Logo
Logo
Strefa magazynu
lipiec - sierpień 2015

Lato – ukoronowanie całorocznej pracy na rzecz ogrodu. Możemy odpocząć (na chwilę) po kopaniu, palikowaniu, wysiewaniu, nawożeniu, pieleniu, chuchaniu i dmuchaniu... i nareszcie, korzystając z długich i ciepłych dni, docenić cały włożony wysiłek oraz rozkoszować się pięknem ogrodowej flory i fauny.

Bo ogród oprócz roślin to także zwierzęta, a powinno być ich w nim wiele. Skupmy więc na nich uwagę, zadając sobie pytania: kiedy ostatni raz widziałeś w swoim ogrodzie motyla? Czy słyszysz brzęczenie pszczół? Czy rozbrzmiewa on ptasim śpiewem?

Zaproszenie do ogrodu „dzikiego życia” to nie wymysł „zielonych”, to współczesny wyznacznik dobrego, świadomego ogrodnictwa.

Tak wiele wiemy o ginących egzotycznych gatunkach zwierząt, a nie zauważamy, co dzieje się na naszym własnym podwórku. Zatrzymaj się, popatrz inaczej na swój ogród – zachęca David Attenborough – i działaj (s. 90). Dlatego też ten światowej sławy przyrodnik przekształcił parking na obrzeżach Londynu w łąkę z polnymi kwiatami, nad która tańczą motyle.

Ale wystarczą skromniejsze działania: sadzenie uwielbianych przez te owady roślin (s. 96) i tolerowanie ich głodnych gąsienic (s. 94). Zaakceptujmy kępkę pokrzyw w ogrodzie, dwa zjedzone przez motyle maluchy liście, stertę patyków, która da schronienie pożytecznym owadom. Nie tylko nasz ogród na tym zyska. Dajmy sobie i światu odetchnąć.

