Dlaczego grzejnik jest gorący u góry, a zimny na dole?
5 możliwych przyczyn
Przyczyny nierównomiernego rozprowadzenia ciepła w kaloryferze mogą być różne. Zazwyczaj inne przyczyny są w domach, a inne w mieszkaniach w blokach.
- Kaloryfer z termostatem – to sprytne urządzenia, które umożliwiają utrzymanie stałej temperatury i niwelują problem z niepotrzebnym grzaniem. Jeśli w pomieszczeniu została osiągnięta zakładana temperatura, to grzejnik się wyłączy i może zdarzyć się, że grzejnik będzie u góry gorący, a zimny na dole. To sytuacja w zupełności normalna.
- Ograniczenie ogrzewania – jeśli administracja zdecyduje się na zmniejszenie grzania w budynku, to może zdarzyć, że grzejnik nie nagrzeje się w całości. Dlatego w pierwszej kolejności warto skontaktować się z zarządcą, aby wyeliminować ewentualne awarie lub ograniczenia grzania po stronie administracji.
- Nieprawidłowy montaż – ten problem występuje od razu w pierwszym sezonie po wymianie grzejników. Przyczyną jest nieodpowiedni montaż lub uszkodzenie któregoś z elementów, co powoduje obniżenie ciśnienia. Samodzielne ocenienie, czy grzejnik został prawidłowo zamontowany i naprawa problemu może być trudne, dlatego najlepiej skontaktować się ze specjalistą – hydraulikiem lub administracją budynku.
- Uszkodzenie termostatu – zdarza się, że iglica wewnątrz termostatu się zablokuje, co ogranicza przepływ wody. Należy odkręcić głowicę termostatu i sprawdzić, czy iglica poprawnie, jeśli nie należy ją wysunąć kombinerkami. Jeśli to nie rozwiąże kłopotu, trzeba skontaktować się z fachowcem (hydraulik lub administracja budynku).
- Uszkodzone zawory – nieszczelne, niedokręcone, zardzewiałe lub zabrudzone. To wszystko może spowodować niewłaściwe rozprowadzenie ciepła. Należy więc dokładnie sprawdzić zawory, dokręcić je i w razie potrzeby wyczyścić lub wymienić na nowe.
Jak samodzielnie oczyścić grzejnik?
Czysta woda nie wystarczy
Zdarza się, że grzejnik nie działa prawidłowo, gdyż instalacja jest zanieczyszczona (głównie kamieniem, rdzą), co powoduje niewłaściwe rozprowadzanie wody oraz większe zużycie energii. Zazwyczaj dotyczy to grzejników sporadycznie używanych lub tych, które ustawiane są na niską moc grzania. Na szczęście z tym problemem można sobie poradzić samodzielnie. Najłatwiej jest zwiększenie ciśnienia wewnątrz i dokładne przepłukanie grzejnika. Wystarczy ustawić maksymalną moc i pozostawić tak kaloryfer co najmniej na kilka godzin. Po tym problem powinien zniknąć, umożliwiając normalne korzystanie z kaloryfera.
Co zrobić, żeby grzejnik dobrze grzał?
Podstawowe zasady
Podstawą, aby grzejnik dobrze ogrzewał całe pomieszczenie, jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, czyli niezasłanianie kaloryfera. Meble powinny stać minimum 10 cm, a najlepiej 45 cm od kaloryfera. Na grzejniku nie należy też wieszać żadnych ubrań ani zasłaniać go zasłonami, firanami, czy ozdobnymi elementami. Warto też pamiętać o odpowiedniej regulacji grzania – ustawienie wartości poniżej 3 sprawia, że grzejnik nie napełnia się prawidłowo, co może doprowadzić do jego zapowietrzenia lub zatkanie zaworów.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: natavilman, Jenny Sturm / AdobeStock