiele. Skupmy więc na nich uwagę, zadając sobie pytania: kiedy ostatni raz widziałeś w swoim ogrodzie motyla? Czy słyszysz brzęczenie pszczół? Czy rozbrzmiewa on ptasim śpiewem?

Zaproszenie do ogrodu „dzikiego życia” to nie wymysł „zielonych”, to współczesny wyznacznik dobrego, świadomego ogrodnictwa.

Tak wiele wiemy o ginących egzotycznych gatunkach zwierząt, a nie zauważamy, co dzieje się na naszym własnym podwórku. Zatrzymaj się, popatrz inaczej na swój ogród – zachęca David Attenborough – i działaj (s. 90). Dlatego też ten światowej sławy przyrodnik przekształcił parking na obrzeżach Londynu w łąkę z polnymi kwiatami, nad która tańczą motyle.

Ale wystarczą skromniejsze działania: sadzenie uwielbianych przez te owady roślin (s. 96) i tolerowanie ich głodnych gąsienic (s. 94). Zaakceptujmy kępkę pokrzyw w ogrodzie, dwa zjedzone przez motyle maluchy liście, stertę patyków, która da schronienie pożytecznym owadom. Nie tylko nasz ogród na tym zyska. Dajmy sobie i światu odetchnąć.

Agnieszka Pietrzak
Redaktor prowadząca

Artykuły
Lubimy lato za piękno w rozkwicie
Nie wyjeżdżaj na wakacje! Zostań w domu by cieszyć się sierpniem - kulminacją lata. Prezentujemy krokosmię 'Lucifer', której gorące jak piekielny ogień kwiaty rozpalą Twój ogród.
Czytaj dalej
Rusałka pokrzywnik - motyl zwyczajny-niezwyczajny
Ten motyl jest pospolity w Polsce, jednak w Anglii jego populacja w ostatnich latach znacznie spadła. Zycie rusałki pokrzywnika, podzielone na cztery odrębne etapy, jest niezwykle złożone i kruche.
Czytaj dalej
W jedności z naturą - wywiad z Davidem Attenborough
Autor telewizyjnych filmów przyrodniczych David Attenborough widział na własne oczy wpływ zmian klimatycznych i wzrostu populacji ludzkiej na ekosystemy Ziemi. Kate Bradbury sprawdza, w jaki sposób doświadczenia te wpłynęły na niego jako ogrodnika.
Czytaj dalej
Uprawy organiczne: Jak zbierać plony?
Charles Dowding pokazuje najlepsze techniki zbioru warzyw, by uprawy przyniosły jak największe plony. Na następnych stronach wyjaśnia zaś, jak przechowywać zbiory.
Czytaj dalej
Uprawy organiczne: Jak przechowywać zbiory?
Nie pozwól plonom się zmarnować, nawet jeśli zebrałeś ich za dużo. Charles Dowding pokazuje, jak przygotować warzywa uprawiane we własnym ogródku do przechowywania.
Czytaj dalej
Alan o dzikich roślinach: Żyj i pozwól żyć
Różnica pomiędzy chwastem a polnym kwiatem jest niewielka. Alan Titchmarsh wyjaśnia, jak ją dostrzec.
Czytaj dalej
Rośliny dla wielbicieli czekolady
Zmień swój ogród w czekoladowy raj, pełen obłędnie pachnących i apetycznie wyglądających roślin. Catherine Mansley wyjaśnia, jak to zrobić.
Czytaj dalej
Własna uprawa procentuje - Monty zdradza swoje sekety
Uprawa własnych roślin „od podstaw” przynosi oszczędności finansowe, ale czy wymaga kosztownego sprzętu? Monty zdradza swoje sekrety zestawu do rozmnażania, który pozwala mu zapełnić roślinami ogród w Longmeadow.
Czytaj dalej
Uff, jak gorąco! letnia kompozycja w doniczce
Jako że nastała kanikuła, czas stworzyć dekorację w pojemniku, która dobrze się czuje w upale i suszy. Wybraliśmy rośliny lubiące słońce – gatunki dekoracyjne pod względem kształtu, koloru i struktury, które dobrze znoszą suszę i nie wymagają częstego podlewania.
Czytaj dalej
Płyń z prądem - jak przygotować ogród na skrajną pogodę?
Pogoda staje się coraz bardziej nieobliczalna i zmienna. Monty zdradza, jak przygotowuje swój ogród na zawirowania atmosferyczne niesione przez pory roku.
Czytaj dalej
Pomysły na rabaty: Atrakcje późnego lata
Odśwież swoje rabaty! Prezentujemy sześć pięknych kompozycji z kwitnącymi roślinami, które są najpiękniejsze w sierpniu, co oznacza, że z łatwością przeobrazisz wybrane miejsca w ogrodzie w przykuwające wzrok atrakcje późnego lata.
Czytaj dalej
W poszukiwaniu idealnego partnera - kwiatowe kompozycje
Łączenie ze sobą roślin to niełatwe zadanie, ponieważ nasze ogrody cały czas się zmieniają. Carol Klein zdradza sekrety, jak tworzyć piękne kompozycje – i w zgodzie z własnym gustem.
Czytaj dalej
5 gorących kolaży - enegretyczne kompozycje doniczkowe
Przydaj wyrazistości ogrodowi intensywnymi kolorami, które rozgrzeją go również jesienią. Kay Maguire przedstawia pięć energetyzujących kompozycji doniczkowych.
Czytaj dalej