Logo
Logo

Jak zrobić lep na muchy? To proste, ekologiczne i działa jak... miód!

Muchy mogą być prawdziwą zmorą w domach, zwłaszcza w ciepłe dni. Te irytujące owady nie tylko przeszkadzają swoim bzyczeniem, ale również mogą przenosić groźne bakterie. Zamiast sięgać po chemiczne środki owadobójcze, warto wypróbować domowy sposób na pozbycie się much – skuteczny i ekologiczny lep na muchy, który można zrobić samodzielnie w kilka minut. Poniżej przedstawiamy prosty przepis na domowy lep na muchy, który sprawi, że te niechciane owady znikną z Twojego otoczenia.

Dlaczego warto zrobić domowy lep na muchy? Czy jest lepszy od kupnego?

Domowy lep na muchy to ekologiczna alternatywa dla chemicznych środków owadobójczych, a jego stworzenie jest łatwe i nie wymaga specjalistycznych umiejętności ani narzędzi. Jest niemal tak samo skuteczny jak lepy ze sklepu i idealny do użytku w domu. Należy jednak uważać ze stosowaniem go na balkonie i tarasie, bo substancja wabiąca muchy może zwabić ich jeszcze więcej niż te, które chcieliśmy wyłapać!

Stosując domowe sposoby na walkę z muchami, nie tylko oszczędzasz pieniądze, ale także dbasz o zdrowie swoje i swojej rodziny, unikając kontaktu z szkodliwymi chemikaliami.

Z czego robi się lep na muchy? Postaw na ekologię!

Zanim przystąpimy do wykonania lepu na muchy, musimy zebrać kilka niezbędnych materiałów, które na pewno znajdziemy w naszych domowych szafkach. Domowy lep na muchy jest nie tylko skuteczny, ale także bezpieczny dla ludzi i zwierząt oraz pozbawiony nieprzyjemnych zapachów. Do jego wykonania potrzebujemy:

 • Czysty papier, np. z torby jednorazowej,
 • ostre nożyczki i sznurek,
 • duży garnek lub patelnia,
 • 100 ml wody,
 • 100 ml płynnego miodu,
 • 50 gram cukru,
 • szczypce lub inny przyrząd do obracania potraw w gorącym płynie,
 • duża deska kuchenna,
 • suszarka do włosów (opcjonalnie).

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Jak krok po kroku zrobić lep na muchy?

 1. Przygotowanie papieru: Najpierw odrysujmy na papierowej torbie pionowe linie, zachowując między nimi odstęp ok. 6-7 cm. Następnie wytnijmy kilkucentymetrowe papierowe paski. W paskach zróbmy też dziurki, dzięki którym będziemy mogli zawiesić lep w wybranym miejscu.
 2. Przygotowanie mikstury: Do garnka lub na patelnię wlejmy wodę i podgrzewamy ją. Gdy woda zrobi się ciepła, rozpuśćmy w niej miód z cukrem. Całość podgrzewajmy do momentu, aż uzyskamy jednolitą miksturę, a następnie wyłączmy kuchenkę.
 3. Nasycanie papieru: Zanurzmy w słodkim roztworze po kolei każdy z papierowych pasków. Trzymamy je w wywarze do momentu, aż mocno nasiąkną i ostrożnie wyjmijmy je z naczynia za pomocą szczypiec, uważając, żeby się nie poparzyć. Najlepiej umieścić je na dużej desce kuchennej albo powiesić w bezpiecznym miejscu i poczekać, aż lepka mikstura stężeje. Możemy wspomóc się ciepłym strumieniem suszarki do włosów.

Gotowe! Domowe lepy na muchy DIY są gotowe! Te słodkie pułapki pomogą pozbyć się owadów, które zwabione miodowym aromatem przyklejają się do papierowej powierzchni. Świetnie sprawdzą się nie tylko w domu czy mieszkaniu, ale również na balkonie i tarasie. Warto jednak pamiętać, aby nie wieszać ich w miejscach nasłonecznionych i tam, gdzie panuje przeciąg.

Domowe metody, takie jak opisany lep na muchy, mogą być równie skuteczne co chemiczne środki owadobójcze, a przy tym są bezpieczne i ekologiczne. Wypróbuj ten prosty przepis i ciesz się spokojnym, wolnym od much otoczeniem.


Zdjęcie tytułowe: natavilman / AdobeStock, Adobe Firefly

Autor
Jak zrobić lep na muchy? To proste, ekologiczne i działa jak... miód!
Jak zrobić lep na muchy? To proste, ekologiczne i działa jak... miód!
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl