Logo
Logo

Cytryna skierniewicka | Jakie ma wymagania? Jak ją uprawiać i pielęgnować, by doczekać się owoców?

Pytanie czytelnika: Chciałabym uprawiać cytrynę doniczkową na parapecie. Jaka odmiana najlepiej nadaje się do domowej uprawy? Nie szukam dekoracyjnych cytrusów, ale odmian jadalnych.

Spis treści
Czy cytryna może rosnąć w Polsce? Kiedy kwitnie i czy Cytryna Skierniewicka jest samopylna? Czy Cytryna Skierniewicka jest jadalna? Jak dbać o cytrynę Skierniewicką? Gdzie ustawić? Jak podlewać i nawozić?

Dlaczego warto i jak uprawiać cytrynę skierniewicką?

Polecam cytrynę skierniewicką (Citrus limon war. ponderosa), która świetnie sprawdza się w domowej uprawie już od wielu lat! W sprzedaży występuje najczęściej jako "cytryna skierniewicka", Cytryna 'Ponderosa' lub drzewko cytrynowe ponderoza. Jest to mieszaniec cytryny zwyczajnej (C. limon) z cytronem (C. medica). Została sprowadzona z USA do Polski w latach 70-tych przez prof. Szczepana Pieniążka z Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach (stąd jej polska nazwa).

Najlepiej kupić sadzonkę w centrum ogrodniczym lub kwiaciarni, które pochodzą od dojrzałych, owocujących już roślin. Odradzam uprawę cytryn z nasion wyjętych z owoców, bo choć łatwo kiełkują i szybko rosną, to drzewko zacznie owocować dopiero po kilkunastu latach uprawy!

Co zrobić żeby cytryna skierniewicka miała owoce?

Jest samopylna, więc kwitnie i owocuje jednocześnie praktycznie przez cały rok. Na jednym drzewku znajdują się białe, pachnące kwiaty i owoce w różnym stopniu dojrzałości. W ciągu roku drzewko potrafi wytworzyć kilka dorodnych owoców. Czasem kwiaty lub drobne owoce opadają, ale jest to całkowicie normalne, bo roślina w ten sposób reguluje tworzenie owoców, by dotrzymać te najdorodniejsze. Jednorazowo na roślinie powinno utrzymywać max 3 dojrzewające owoce!

Odmiana tworzy dość duże liście i bardzo duże owoce, z grubą skórą (1 cm) i dużą dość sporych liczbą pestek. Miąższ jest suchy i mało smaczny miąższ, a najbardziej wartościowa do spożycia jest skórka. Pięknie pachnie i doskonale nadaje się do wykorzystania w ciastach, herbacie oraz do przygotowywania nalewek.

Podlewane / YouTube


Wymagania i pielęgnacja cytryny skierniewickiej

Marzenie o świeżych, aromatycznych cytrynach może się spełnić nawet w domowych warunkach dzięki uprawie cytryny skierniewickiej. Dowiedz się, jakie są najważniejsze kroki, aby cieszyć się własnymi, smakowitymi cytrynami uprawianymi w domu.

Uprawa cytryny skierniewickiej może sprawić trudności niejednemu ogrodnikowi, zwłaszcza tym początkującym. Warto przestrzegać kilku wskazówek, by roślina zdrowo rosła i często owocowała.

Stanowisko
Miejsce powinno być jak najbardziej zbliżone do warunków szklarniowych. Drzewka najlepiej trzymać na zachodnim lub południowym parapecie, gdzie będą miały ciepło i widno.

Podłoże
Ziemia musi być dobrze przepuszczalna, bo drzewka szybko gniją, gdy mają mokre korzenie. Najlepsze będzie specjalne podłoże do uprawy cytrusów lub kwaśna ziemia wymieszana z perlitem. Na spodzie donicy niezbędna jest warstwa drenażu z keramzytu lub grubego żwiru.

Podlewanie
Kwitnące i owocujące drzewka muszą mieć stale lekko wilgotne podłoże. Podczas upałów wymagają nawet codziennego podlewania!

Nawożenie
W sezonie (od marca do końca września), czyli w czasie najintensywniejszego wzrostu cytryna potrzebuje regularnego nawożenia. Można stosować specjalny nawóz do cytrusów lub do roślin doniczkowych (kwitnących) lub nawóz do pomidorów!

Cięcie
W uprawie doniczkowej cytryna karłowacieje w wyniku cięcia. Zabieg najlepiej wykonywać wczesną wiosną i utrzymywać drzewko do wys. około 1 metra.

Zdjęcie: RanaOSH/Pixabay

Autor
Cytryna skierniewicka | Jakie ma wymagania? Jak ją uprawiać i pielęgnować, by doczekać się owoców?
Cytryna skierniewicka | Jakie ma wymagania? Jak ją uprawiać i pielęgnować, by doczekać się owoców?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl