Logo
Logo

Kule nawadniające: automatyczne nawadniacze | Sprytny sposób na podlewanie roślin

Podlewanie roślin w ogrodzie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, zwłaszcza podczas upalnego lata i długotrwałej suszy. Czyli dokładnie wtedy, gdy większość osób wyjeżdża na urlop, a właściciele stają przed problemem, kto odpowiednio podleje ogród i kwiaty w doniczkach. Dobrym rozwiązaniem tego problemu są systemy nawadniające z możliwością programowania czasu i pory nawadniania. Jednak to rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku doniczek, dlatego warto zainteresować się kulami nawadniającymi Aqua Globes.

Te systemy samonawadniania brzmią idealnie dla osób, które często zapominają podlewać swoje rośliny, lub dla osób, które często wyjeżdżają na wakacje lub podróże służbowe. Jednak czy naprawdę działają tak, jak się je reklamuje? Czym tak naprawdę są kule nawadniające i jak działają? Czy warto je stosować?

Spis treści
Czym są kule nawadniające Aqua Globes? Jak działają kule nawadniające? Do jakich roślin można stosować kule nawadniające? Jak stosować kule nawadniające Aqua Globes? Czy warto kupić kule Aqua Globes?

Czym są kule nawadniające Aqua Globes?

Aqua Globes to kule z dmuchanego szkła, które wypełnia się wodą. Dzięki temu woda jest stopniowo uwalniana do podłoża, utrzymując jego stałą wilgotność. To doskonałe rozwiązanie podczas dłuższego wyjazdu, dzięki któremu nie trzeba będzie się martwić uschniętymi kwiatami. Kule nawadniające doskonale sprawdza się dla osób, które chcą mieć rośliny w domu, ale ciągle zapominają o ich podlewaniu. Dodatkowo kule Aqua Globes mają bardzo ładny wygląd i występują w różnych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu można je z łatwością dopasować do potrzeb. Kule mogą też pełnić funkcję dekoracyjną.

KWIACIARA Anna Wojtala / YouTube


Jak działają Aqua Globes?

Kule nawadniające działają na dość prostych zasadach:

 1. Ziemia w doniczce przesycha.
 2. Cząsteczki powietrza przedostają się z podłoża przez szyjkę do kuli, wypychając wodę.
 3. Woda w niewielkiej ilości wypływa z kuli, wypełniając wolne przestrzenie w ziemi – podłoże zostaje nawilżone.
 4. Brak wolnych przestrzeni zatrzymuje dalszy wypływ wody z kuli.
 5. Cały proces zaczyna się od początku i trwa aż do wyczerpania wody w Aqua Globes.  

Do jakich roślin stosować kule nawadniające?  

Aqua Globes można stosować praktycznie do wszystkich roślin doniczkowych, jednak należy uważać na kaktusy i inne sukulenty, które nie wymagają dużej wilgotności. Zdecydowanie kule nawadniające Aqua Globes najlepiej sprawdzają się do roślin o sporych wymaganiach wodnych

Kule nawadniające zdecydowanie lepiej sprawdzają się w glebach ciężkich i mało przepuszczalnych – im bardziej przepuszczalne podłoże, tym szybciej woda z kuli zostanie wykorzystana. Z kolei w glebach bardzo zwartych i ciężkich woda może w ogóle nie wypływać z kuli.

Kule nawadniające fot. FotoHelin - Depositphotos
Fot. FotoHelin / Depositphotos
Kule nawadniające to ładne szklane, plastikowe lub czasami metalowe kule, które utrzymują rośliny doniczkowe w pomieszczeniach do dwóch tygodni, zapewniając kontrolowane nawadnianie bez wysiłku z Twojej strony.
 

Jak stosować kule nawadniające Aqua Globes?  

Mimo że kula nawadniające Aqua Globes są bardzo proste w użytkowaniu, to trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby dobrze pełniły swoją funkcję.

Podstawą jest oczywiście napełnienie kul wodą, co należy robić małym strumieniem. Trzeba też pamiętać, że mokre szkło może być bardzo śliskie, dlatego kule warto trzymać w rękawiczkach ogrodniczych lub przez ściereczkę. Warto użyć do tego miękkiej, odstanej wody kranowej lub jeszcze lepiej – deszczówki.

Przed włożeniem kuli nawadniającej, należy dobrze podlać kwiaty, gdyż wilgotna ziemia nie będzie tak chłonęła wody, więc Aqua Globes zapewni nawadnianie przez dłuższy czas. Jedna kula może wystarczyć nawet na 2 tygodnie dobrego nawadniania.

Równie ważny jest sposób umieszczenia kuli w podłożu tak, aby szyjka nie została zapchana przez glebę, przez co woda nie dotrze do podłoża. Najlepiej i najłatwiej jest zrobić niewielki tunel w glebie (np. za pomocą ołówka), a następnie umieszczenie w nim kuli nawadniającej Aqua Globes. Jeśli zauważymy, że szyjka jest zapchana, to trzeba ją udrożnić (np. wykałaczką) i umieścić kule ponownie.  

Kule nawadniające - nawilżacze - dozowniki wody
Kula nawadniająca
Kula nawadniająca doskonale nadają się do dostarczenia niezbędnej do życia roślin wody przez dłuższy czas (nawet do 2 tygodni). Nawadniacz jest wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego (plastik), które zapewnia niezawodne i długotrwałe użytkowanie.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Aqua Globes – dlaczego warto kupić?  

Kule nawadniające Aqua Globes zbierają tak samo dużo pozytywnych, jak i negatywnych opinii. Jednak można łatwo zauważyć, że niezadowolenie z kul wynika z ich nieprawidłowego stosowania. Przy zachowaniu wcześniej wymienionych zasad, kule mają wiele zalet, z których najważniejsze to:

 • automatyczne podlewanie roślin;
 • brak możliwości przesuszenia lub przelania roślin;
 • stała wilgotność podłoża;
 • długi czas nawadniania – nawet do 2 tygodni;
 • wygoda podczas wyjazdów;
 • łatwe i wygodne użytkowanie;
 • dekoracyjny wygląd – kule mogą być wykonane z kolorowego szkła, dzięki czemu prezentują się bajecznie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: 221133588 © Helinloik | Dreamstime.com

Autor
Kule nawadniające: automatyczne nawadniacze | Sprytny sposób na podlewanie roślin
Kule nawadniające: automatyczne nawadniacze | Sprytny sposób na podlewanie roślin
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl