Logo
Logo

Jak skutecznie doczyścić brudne ramy okienne? Te domowe metody, stosowane były przez nasze Babcie

W dzisiejszym świecie, gdzie coraz częściej doceniamy wartość tradycyjnych, ekologicznych rozwiązań, warto sięgnąć po sprawdzone metody naszych Babć. Te domowe sposoby nie tylko są skuteczne, ale również bezpieczne dla Ciebie, Twojej rodziny i środowiska. W tym artykule odkryjemy razem, jak za pomocą prostych, dostępnych składników możesz skutecznie doczyścić brudne ramy okienne, przywracając im nieskazitelną biel i blask. Nie pozwól, aby zabrudzenia i osad psuły wygląd Twojego domu. Dowiedz się, jak przywrócić swoim oknom dawny blask i czystość bez użycia agresywnych środków chemicznych.

W obecnych czasach, gdy coraz częściej doceniamy ekologiczne rozwiązania i dbałość o zdrowie, warto czerpać z przekazywanej z pokolenia na pokolenie mądrości. Domowe i ekologiczne metody czyszczenia, zwłaszcza w kontekście utrzymania domowej czystości i usuwania zabrudzeń z ram okiennych, mogą okazać się nieocenioną wiedzą.

Zabrudzone ramy okienne to problem, z którym boryka się wiele gospodarstw domowych. Nie tylko psują estetykę naszego domu, ale mogą również negatywnie wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie, gromadząc kurz i alergeny. Warto więc poznać sposoby, dzięki którym nasze okna znów będą lśnić czystością, a my będziemy mogli cieszyć się pięknym widokiem bez przeszkód.

3 domowe metody czyszczenia ram okiennych

Nasze Babcie, nie mając dostępu do dzisiejszych środków chemicznych, musiały radzić sobie z codziennymi problemami, wykorzystując to, co miały pod ręką. Ich metody były nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne dla otoczenia. Oto kilka z nich:

  1. Ocet i woda – to połączenie, które od lat słynie ze swoich właściwości czyszczących. Mieszanka wody z octem w proporcji 1:1 doskonale radzi sobie z tłustymi plamami oraz osadem z kurzu. Wystarczy spryskać zabrudzoną powierzchnię, odczekać kilka minut i przetrzeć suchą, miękką szmatką.

  2. Soda oczyszczona i woda – pasta z sody oczyszczonej i wody to kolejny domowy sposób na doczyszczenie ram okiennych. Soda, dzięki swoim właściwościom ścierającym, doskonale radzi sobie z trudniejszymi zabrudzeniami. Należy jednak pamiętać, aby używać jej ostrożnie, aby nie porysować powierzchni.

  3. Cytryna – kwas cytrynowy to naturalny środek czyszczący, który nie tylko poradzi sobie z zabrudzeniami, ale również pozostawi przyjemny, świeży zapach. Wyciśnięty sok z cytryny można stosować bezpośrednio na zabrudzone miejsca lub dodać do wody, tworząc naturalny płyn do mycia okien.

Jak wybielić plastikowe ramy okienne?

Przywracanie bieli ramom okiennym z PCV może wydawać się wyzwaniem, ale i tutaj znajdziemy domowe metody, które mogą sobie z tym poradzić.

  • Zacznij od podstawowej czynności – mycia ramy ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu, co pozwoli usunąć kurz i pył.
  • Następnie, przygotuj mieszankę wybielającą: do butelki ze spryskiwaczem dodaj 1 szklankę letniej wody, 2 łyżeczki soku z cytryny, łyżeczkę płynu do naczyń i 2 łyżki octu, dokładnie wstrząśnij.
  • Uzyskanym roztworem spryskaj ramę, odczekaj kilka chwil i delikatnie przetrzyj miękką ściereczką.

Jeśli ta metoda zawiedzie, czas na intensywniejsze działanie. Przygotuj pastę z 3 łyżek sody oczyszczonej, 2 łyżeczek soku z cytryny i odrobiny octu, tworząc gęstą masę. Nanieś ją gąbką na zażółcone miejsca i pozostaw na 3-5 minut. Następnie, używając miękkiej szczoteczki, delikatnymi, kolistymi ruchami oczyść ramę i spłucz ciepłą wodą.

W przypadku głębokich, żółtych plam spowodowanych długotrwałym działaniem promieni słonecznych, domowe metody mogą okazać się nieskuteczne. Unikaj stosowania rozpuszczalników czy środków nieprzeznaczonych do PCV, które mogą uszkodzić strukturę plastiku. Na rynku dostępne są specjalistyczne produkty do czyszczenia pożółkłych ram, ale używaj ich z rozwagą, aby nie naruszyć powierzchni PCV.

Dlaczego warto sięgnąć po tradycyjne metody?

Wybierając domowe sposoby czyszczenia, nie tylko korzystamy z ekologicznych i bezpiecznych rozwiązań, ale również oszczędzamy. Większość składników potrzebnych do przygotowania mieszanki czyszczącej mamy zazwyczaj w domu, co sprawia, że są one łatwo dostępne i tanie. Ponadto, unikając chemicznych środków czyszczących, dbamy o nasze zdrowie i środowisko.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Evgen / AdobeStock

Autor
Jak skutecznie doczyścić brudne ramy okienne? Te domowe metody, stosowane były przez nasze Babcie
Jak skutecznie doczyścić brudne ramy okienne? Te domowe metody, stosowane były przez nasze Babcie
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
Porady ogrodnicze
Ocet + WSZYSTKIE TAGI