Logo
Logo
46
Do góry

Kolorowa kompozycja dla zapylaczy

Ta wesoła kompozycja cieszy oko intensywnymi kolorami, ale może stać się też dobrą stołówką dla owadów zapylających. Zobacz, jakie wybrać rośliny, by stworzyć podobną kompozycję na balkon lub taras!

 

Kompozycja w donicy

W tej czerwonej donicy posadzono 5 kwitnących gatunków. Choć rośliny wyglądają, jakby zostały rozmieszczone chaotycznie, jednak zachowana została zasada, którą stosuje się przy zakładaniu rabat – z tyłu rosną wysokie okazy, po środku nieco niższe, a z przodu najniższe. Większość odmian ma fioletowe kwiaty, ale różnią się one między sobą odcieniami i budową, dlatego kompozycja nie jest monotonna. Pomarańczowo-żółta lantana, zwieszająca się poza krawędź donicy z jednej strony kontrastuje z fioletowymi roślinami, a z drugiej pięknie podkreśla czerwoną barwę pojemnika.

Kompozycja nadaje się do ustawienia w słonecznym miejscu.

kolorowa kompozycja dla zapylaczy

Rośliny w donicy

  • Szałwia (Salvia) Rockin'® Deep Purple – dorasta do ok. 100 cm wysokości. Tak jak i pozostałe rośliny, przywabia do swoich kwiatów pszczoły i motyle. To jednoroczna, łatwa w uprawie odmiana, wymagająca słonecznego stanowiska i przepuszczalnego, żyznego podłoża. Regularne nawożenie sprawi, że będzie kwitła nawet do pierwszych przymrozków.
  • Pysznogłówka ogrodowa (Monarda didyma) 'Pardon My Lavender' – karłowa odmiana pysznogłówki (dorasta do 45 cm wysokości) doskonała do uprawy w pojemnikach. Kwitnie od czerwca do września na bladoróżowo. Kwiaty nadają się do wykorzystania na kwiat cięty. Pysznogłówka jest byliną, więc jesienią można ją przesadzić na rabatę i cieszyć się nią w kolejnych sezonach.
  • Kocimiętka (Nepeta) 'Cat's Pajamas' – niska bylina osiągająca do 35 cm wysokości. Regularnie przycinana kwitnie od czerwca do września. Ma gęste kwiatostany i zwarty pokrój.
  • Lantana (Lantana) Luscious® Citrus Blend™ – jej pędy osiągają długość ok. 75 cm, ale przewisają. To jednoroczna roślina doskonale nadająca się na mocno nasłonecznione stanowiska. Ma charakterystyczne kwiatostany składające się z kwiatów żółtych i pomarańczowych o różnym nasyceniu, w zależności od stopnia rozwoju. Najlepiej rośnie w lekko kwaśnym, przepuszczalnym, żyznym podłożu.
  • Przetacznik (Veronica) Magic Show® 'Wizard of Ahhs' – osiąga zaledwie 15 cm wysokości. Ma wąskie, ciemnoniebieskie kwiatostany, które rozwijają się wczesnym latem. Lubi przepuszczalne podłoże. Może rosnąć zarówno w słońcu, jak i na stanowisku lekko zacienionym.

Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com

Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (5)
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu