Palniki gazowe czyszczę tą rośliną. Brud sam odskakuje, a tłuszcz rozpływa się

czyszczenie palników gazowych

Wielokrotnie znajomi, którzy przeprowadzali się do nowych osiedli narzekali, że nie mogli podłączyć kuchenek gazowych w swoim mieszkaniu. Byli do nich przyzwyczajeni, a co śmieszniejsze - jak opalić cebulę do niedzielnego rosołu? Odkładając żarty na bok, to bardzo popularne rozwiązanie, które dalej opiewa na wiele tysięcy mieszkań. Bywają plusy oraz minusy takich rozwiązań, jednak nie brakuje opinii, że to jedna z najtańszych opcji. Często kratki oraz same palniki były bardzo trudne do czyszczenia, zwłaszcza po tym, jak kipiało mleko z garnka. Co robiono w takich przypadkach?

Posłuchaj
00:00

Moja babcia twierdziła, ze dobrym rozwiązaniem jest wyłożenie emaliowanej kuchenki folią aluminiową. Za każdym razem, gdy pojawiało się więcej plam z tłuszczu czy resztek jedzenia, wymieniała ją na nową. To oszczędne rozwiązanie, które pozwala na szybsze uporanie się z brudem i kurzem. Nie szorowała powierzchni, a co za tym idzie, kuchenka pozostawała w prawie idealnym stanie. Jednak co z palnikami gazowymi? Sprawdźcie koniecznie poniżej!

Jak w naturalny sposób doczyścić palniki gazowe bez chemii?

Palniki gazowe mogą być obudowane jedną kratką lub też dwiema, które podzielona są na połówki. To znacznie ułatwia, gdy chcemy wymyć żeliwo w misce do namaczania. Są także okrągłe żeliwne osłony, które pozwalają na szybsze zmywanie, gdy nie mamy czasu na gruntowne porządki.

Z reguły wybieram tę drugą opcję - owijam je ręcznikiem papierowym namoczonym w konkretnej roślinie. Jest to nic innego jak sok z cytryny lub cienko pokrojone plasterki. Innym składnikiem jest także zmiksowane jabłko - zawarty w nim kwas cytrynowy i jabłkowy umożliwia szybszy rozkład tłuszczu oraz innych zanieczyszczeń.

Jeżeli chcę, aby masa dłużej trzymała się powierzchni, sporządzam pastę na bazie sody oczyszczonej. Wystarczy na każde 2 łyżki sody dodać łyżkę soku z cytryny lub soku jabłkowego czy miąższu. Nacieramy palniki, pozostawiamy na 2-3 godziny, a następnie ścieramy wraz z pozostałościami brudu, kurzu oraz tłuszczu.

Czy hartowane szkło na kuchence można czyścić octem?

Szkło hartowane to surowiec, który jest stosowany wielokrotnie w kuchni czy łazience. Jest bardzo trwałe, jednak warto pamiętać, jak prawidłowo je czyścić. Na swojej kuchence gazowej posiadam matowe szkło hartowane, bielone oraz cieniowane w odcieniu beżowym.

Stanowi podstawę dla palników, które są przez nie otaczane. Podczas czyszczenia zdejmuję palniki i przekładam do misy, gdzie nacieram je roślinną mieszanką. Natomiast hartowane szkło mogę wyczyścić octem, który delikatnie ściąga z niego warstwę brudu.

Jest bezpieczny do tego rodzaju powierzchni i umożliwia szybkie pozbycie się zanieczyszczeń. Co warto zrobić, gdy pojawiają się trudne zacieki? Namoczcie kawałki ręcznika papierowego w occie jabłkowym lub spirytusowym i rozłóżcie na szkle.

Zdejmijcie po godzinie i przetrzyjcie gąbeczką. Brud schodzi szybko i za pierwszym razem bez szorowania powierzchni.

Zdjęcie tytułowe: ReaLiia, Pixel-Shot / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści