Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
46
Okazje

Kolorowa kompozycja dla zapylaczy

Ta wesoła kompozycja cieszy oko intensywnymi kolorami, ale może stać się też dobrą stołówką dla owadów zapylających. Zobacz, jakie wybrać rośliny, by stworzyć podobną kompozycję na balkon lub taras!

 

Kompozycja w donicy

W tej czerwonej donicy posadzono 5 kwitnących gatunków. Choć rośliny wyglądają, jakby zostały rozmieszczone chaotycznie, jednak zachowana została zasada, którą stosuje się przy zakładaniu rabat – z tyłu rosną wysokie okazy, po środku nieco niższe, a z przodu najniższe. Większość odmian ma fioletowe kwiaty, ale różnią się one między sobą odcieniami i budową, dlatego kompozycja nie jest monotonna. Pomarańczowo-żółta lantana, zwieszająca się poza krawędź donicy z jednej strony kontrastuje z fioletowymi roślinami, a z drugiej pięknie podkreśla czerwoną barwę pojemnika.

Kompozycja nadaje się do ustawienia w słonecznym miejscu.

kolorowa kompozycja dla zapylaczy

Rośliny w donicy

  • Szałwia (Salvia) Rockin'® Deep Purple – dorasta do ok. 100 cm wysokości. Tak jak i pozostałe rośliny, przywabia do swoich kwiatów pszczoły i motyle. To jednoroczna, łatwa w uprawie odmiana, wymagająca słonecznego stanowiska i przepuszczalnego, żyznego podłoża. Regularne nawożenie sprawi, że będzie kwitła nawet do pierwszych przymrozków.
  • Pysznogłówka ogrodowa (Monarda didyma) 'Pardon My Lavender' – karłowa odmiana pysznogłówki (dorasta do 45 cm wysokości) doskonała do uprawy w pojemnikach. Kwitnie od czerwca do września na bladoróżowo. Kwiaty nadają się do wykorzystania na kwiat cięty. Pysznogłówka jest byliną, więc jesienią można ją przesadzić na rabatę i cieszyć się nią w kolejnych sezonach.
  • Kocimiętka (Nepeta) 'Cat's Pajamas' – niska bylina osiągająca do 35 cm wysokości. Regularnie przycinana kwitnie od czerwca do września. Ma gęste kwiatostany i zwarty pokrój.
  • Lantana (Lantana) Luscious® Citrus Blend™ – jej pędy osiągają długość ok. 75 cm, ale przewisają. To jednoroczna roślina doskonale nadająca się na mocno nasłonecznione stanowiska. Ma charakterystyczne kwiatostany składające się z kwiatów żółtych i pomarańczowych o różnym nasyceniu, w zależności od stopnia rozwoju. Najlepiej rośnie w lekko kwaśnym, przepuszczalnym, żyznym podłożu.
  • Przetacznik (Veronica) Magic Show® 'Wizard of Ahhs' – osiąga zaledwie 15 cm wysokości. Ma wąskie, ciemnoniebieskie kwiatostany, które rozwijają się wczesnym latem. Lubi przepuszczalne podłoże. Może rosnąć zarówno w słońcu, jak i na stanowisku lekko zacienionym.

Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu