Logo
Logo

Jak dbać o monsterę 'Minima'? Sekrety soczyście zielonej rośliny. Poradnik w pytaniach i odpowiedziach

Czy wiesz, że wśród doniczkowych roślin istnieją prawdziwe gwiazdy, które zachwycają nie tylko pięknem, ale także łatwością w pielęgnacji? Jedną z nich jest Monstera 'Minima', która pomimo swojej nazwy, potrafi zrobić duże wrażenie. Zastanawiasz się, jak dbać o nią, by była zdrowa, soczyście zielona i nie miała przypalonych liści? Zapraszamy do lektury!

Spis treści
Monstera „Minima” nie jest monsterą? Jak wysoko rośnie monstera 'Minima'? Gdzie, przy jakim oknie ustawić monsterę 'Minima'? Czy dobrze jest zraszać monsterę 'Minima'? Jak szybko i łatwo rozmnożyć monsterę 'Minima'?

Czym jest monstera 'Minima' i dlaczego warto ją mieć w domu?

Rhaphidophora tetrasperma, czyli potocznie monstera 'Minima', monstera 'Piccolo' lub filodendron 'Minima', to roślina doniczkowa pochodząca z południowo-wschodniej Azji szczególności z Tajlandii i Malezji. W swoim naturalnym środowisku rośnie jako epifit, czyli roślina, która zwykle rośnie na innych roślinach, korzystając z nich jako wsparcia, ale nie jako pasożyt.

Myląca nazwa potoczna – czyli monstera 'Minima', wzięła się z tego, że jej charakterystyczne, delikatnie perforowane liście przypominają te u popularnej monstery dziurawej (Monstera deliciosa). U monstery 'Minima' blaszki liści są jednak mniejsze i mają bardziej wydłużony kształt, co dodaje jej nieco bardziej eleganckiego charakteru. To właśnie te liście sprawiają, że jest tak pożądana wśród miłośników zieleni domowej, dodając wnętrzom wyjątkowego, tropikalnego charakteru.

Czemu jest tak popularna? Dlaczego warto ją mieć?

Poza unikatowym wyglądem, monstera 'Minima' zdobywa sympatię dzięki swojej odporności. Jest to roślina stosunkowo łatwa w pielęgnacji, co czyni ją idealnym wyborem zarówno dla początkujących hodowców roślin doniczkowych, jak i tych bardziej doświadczonych.

Monstera 'Minima' jak dbac gdzie ustawic by nie zolkla, fot. kolaz - AdobeStock

Estetyka: Jej charakterystyczne liście dodają wnętrzom naturalnego, egzotycznego charakteru.
Łatwość pielęgnacji: Jest mniej wymagająca niż wiele innych popularnych roślin doniczkowych.
Czyszczące właściwości powietrza: Jak większość roślin, Monstera 'Minima' pomaga oczyszczać powietrze w naszych domach.

Do jakiej wysokości rośnie monstera 'Minima'?

Choć z nazwy mogłoby się wydawać, że monstera 'Minima' jest małą roślinką, w rzeczywistości potrafi zaskoczyć swoją wielkością! Z reguły jej pędy osiągają długość 1-1,5 metra ale w sprzyjających warunkach domowych może dorastać nawet do 3 metrów!

Warto tutaj zaznaczyć, że jeśli dostarczymy roślinie wsparcie w postaci palika czy kratki, będzie miała tendencję do oplatania go i wzrostu bardziej pionowo niż zwisająco.

Jak dbać o Monsterę 'Minima'?

Odpowiednie podłoże

Monstera 'Minima' preferuje dobrze przepuszczalne podłoże, bogate w materię organiczną. Idealne będzie mieszanka ziemi do roślin doniczkowych z dodatkiem perlitu lub kory kokosowej.

Stanowisko

Roślina ta unika bezpośredniego światła słonecznego, które może przypalać jej delikatne liście. Najlepsze dla niej będzie jasne, ale rozproszone światło. Jeśli zauważysz, że liście stają się żółte lub mają spalone brzegi, przesuń roślinę w bardziej zacienione miejsce.

Podlewanie

Monsterę 'Minima' nie lubi przelania. Warto podlewać ją umiarkowanie, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha. Unikaj zalegania wody w spodniej części doniczki.

Czyszczenie

Tak jak wszystkie rośliny o ozdobnych liściach, monsterę 'Minima' dobrze jest co jakiś czas przecierać z kurzu. Wystarczy do tego miękka wilgotna ściereczka.

Przesadzanie

Gdy korzenie monstery zaczną przerastać doniczkę roślinę należy przesadzić. Zwykle przypada to raz na rok lub raz na dwa lata. Wybierajmy doniczkę niewiele większą (najlepiej o jeden rozmiar większą) od tej, w której rosła.

Źródło: MakeYourLifeGreener / Youtube

 

Czy monstera 'Minima' lubi zraszanie?

Tak, monstera 'Minima' uwielbia zraszanie. Regularne spryskiwanie wodą przyczynia się do podwyższenia wilgotności wokół rośliny, co jest szczególnie ważne w suchych miesiącach lub jeśli w domu działa ogrzewanie.

Monstera 'Minima' jest rośliną tropikalną i uwielbia dużą wilgotność powietrza, nawet od 50% wzwyż.

 

Czy monsterę 'Minima' łatwo rozmnożyć samodzielnie?

  1. Rozmnożenie monstery 'Minima' jest proste. Wystarczy odciąć fragment łodygi z korzeniem powietrznym i węzłem za pomocą zdezynfekowanego narzędzia.
  2. Następnie należy umieścić go w wodzie z dodatkiem węgla aktywnego, który ma za zadanie zahamować rozwój bakterii i grzybów, które mogłyby zaatakować sadzonkę w miejscu jej cięcia. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo szybkiego wypuszczenia korzeni, warto użyć ukorzeniacza.
  3. Gdy roślina wytworzy kilka nowych korzeni przesadzamy ją do odpowiedniego podłoża. Gotowe!

Podsumowanie

Monstera 'Minima' to roślina, która zdobywa serca miłośników zieleni domowej. Jej nieskomplikowana pielęgnacja, połączona z egzotycznym wyglądem, sprawia, że jest doskonałym wyborem dla zarówno początkujących, jak i doświadczonych ogrodników doniczkowych. Dbając o odpowiednie stanowisko, podłoże oraz podlewanie, możemy cieszyć się soczyście zieloną i zdrową rośliną przez wiele lat.

 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Vusal / AdobeStock

Autor
Jak dbać o monsterę 'Minima'? Sekrety soczyście zielonej rośliny. Poradnik w pytaniach i odpowiedziach
Jak dbać o monsterę 'Minima'? Sekrety soczyście zielonej rośliny. Poradnik w pytaniach i odpowiedziach
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_rosliny_w_mieszkaniu
NAJNOWSZE TREŚCI