Moja babcia twierdziła, ze dobrym rozwiązaniem jest wyłożenie emaliowanej kuchenki folią aluminiową. Za każdym razem, gdy pojawiało się więcej plam z tłuszczu czy resztek jedzenia, wymieniała ją na nową. To oszczędne rozwiązanie, które pozwala na szybsze uporanie się z brudem i kurzem. Nie szorowała powierzchni, a co za tym idzie, kuchenka pozostawała w prawie idealnym stanie. Jednak co z palnikami gazowymi? Sprawdźcie koniecznie poniżej!
Jak w naturalny sposób doczyścić palniki gazowe bez chemii?
Palniki gazowe mogą być obudowane jedną kratką lub też dwiema, które podzielona są na połówki. To znacznie ułatwia, gdy chcemy wymyć żeliwo w misce do namaczania. Są także okrągłe żeliwne osłony, które pozwalają na szybsze zmywanie, gdy nie mamy czasu na gruntowne porządki.
Z reguły wybieram tę drugą opcję - owijam je ręcznikiem papierowym namoczonym w konkretnej roślinie. Jest to nic innego jak sok z cytryny lub cienko pokrojone plasterki. Innym składnikiem jest także zmiksowane jabłko - zawarty w nim kwas cytrynowy i jabłkowy umożliwia szybszy rozkład tłuszczu oraz innych zanieczyszczeń.
Jeżeli chcę, aby masa dłużej trzymała się powierzchni, sporządzam pastę na bazie sody oczyszczonej. Wystarczy na każde 2 łyżki sody dodać łyżkę soku z cytryny lub soku jabłkowego czy miąższu. Nacieramy palniki, pozostawiamy na 2-3 godziny, a następnie ścieramy wraz z pozostałościami brudu, kurzu oraz tłuszczu.
Czy hartowane szkło na kuchence można czyścić octem?
Szkło hartowane to surowiec, który jest stosowany wielokrotnie w kuchni czy łazience. Jest bardzo trwałe, jednak warto pamiętać, jak prawidłowo je czyścić. Na swojej kuchence gazowej posiadam matowe szkło hartowane, bielone oraz cieniowane w odcieniu beżowym.
Stanowi podstawę dla palników, które są przez nie otaczane. Podczas czyszczenia zdejmuję palniki i przekładam do misy, gdzie nacieram je roślinną mieszanką. Natomiast hartowane szkło mogę wyczyścić octem, który delikatnie ściąga z niego warstwę brudu.
Jest bezpieczny do tego rodzaju powierzchni i umożliwia szybkie pozbycie się zanieczyszczeń. Co warto zrobić, gdy pojawiają się trudne zacieki? Namoczcie kawałki ręcznika papierowego w occie jabłkowym lub spirytusowym i rozłóżcie na szkle.
Zdejmijcie po godzinie i przetrzyjcie gąbeczką. Brud schodzi szybko i za pierwszym razem bez szorowania powierzchni.
Zdjęcie tytułowe: ReaLiia, Pixel-Shot / AdobeStock