Logo
Logo

Kolorowa kompozycja dla zapylaczy

Ta wesoła kompozycja cieszy oko intensywnymi kolorami, ale może stać się też dobrą stołówką dla owadów zapylających. Zobacz, jakie wybrać rośliny, by stworzyć podobną kompozycję na balkon lub taras!

Jakie rośliny doniczkowe będą przyjazne owadom zapylającym?

W tej czerwonej donicy posadzono 5 kwitnących gatunków. Choć rośliny wyglądają, jakby zostały rozmieszczone chaotycznie, jednak zachowana została zasada, którą stosuje się przy zakładaniu rabat – z tyłu rosną wysokie okazy, po środku nieco niższe, a z przodu najniższe. Większość odmian ma fioletowe kwiaty, ale różnią się one między sobą odcieniami i budową, dlatego kompozycja nie jest monotonna. Pomarańczowo-żółta lantana, zwieszająca się poza krawędź donicy z jednej strony kontrastuje z fioletowymi roślinami, a z drugiej pięknie podkreśla czerwoną barwę pojemnika.

Kompozycja nadaje się do ustawienia w słonecznym miejscu.

kolorowa kompozycja dla zapylaczy
Preparat wabiący owady zapylające
Preparat wabiący owady zapylające
Atraktant dla pszczół - poprawia zapylenie kwiatów. Preparat do opryskiwania kwitnących roślin uprawnych w celu zwiększenia ich atrakcyjności dla owadów zapylających, głównie pszczoły miodnej. Stosowanie Biopolinu na kwiaty roślin uprawnych zwiększa intensywność oblotu owadów i w konsekwencji wpływa na efektywniejsze zapylanie. Prowadzi to do istotnego zwiększenia plonu i poprawy jego jakości.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jakie rośliny zastosowaliśmy w kompozycji?

  • Szałwia (Salvia) Rockin'® Deep Purple – dorasta do ok. 100 cm wysokości. Tak jak i pozostałe rośliny, przywabia do swoich kwiatów pszczoły i motyle. To jednoroczna, łatwa w uprawie odmiana, wymagająca słonecznego stanowiska i przepuszczalnego, żyznego podłoża. Regularne nawożenie sprawi, że będzie kwitła nawet do pierwszych przymrozków.
  • Pysznogłówka ogrodowa (Monarda didyma) 'Pardon My Lavender' – karłowa odmiana pysznogłówki (dorasta do 45 cm wysokości) doskonała do uprawy w pojemnikach. Kwitnie od czerwca do września na bladoróżowo. Kwiaty nadają się do wykorzystania na kwiat cięty. Pysznogłówka jest byliną, więc jesienią można ją przesadzić na rabatę i cieszyć się nią w kolejnych sezonach.
  • Kocimiętka (Nepeta) 'Cat's Pajamas' – niska bylina osiągająca do 35 cm wysokości. Regularnie przycinana kwitnie od czerwca do września. Ma gęste kwiatostany i zwarty pokrój.
  • Lantana (Lantana) Luscious® Citrus Blend™ – jej pędy osiągają długość ok. 75 cm, ale przewisają. To jednoroczna roślina doskonale nadająca się na mocno nasłonecznione stanowiska. Ma charakterystyczne kwiatostany składające się z kwiatów żółtych i pomarańczowych o różnym nasyceniu, w zależności od stopnia rozwoju. Najlepiej rośnie w lekko kwaśnym, przepuszczalnym, żyznym podłożu.
  • Przetacznik (Veronica) Magic Show® 'Wizard of Ahhs' – osiąga zaledwie 15 cm wysokości. Ma wąskie, ciemnoniebieskie kwiatostany, które rozwijają się wczesnym latem. Lubi przepuszczalne podłoże. Może rosnąć zarówno w słońcu, jak i na stanowisku lekko zacienionym.

Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com
Autor
Kolorowa kompozycja dla zapylaczy
Kolorowa kompozycja dla zapylaczy
Małgorzata Wójcik
Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Twoja strona ogrodu