Do najczęstszych przyczyn takiego zjawiska może dochodzić także poprzez zmiany hormonalne, które zachodzą w ciele człowieka. Nie bagatelizujcie problemu i udajcie się do specjalisty. Uwalniane toksyny z organizmu mogą dodatkowo nasilać nieprzyjemny, lekko kwaśny zapach. Niestety w takim przypadku należy gruntownie wyprać zarówno poszewkę, jak i całą poduszkę. W przeciwnym wypadku namnażające się we wnętrzu bakterie oraz pleśnie, będą miały negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zaobserwujecie to między innymi przy zatkanych zatokach, problemach z cerą czy klasycznym łupieżu oraz łojotokowym zapaleniu mieszków włosowych na głowie. Co zrobić, aby naturalnie wyczyścić poszewki i poduszkę? Sprawdźcie poniżej, wszystko, czego potrzebujecie, macie w ogrodzie.
Jak zniwelować żółte plamy na poduszce?
Zgromadzony pot oraz inne wydzieliny, z czasem mogą przybierać żółte zabarwienie na poduszce. Nie doprowadzajcie do brązowiejących plam, gdyż z trudem usuniecie je z każdym dniem. Chemiczne wybielacze nie są zdrowym wyborem dla waszego spokojnego snu, dlatego polecam, abyście sporządzili naturalny specyfik, który oczyści i odkazi poduszki, na których śpicie.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
O czym dokładnie mowa? Chodzi o ocet, jednak nie ten klasyczny. Wrotyczowy ma niebanalne właściwości, które pozwolą pozbyć się drobnoustrojów i bakterii zamieszkujących pianki poduszek.
W szczególności osoby, które śpią na poduszkach ortopedycznych muszą uważać, gdyż brak przestrzeni między szyją, a ramionami prowadzi do jeszcze większego utrudnienia wymiany powietrza w ciągu nocy. Zapewnijmy taki materiał, który w piance będzie miał wentyle, inaczej kanaliki odprowadzające wilgoć w poduszki.
Jak zrobić ocet wrotyczowy? To bardzo proste: weźcie kilkanaście gałązek wrotyczu i pokrójcie na mniejsze kawałki.
Jeżeli wcześniej sporządzaliście ocet jabłkowy, wybierzcie matkę octową lub odrobinę płynu. Do słoika włóżcie gałązki ziela, matkę octową oraz słodzoną wodę - tyle, aby zakryła wszystkie gałązki. Po około 2-3 tygodniach będziecie mieć gotowy specyfik. Spryskajcie nim poduszki oraz poszewki. Pozostawcie na całą noc lub dzień. Następnie wypierzcie w temperaturze między 50-70 stopni Celsjusza.
Czy wrotycz skutecznie odstrasza kleszcze?
Wrotycz to jedno z najskuteczniejszych ziół na kleszcze. Dodatkowo, jego intensywny zapach jest nieprzyjemny dla komarów, meszek czy much. Wystarczy przygotować delikatny napar z wrotyczu i zanurzyć ściereczki czy ręczniki papierowe.
Natrzyjcie w nim dłonie i odkryte części ciała przed wycieczką do lasu czy na polanę. Innym sposobem jest przelanie naparu do atomizera i spryskiwanie ciała co jakiś czas, aby mieć pewność, że zapach nie ulotnił się zbyt szybko. Jako dodatek możecie zastosować sok z cytryny, który przedłuży jego trwałość o kilka dni.
Zdjęcie tytułowe: Kien/ AdobeStock