Woda stoi w zlewie? Ta domowa metoda babć udrożni go w kilka minut

zatkany zlew w kuchni resztkami jedzenia i próba udrożnienia

Zatkany zlew to nie powód do dumy, ani płaczu. To zdarza się zwłaszcza wtedy, gdy dużo gotujemy w kuchni i oczyszczamy warzywa czy owoce. Dodatkowo resztki, które dostają się niżej gniją i powodują narastanie pleśni. To szczególnie niebezpieczne dla alergików oraz astmatyków, których odór ze zlewu może zaskoczyć w nieprzyjemny sposób.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
30

Nie macie pomysłu, jak w ekologiczny sposób pozbyć się tego problemu? Sprawdźcie niżej, a wszystko rozwiąże się samo. Zapewniam, że wszystkie potrzebne składniki macie w szafce kuchennej.

Jak odetkać zapchany zlew? Skuteczna i prosta metoda?

Jedną ze skuteczniejszych metod, która pozwala na skutecznie udrożnienie rur, jest ta domowa. Nie musicie wzywać hydraulika i bać się o rosnący rachunek za każdą interwencję. Jakie są przede wszystkim prewencyjne metody? Jedną z nich jest przede wszystkim gorąca, niemal wrząca woda.

Przelewanie wrzątkiem rura przynajmniej raz w miesiącu, pozwala rozpuścić zalegający tłuszcz czy też mniejsze resztki, które wymagają pomocy w przedostaniu się niżej. Nie wahajcie się i stosujcie ten trik regularnie.

Co, jeżeli problem narastał miesiącami i nic nie daje już rady? Nie chcecie używać chemicznych środków? Nie musicie. Użyjcie mieszanki składającej się z 4 składników: 1,5 szklanki wrzątku, 2 szklanki gruboziarnistej soli typu Kłodawska, 2 szklanki octu oraz saszetka sody oczyszczonej.

Ocet, sodę oraz sól mieszam i wsypuję do odpływu. Pozostawiam na 30 minut do godziny.

Po tym czasie przelewam wrzątkiem. Czynność możecie powtórzyć, jednak po pierwszym razie całość powinna odblokować się. Taki specyfik możecie stosować również prewencyjnie - raz na pół roku, aby rozpuścić niektóre resztki, osadzające się na ściankach.

Czego nie należy wrzucać do zlewu? Popularne zgubne nawyki

Resztki, które często trafiają do zlewu, niestety nie powinny się tam znajdować. Pozornie niewinne rzeczy mogą wyrządzić wielką szkodę i zapychać zlew na wielu poziomach. Początkowo niepozorne, delikatne szumy potrafią przybrać na sile i zatamować przejście wody.

Pamiętajcie, że ważne jest, aby sprawdzać drożność rur - jeżeli pojawia się ciemny osad, który jest widoczny przez białe części doprowadzające do odpływu, warto zastanowić się nad porządnym czyszczeniem. To zbierające resztki odkładają się na ściankach i pleśnieją, zbierając kolejne osady.

Czego definitywnie nie powinniśmy wyrzucać do zlewu? Oto lista, która powinniście mieć zawsze przy sobie lub zapamiętać:

  • oleje - oleje roślinne, takie jak rzepakowy, kokosowy czy słonecznikowy, a nawet tłuszcz zwierzęcy, przelewamy do osobnych zbiorników. Odstawiamy do najbliższego PSZOK i utylizujemy. Gorący olej jest często winowajcą mikrouszkodzeń, na których osadzają się resztki jedzenia.
  • pestki, łupinki czy ogonki owoców - podczas mycie zdarza się, ze resztki z owoców potrafią wylądować w rurach. Zaopatrzcie się w specjalne sitko, które pozwoli zebrać resztki i nie przedostaną się w niższe partie zlewu. Idealne będzie takie silikonowe lub zer stali szlachetnej.
  • mąka - zarówno pszenna, jak i orkiszowa, a nawet zmielone płatki owsiane - to jedne z najbardziej zapychających składników, które nie powinny przedostawać się do zlewu. Po zakończonym obtaczaniu kotletów, gdy tylko pozostanie nam mąka, koniecznie wyrzućmy ją do kosza, nie wylewajmy wraz z myciem talerza.
  • skóra i resztki odzwierzęce - to kolejny problem, który powstaje podczas przecedzania rosołu. Połóżcie gazę na dnie zlewu i pozostałe resztki, które wyjdą poza sitko, zbierzecie za pomocą delikatnej siateczki. Sposób babci zawsze przydaje się podczas czyszczenia zlewu z resztek.

Zdjęcie tytułowe: Ronstik/ AdobeStock

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Jak zaprojektować ogród online? Sprawdź darmowy program
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
To się przyda
Nawóz jesienny do trawników – 1 kg | Target
Nawóz jesienny do trawników – 1 kg | Target
Nawóz z Pokrzywy, Organiczny Płynny – 500 ml
Nawóz z Pokrzywy, Organiczny Płynny – 500 ml
Obornik Kurzy granulowany – 5 l
Obornik Kurzy granulowany – 5 l
Kostrzewa sina – niebieska trawa - 15 szt. pakiet
Kostrzewa sina – niebieska trawa - 15 szt. pakiet
Preparat oczyszczający i udrażniający oczyszczalnie przydomowe i szamba – 2.5 kg | Target
Preparat oczyszczający i udrażniający oczyszczalnie przydomowe i szamba – 2.5 kg | Target
Polyversum WP Uniwersalny – 5 g
Polyversum WP Uniwersalny – 5 g
TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80 l
TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80 l
Wąż nawadniający Drip 1/2" 30 m – Cellfast
Wąż nawadniający Drip 1/2" 30 m – Cellfast
Kompost Granulowany – 10 l | Florovit
Kompost Granulowany – 10 l | Florovit
Tagi
Najnowsze treści
Nie zapomnij o tym przed zimą! Ogrodowa checklista do zrobienia Co zrobić z mieczykami na zimę? Czy i kiedy wykopać cebule (bulwy)? Jesienna pielęgnacja funkii. Jak zadbać o hosty przed zimą? Palenie papierosów szkodzi nie tylko ludziom – rośliny również cierpią Ogrody lecznicze – jak natura może wspierać zdrowie? Sprawdź, co mówią badania Dmuchawa do liści. Jaka będzie najlepsza do ogrodu? Wiosenna lazania na balkon. Mieszczuchy też mogą mieć wiosenny ogród Nowy kwiat na groby. Afrykańska gwiazda, która nie boi się mrozów To najlepszy czas, by rozpocząć kompostowanie. Nie przegap go