Agnieszka Pietrzak
Redaktor prowadząca

Artykuły
Lubimy lato za piękno w rozkwicie
Nie wyjeżdżaj na wakacje! Zostań w domu by cieszyć się sierpniem - kulminacją lata. Prezentujemy krokosmię 'Lucifer', której gorące jak piekielny ogień kwiaty rozpalą Twój ogród.
Czytaj dalej
Rusałka pokrzywnik - motyl zwyczajny-niezwyczajny
Ten motyl jest pospolity w Polsce, jednak w Anglii jego populacja w ostatnich latach znacznie spadła. Zycie rusałki pokrzywnika, podzielone na cztery odrębne etapy, jest niezwykle złożone i kruche.
Czytaj dalej
W jedności z naturą - wywiad z Davidem Attenborough
Autor telewizyjnych filmów przyrodniczych David Attenborough widział na własne oczy wpływ zmian klimatycznych i wzrostu populacji ludzkiej na ekosystemy Ziemi. Kate Bradbury sprawdza, w jaki sposób doświadczenia te wpłynęły na niego jako ogrodnika.
Czytaj dalej
Hala odlotów - migrujące ptaki ogrodowe
Nasze ogrody to ważne pit-stopy dla ptaków migrujących. Przyrodnik i prezenter Chris Packham zdradza, jak możemy im pomóc w wędrowce.
Czytaj dalej
Porzeczka czerwona prosto z ogródka
Owoce porzeczki czerwonej są pyszne – czy świeżo zerwane, czy w letnich deserach. Roślinę zaś łatwo się uprawia, zajmuje mało miejsca i daje duże plony.
Czytaj dalej
Cukinia prosto z ogródka
Łatwe w uprawie, szybko rosnące cukinie wydaja latem obfite plony. Kwiaty tego warzywa również są jadalne.
Czytaj dalej
Uprawy organiczne: Jak zbierać plony?
Charles Dowding pokazuje najlepsze techniki zbioru warzyw, by uprawy przyniosły jak największe plony. Na następnych stronach wyjaśnia zaś, jak przechowywać zbiory.
Czytaj dalej
Uprawy organiczne: Jak przechowywać zbiory?
Nie pozwól plonom się zmarnować, nawet jeśli zebrałeś ich za dużo. Charles Dowding pokazuje, jak przygotować warzywa uprawiane we własnym ogródku do przechowywania.
Czytaj dalej
Oszczędny ogrodnik: Własnoręczny zbiór nasion
Zbieranie nasion nie tylko przyniesie oszczędność pieniędzy, ale tez powiększy asortyment twoich ulubionych warzyw. Sally Nex pokaże ci, jak to zrobić.
Czytaj dalej
Łatwe i smaczne: Kapusta stożkowa
Wysiej jej nasiona w lipcu, a wczesną wiosną przyszłego roku - kiedy to zimowe zapasy będą dobiegać końca - będziesz się cieszyć dorodnymi plonami tego smacznego warzywa.
Czytaj dalej
Łatwe i smaczne: Burak liściowy
Łatwy w uprawie, smaczny i wygląda wystarczająco atrakcyjnie, aby urozmaicić nim wygląd rabat kwiatowych i donic na patio - twierdzi Pippa Greenwood.
Czytaj dalej
Alan o dzikich roślinach: Żyj i pozwól żyć
Różnica pomiędzy chwastem a polnym kwiatem jest niewielka. Alan Titchmarsh wyjaśnia, jak ją dostrzec.
Czytaj dalej
Rośliny dla wielbicieli czekolady
Zmień swój ogród w czekoladowy raj, pełen obłędnie pachnących i apetycznie wyglądających roślin. Catherine Mansley wyjaśnia, jak to zrobić.
Czytaj dalej
Własna uprawa procentuje - Monty zdradza swoje sekety
Uprawa własnych roślin „od podstaw” przynosi oszczędności finansowe, ale czy wymaga kosztownego sprzętu? Monty zdradza swoje sekrety zestawu do rozmnażania, który pozwala mu zapełnić roślinami ogród w Longmeadow.
Czytaj dalej
Mieczyki - barbarzyńcy w ogrodzie
Łatwe w uprawie i trudne do przeoczenia – mieczyki (Gladiolus) wprowadzają paletę śmiałych kolorów. Zapomnij o pastelach, nastał czas odważnej obecności na rabatach, w donicach i kompozycjach w wazonach.
Czytaj dalej
Dalie - letnie fajerwerki
Sierpień nie byłby celebracją lata bez głównej atrakcji: dalii. Uniesione pompony i kolory kwiatów są niczym parada orkiestry z mażoretkami wkraczająca do twojego ogrodu.
Czytaj dalej
Perukowiec (Cotinus) 'Grace'
Perukowiec 'Grace' ro roślina atrakcyjna przez cały sezon. Dzięki spektakularnemu kolorowi od wiosny do jesieni ten pełen wigoru krzew jest nie lada atrakcją – mówi Graham Rice.
Czytaj dalej
Uff, jak gorąco! letnia kompozycja w doniczce
Jako że nastała kanikuła, czas stworzyć dekorację w pojemniku, która dobrze się czuje w upale i suszy. Wybraliśmy rośliny lubiące słońce – gatunki dekoracyjne pod względem kształtu, koloru i struktury, które dobrze znoszą suszę i nie wymagają częstego podlewania.
Czytaj dalej
Przewodnik po biedronkach
Poznaj sprzymierzeńców ogrodników – mówi Richard ‘Bugman’ Jones.
Czytaj dalej
Płyń z prądem - jak przygotować ogród na skrajną pogodę?
Pogoda staje się coraz bardziej nieobliczalna i zmienna. Monty zdradza, jak przygotowuje swój ogród na zawirowania atmosferyczne niesione przez pory roku.
Czytaj dalej
Pomysły na rabaty: Atrakcje późnego lata
Odśwież swoje rabaty! Prezentujemy sześć pięknych kompozycji z kwitnącymi roślinami, które są najpiękniejsze w sierpniu, co oznacza, że z łatwością przeobrazisz wybrane miejsca w ogrodzie w przykuwające wzrok atrakcje późnego lata.
Czytaj dalej
W poszukiwaniu idealnego partnera - kwiatowe kompozycje
Łączenie ze sobą roślin to niełatwe zadanie, ponieważ nasze ogrody cały czas się zmieniają. Carol Klein zdradza sekrety, jak tworzyć piękne kompozycje – i w zgodzie z własnym gustem.
Czytaj dalej
Do kostki kostka - pomysły na ogrodowe nawierzchnie
Dostępna jest w ogromnej liczbie kształtów i kolorów, więc nietrudno dopasować ją do wyglądu elewacji czy ogrodzenia. Są też, oczywiście, inne rozwiązania – bruk klinkierowy, kamienny i drewniany, różnego rodzaju płyty, beton wylewany, a nawet kruszywo.
Czytaj dalej
5 gorących kolaży - enegretyczne kompozycje doniczkowe
Przydaj wyrazistości ogrodowi intensywnymi kolorami, które rozgrzeją go również jesienią. Kay Maguire przedstawia pięć energetyzujących kompozycji doniczkowych.
Czytaj dalej
W innym świetle - świetne pomysły na nastrojowy ogród nocą
Oświetlenie może zupełnie odmienić twój ogród. Matthew Wilson dzieli się świetnymi pomysłami na to, jak uzyskać wymarzony efekt.
Czytaj dalej
Twoja strona ogrodu
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska kwiecień 2022

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!