Nabłyszczacz skończył się? Zamieńcie na naturalny składnik za 1 zł, który macie w domu

nabłyszczacz do zmywarek zastąpiony domowym specyfikiem z szafki

Nabłyszczacz do zmywarek to jeden z tych produktów, który jest nieodzownym elementem prania naczyń w tym urządzeniu. Musimy przestrzegać kilku zasad, aby jej praca była niezachwiana i prawidłowa. Przede wszystkim wiele osób popełnia błąd i zostawia niektóre resztki na talerzach czy w garnkach. Niestety podczas prania kręcą się wraz z programem płukania wewnątrz urządzenia. To niestety prowadzi do zapychania filtrów zmywarki oraz drożności wypłukiwanej wody. Dodatkowo rzadko oczyszczany filtr może być przyczyną powstawania pleśni na rowkach i uszczelkach urządzenia. Nie zapominajmy o higienie i czyszczeniu zmywarki regularnie, w innym przypadku wizyta specjalisty będzie nieunikniona.

Posłuchaj
00:00
1

Podobnie jest z układaniem naczyń wewnątrz zmywarki. To kluczowe, jeżeli chcemy mieć poprawnie umyte garnki, talerze czy też sztućce. Osobny pojemniczek na nie musi być każdorazowo sprawdzany na wypadek, gdyby zapodziały się jakieś resztki jedzenia. Nie zawsze tabletki, proszek czy inna drogeryjna chemia sobie z tym poradzi. Inną kwestią jest nabłyszczanie. Kto z was preferuje kostki typu 3w1 wie, ze nadal potrzebny jest specyfik, który zapobiegnie zmatowieniu naczyń. Czy aby na pewno ten dostępny w sklepie jest najlepszy i najzdrowszy dla naszego organizmu? Sprawdźcie i przekonajcie się sami.

Czym zastąpić nabłyszczacz do zmywarek? Tani i ekologiczny sposób

Nabłyszczacz do zmywarek stosowałam nagminnie, aby powierzchnia naczyń lśniła i była bez zarysowań. Odkąd dowiedziałam się, ze osadzając się na powierzchni, niekorzystnie wpływają na florę jelitową naszego organizmu, postanowiłam go wymienić na naturalny specyfik.

Co najlepsze - nigdy nie zabraknie go w domu nawet ze względu na cenę. Jest znacznie tańszy i ekologiczny.

To ocet spirytusowy, który jeszcze lepiej doczyścił moje szklanki i filiżanki. Wystarczy dosłownie 100 ml octu wlać z 2 łyżkami wody do komory na nabłyszczacz. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy powoli ograniczają wykorzystanie chemicznych odpowiedników w domu.

Możecie go stosować tak długo, jak tylko chcecie. Nie ma niekorzystnego wpływu na pracę zmywarki, dlatego jest bardzo bezpieczny i dodatkowo odkaża jej wnętrze.

Jak skutecznie pozbyć się pleśni z rowków uszczelki zmywarki?

Wyżej wspomniane resztki jedzenia potrafią być prawdziwą udręką, jeżeli chodzi o utrzymanie zmywarki w 100% czystości. Jeżeli niedokładnie czyścimy ją, bardzo szybko pojawi się pleśń oraz zacieki.

Nie zawsze wystarczy środek wpuszczony na program do płukania bez naczyń. Działa jedynie na ścianki urządzenia, ale nie zawsze radzi sobie z domywaniem uszczelek czy filtra. Co zrobić, gdy pojawi się pleśń na łączeniu drzwiczek z wnętrzem kolory?

To bardzo trudne miejsce, w którym wilgoć, jedzenie oraz wysoka temperatura tworzą idealne środowisko do grasowania bakterii i czarnej pleśni. Doprowadza do niebezpiecznego wyrzutu mytotoksyn, które osadzają się na powierzchniach kieliszków, talerzy czy sztućców.

Co zrobić w takim przypadku? Dokładnie zbierzcie ją za pomocą szmatki czy ręcznika papierowego. Następnie namoczcie nowe listki w occie z sodą oczyszczoną. Pozostawcie w miejscu na około 2-3 godzin. Po tym czasie wymyjcie jak zwykle i wypłuczcie dwukrotnie. Dzięki temu w łatwy i tani sposób pozbędziecie się przykrego problemu, który pozostawia uciążliwy zapach z każdym otwarciem drzwi zmywarki.

Zdjęcie tytułowe: Peakstock/ AdobeStock

 

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści