Macie tradycyjne okna PCV z białymi ramami okiennymi? Niestety ich powierzchnia wydaje się początkowo dość łatwa w czyszczeniu. Przy nieregularnym ścieraniu możemy doprowadzić do plam i zacieków, które nie chcą zejść zbyt szybko. Nie lubicie tradycyjnej chemii i nie chcecie stosować jej w swoim domu? Doskonale to rozumiem - za każdym razem, gdy tylko mogę, używam domowych sposobów, które mają o wiele lepszą skuteczność. Dodatkowo nie podrażniają atopowej czy alergicznej skóry. To może być nieodpowiednie także dla astmatyków - opary takich detergentów działają mocno drażniąco i wywołują delikatne nieprzyjemności. Wypróbujcie mój sposób na czyste i lśniące framugi okienne. Wystarczą jedynie 2 składniki z kuchennej szafki.
Jak wyczyścić pożółkłe okna i framugi domową mieszanką?
Zajrzyjcie do szafki kuchennej, gdzie znajdziecie wszystkie potrzebne składniki. Wystarczy połówka cytryny lub limonki oraz proszek do pieczenia. Połączcie sok z połowy cytryny i całe opakowanie proszku.
Zróbcie pastę w małym kubeczku, mieszając łyżką. Jeżeli będzie zbyt gęsta, dodajcie soku z cytryny. Odczekajcie około 5 minut. Następnie nałóżcie pastę na newralgiczne miejsca i odrobinę rozetrzyjcie.
Delikatnie przyklejcie w to miejsce listki ręcznika papierowego. Odstawcie na około 2-3 godziny. Potem przemyjcie za pomocą wody lub z paroma kroplami płynu do mycia naczyń. Po żółtych zaciekach nie będzie śladu. Możecie powtórzyć czynność, jeżeli efekt nie będzie zadowalający. Wykonujcie taki zabieg przynajmniej 2 razy w roku.
Co zrobić, gdy uszczelki noszą znamiona pleśni?
Uszczelki w oknach bardzo często są narażone na powstawanie zacieków oraz gromadzenie się brudu w zakamarkach. To resztki spalin, kurzu, pyłków z drzew oraz piasku. Wszystko jest nanoszone przez wiatr oraz deszcz, które mieszają się między sobą. To bardzo ważne, aby czyścić je regularnie, w przeciwnym razie pleśń oraz woda zaczną tworzyć sprzyjające środowisko dla mikrorganizmów.
Jedną z najgorszych pleśni jest ta czarna, która powoduje wyrzucanie mytotoksyn, trujących dla człowieka i innych podopiecznych, znajdujących się w mieszkaniu. To pożywka do powstawania chorób układu oddechowego oraz chorób skórnych.
Najważniejszym krokiem jest wybranie mieszanki na bazie octu spirytusowego lub jabłkowego. To pozwoli na oczyszczenie z resztek i zdezynfekowanie powierzchni. Co jakiś czas warto powtórzyć czynność, aby móc nie dopuścić do ponownego namnażania się drobnoustrojów. To działa również na niekorzyść samej uszczelki - jest delikatnie rozpychana i odseparowuje się od części okna.
Zdjęcie tytułowe: Voyagerix/ AdobeStock