Logo
Logo

Jak kupić piękną gwiazdę betlejemską? Czy wiesz, jak rozpoznać zdrową roślinę? Sprawdź nasz poradnik zakupowy

Odkryj tajniki wyboru i pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej, rośliny, która każdego roku wnosi świąteczny blask do naszych domów. W tym poradniku dowiesz się, jak wybrać idealną poinsecję, jak dbać o nią po zakupie, i jakie są kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę, aby cieszyć się jej pięknem przez cały sezon. Poznaj praktyczne wskazówki, które pomogą Ci stworzyć magiczną atmosferę w Twoim domu, dzięki tej wyjątkowej roślinie.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jak powinny wyglądać liście i kwiaty?
  • Skąd kupować poinsecje? Gdzie powinny stać?
  • Na co zwrócić uwagę przy transporcie rośliny?

Kolorowe przylistki ułożone w kształt gwiazdy sprawiają, że jest poinsecja, znana lepiej jako gwiazda betlejemska, jedną z najpopularniejszych dekoracji w okresie Bożego Narodzenia. Jeśli chcesz mieć pewność, że poinsecja zachowa swój urok na długi czas, pamiętaj o kilku prostych zasadach przy jej zakupie.

Kupując gwiazdę betlejemską, zwróć uwagę na:

Liście i kwiaty

Aby ocenić jakość poinsecji, przed zakupem należy sprawdzić stan jej liści i pąków. Zdrowe, odpowiednio pielęgnowane rośliny, można rozpoznać po świeżych pąkach i pełnych, rozłożystych liściach - bez uszkodzeń, odbarwień lub zniekształceń. Kwiaty poinsecji są małe i niepozorne. Tworzą niewielkie grupy na szczycie pędów i mają kilka milimetrów średnicy. Tak jak liście mówią o kondycji rośliny. Jeśli pąki są zielono-żółte i zaokrąglone, roślina jest świeża i taka pozostanie przez następnych kilka tygodni. Jeśli są pokryte żółtymi pyłkami, to oznacza, że poinsecja nie jest świeża i jej przykwiatki wkrótce opadną.

gwiazda betlejemska fot. Stars for Europe Fot. Stars for Europe

Oprócz wyglądu liści i kwiatów, warto zwrócić uwagę na ogólny kształt rośliny. Idealna gwiazda betlejemska powinna być symetryczna i dobrze rozgałęziona. To świadczy o jej zdrowiu i odpowiedniej pielęgnacji w szkółce. Pamiętaj, że roślina z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym będzie lepiej przystosowana do warunków domowych i dłużej zachowa swoje dekoracyjne walory.

Miejsce i wilgotność gleby

Omijaj z daleka poinsecje, które były narażone na przeciągi lub stały na zewnątrz. Te ciepłolubne rośliny nie znoszą podmuchów wiatru ani temperatur poniżej 15 stopni Celsjusza. Konsekwencje niewłaściwego przechowywania są często widoczne dopiero po kilku dniach, gdy poinsecja nagle zaczyna gubić liście. W tym przypadku szanse na przywrócenie jej blasku są niewielkie, a jedyne co nam pozostaje to zakup nowej gwiazdy.

Oprócz odpowiedniego ustawienia rośliny, równie ważne dla jej formy jest właściwe podlewanie. Gwiazdy betlejemskiej nigdy nie powinno się podlewać zbyt obficie, ani narażać na przesuszenia. Aby dowiedzieć się, czy poinsecja została właściwie podlewana, wystarczy sprawdzić ziemię w doniczce. Jeśli jest lekko wilgotna, a doniczka nie wygląda jakby stała w wodzie, nie ma przeciwwskazań do jej zakupu. Aby w pełni przekonać się o odpowiedniej kondycji rośliny, należy ostrożnie wyjąć ją z osłonki i sprawdzić, czy korzenie są białe.

kupowanie gwiazdy betlejemskiej fot. jesuschurion57 - Fotolia.com Fot. jesuschurion57/Fotolia

Zabezpieczenie rośliny na czas transportu ze sklepu do domu

Aby upewnić się, że wybrana poinsecja dotrze do domu w dobrym stanie, należy ją starannie owinąć papierem i jak najszybciej przenieść do ciepłego pomieszczenia. Nawet krótka ekspozycja na zimno bez odpowiedniego zabezpieczenia wystarczy, aby odniosła trwałe uszkodzenia. Podczas jej pakowania i transportu należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić gałązek i liści. Każde uszkodzenie rośliny osłabi ją, a wyciekający mleczny sok może pozostawić plamy.

Po zakupie i transporcie, ważne jest również odpowiednie przygotowanie miejsca dla gwiazdy betlejemskiej w domu. Roślina ta uwielbia jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsca. Unikaj umieszczania jej w pobliżu źródeł ciepła, takich jak grzejniki, ponieważ może to przyspieszyć jej więdnięcie. Regularne, ale umiarkowane podlewanie i unikanie przeciągów zapewnią jej długie i zdrowe życie w Twoim domu. ▶ Dowiedz się więcej o jej pielęgnacji


Tekst: Stars for Europe, zdjęcie tytułowe: Stars for Europe

Autor
Jak kupić piękną gwiazdę betlejemską? Czy wiesz, jak rozpoznać zdrową roślinę? Sprawdź nasz poradnik zakupowy
Jak kupić piękną gwiazdę betlejemską? Czy wiesz, jak rozpoznać zdrową roślinę? Sprawdź nasz poradnik zakupowy
Stars for Europe

Stars for Europe to inicjatywa marketingowa europejskich hodowców poinsecji Beekenkamp Plants, Dümmen Orange, Selecta One i Syngenta Flowers. W zielonym ogródku publikuje porady i inspiracje o poinsecjach (gwiazdach betlejemskich).

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl