Logo
Logo

Pelargonie zawsze na czasie

Maj to czas pelargonii. Daj się skusić i po Zimnej Zośce posadź te uwodzicielskie rośliny. Jeśli odpowiednio się nimi zaopiekujesz, przetrwają całe lato, aż do jesieni. Mamy dla ciebie 10 pomysłów na niebanalne aranżacje.

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Maj 2022

 
Tego lata możesz cieszyć się pięknem roślin, niekoniecznie wydając fortunę na drogie donice do uprawy roślin. Wystarczy, że zaopatrzysz się w sadzonki (nie muszą być duże, pelargonie szybko rosną) i podłoże do kwitnących roślin doniczkowych bez torfu. Resztę z pewnością znajdziesz na strychu, w schowku na narzędzia lub garażu. Na pewno masz sporo nieużywanych przedmiotów, które możesz wykorzystać do wyeksponowania roślin.
Słomiany kapelusz? Czemu nie, dobrze sprawdzi się na zadaszonym balkonie, gdzie nie dociera deszcz. Ozdobna klatka dla ptaków, kapsle, słoiki, a nawet kilka kostek granitowych, które zostały po układaniu ogrodowej ścieżki – wszystko może się przydać. Traktuj te przedmioty jak klocki lego – każdy można wykorzystać na wiele sposobów, każdemu można dać drugie życie, a przy okazji oszczędzić trochę pieniędzy.
 
pelargonie zawsze na czasie kwiaty z kapsli
Fot. Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom
Kwiaty z kapsli
Są łatwe do zrobienia i bardzo trwałe. Zrobisz je raz, a będziesz mieć z nich pożytek przez kilka sezonów. Jeśli znudzi ci się ich kolor, po prostu je przemalujesz. Latem mogą zdobić pojemniki z pelargoniami, a po sezonie ożywią domowe doniczki. Do wykonania kwiatów z kapsli potrzebne są: metalowe wieczka od puszek, kapsle do butelek (około 7 szt. na 1 kwiatek, w zależności od wielkości wieczka), drewniane patyczki, klej i pistolet do klejenia na gorąco, farba w spreju, wodoodporne markery i sadzonki pelargonii rabatowych.
1 Spryskaj farbą w spreju kapsle oraz wieczka od puszek. Użyj kolorów pasujących do kolorów kwiatów pelargonii.
2 Gdy farba wyschnie, przyklej klejem na gorąco kapsel na środku wieczka puszki, a następnie wokół niego rozmieść pozostałe kapsle, które stworzą płatki.
3 Udekoruj kapsle markerem, a następnie przyklej drewniany patyczek.
4 Wbij gotowe ozdoby do doniczek z pelargoniami.
pelargonie zawsze na czasie w klatce dla ptaków
Fot. Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom
W klatce dla ptaków
Romantyczny akcent w stylu vintage. Ta jasnoróżowa pelargonia pięknie prezentuje się w ozdobnej, białej klatce dla ptaków. Postaw ją na lekkim, metalowych stoliku, na tle białej ściany. Będzie wyglądać delikatnie i równocześnie przyciągać uwagę. W takiej aranżacji sprawdzi się pelargonia bluszczolistna, która z czasem zacznie przewieszać się na boki i wydostawać na zewnątrz klatki.
pelargonie zawsze na czasie w lęgowych budkach
Fot. Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom
W lęgowych budkach
Pelargonie świetnie zadomowią się w pojemnikach zrobionych z budek lęgowych. Pamiętaj, aby w takich wąskich doniczkach sadzić niezbyt silnie rosnące odmiany. Jeśli już więcej nie wykorzystasz budek w ogrodzie zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem, możesz pomalować je na intensywny różowy kolor. Miseczka z wodą i ziarno dla ptaków z pewnością znajdzie swoich amatorów. Pamiętaj, aby doniczki i miseczki przymocować do blatu klejem na gorąco. Dzięki temu nie przewrócą się, gdy pojawią się większe ptaki lub zacznie wiać silny wiatr.
pelargonie zawsze na czasie romantyczna kawiarenka
Fot. Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom
Romantyczna kawiarenka
Dekoracja w stylu vintage – efektowna i praktyczna. Podwieszone na łańcuszkach filiżanki uroczo prezentują się jako minikarmniki dla ptaków. W czasie letnich przyjęć w ogrodzie dekorację można ozdobić niedużymi sadzonkami pelargonii. Kwiaty w filiżankach nie mogą długo rosnąć, więc po przyjęciu przesadź je do większej donicy. Do wykonania tej kawiarenki potrzebujesz: filiżanek i spodków, wiertarki z wiertłem do szkła lub ceramiki, pistoletu do klejenia na gorąco z wkładem, metalowych łańcuszków, pierścieni i ewentualnie haczyków do zawieszenia, małej sadzonki pelargonii, podłoża do roślin oraz ziarna dla ptaków.
1 Używając wiertła do szkła lub ceramiki, ostrożnie wywierć trzy małe otwory w każdym ze spodków. Uważaj, by nie wiercić otworów zbyt blisko brzegu spodka. Wywierć też otwór w dnie jednej filiżanki i po środku jednego spodka.
2 Przełóż metalowe pierścienie (lub haczyki) przez wywiercone otwory i przymocuj do nich łańcuszki.
3 Przymocuj klejem filiżanki do spodków. Pamiętaj, że filiżanka i spodek z dziurką w dnie przeznaczone są na roślinę.
4 Na koniec posadź pelargonię w odpowiedniej filiżance, a pozostałe napełnij nasionami dla ptaków. Zawieś gotowe dekoracje na gałęzi drzewa w słonecznym miejscu.
pelargonie zawsze na czasie kapelusz pełen kwiatów
Fot. Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom
Kapelusz pełen kwiatów
Pomalowana na ceglasty kolor ściana aż się prosi, by powiesić na niej kapelusz z kwiatami! Ta łatwa do wykonania ozdoba stworzy w ogrodzie wakacyjny nastrój, a do tego zajmie bardzo mało miejsca. Aby ją zrobić, musisz mieć: pelargonie w cynkowych osłonkach, słomiane kapelusze, mocny sznurek, igłę z nitką, młotek, gwoździe i nożyczki.
1 Zrób gwoździem dwa otwory po obu stronach górnej części osłonki. Przygotuj kawałek sznurka o długości około 50 cm i zawieś na nim osłonkę.
2 Wytnij otwór w boku kapelusza (najlepiej z przodu lub z tyłu), aby można było w nim umieścić doniczkę z pelargonią. Zanim przystąpisz do cięcia, na wewnętrzną stronę kapelusza nałóż trochę kleju i pozostaw do wyschnięcia. Dzięki temu słoma nie będzie się strzępić.
3 Umieść osłonkę otworem skierowanym w stronę otworu w kapeluszu i przymocuj za pomocą igły i nitki doniczkę do kapelusza (wykorzystaj do tego wcześniej zrobione otwory).
4 Następnie ostrożnie umieść w donicy pelargonię i zwieś ozdobę na ścianie.
pelargonie zawsze na czasie pożyteczny żyrandol
Fot. Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom
Pożyteczny żyrandol
Nieużywany żyrandol w prosty sposób można przekształć w piękną dekorację ogrodu i schronienie dla ptaków i motyli. Do ramion starego świecznika klejem na gorąco przymocuj domek dla ptaków, domek dla owadów i metalowe doniczki. Następnie pomaluj dekorację farbą, posadź w doniczkach pelargonie i zawieś żyrandol w słonecznym miejscu. Tutaj najlepiej sprawdzą się pelargonie bluszczolistne o zwisających pędach.
pelargonie zawsze na czasie osłonka z patyków
Fot. Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom
Osłonka z patyków
Własnoręcznie wykonana osłonka z pociętych na różne długości patyków zamieni zwykłą donicę w atrakcyjną dekorację. Patyki przyklej do doniczki klejem na gorąco. Obok postaw cięte pelargonie w fiolkach florystycznych umieszczonych w drewnianych podstawkach. Pojedyncze kwiaty ustawione na stole nie zajmują dużo miejsca. Kawałki drewna z nacięciami wykorzystaj jako podstawki do wizytówek lub serwetek.
pelargonie zawsze na czasie w drewnianych szufladach
Fot. Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom
W drewnianych szufladach
Na tarasie w ogrodzie wiejskim lub na ganku na działce pelargonie możesz posadzić w drewnianych pojemnikach. Jeśli nie chcesz ich kupować, przeznacz na rośliny stare szuflady. Od środka wypełnij szuflady folią, na dno wsyp warstwę drenażu, a dopiero potem podłoże do roślin. Ustawienie szuflad na podwyższeniu pozwala lepiej wyeksponować kwiaty. Szuflady pomalowane świeżą farbą i z nowymi gałkami wyglądają świetnie.
pelargonie zawsze na czasie na podstawie z kostek
Fot. Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom
Na podstawie z kostek
Ciekawy bukiet możesz zrobić prawie z niczego. Jeśli masz 9 niepotrzebnych granitowych kostek brukowych, metalową tacę, stary pasek od spodni i fiolki florystyczne, możesz zrobić w oka mgnieniu oryginalną dekorację na stół. Cięte pelargonie rabatowe z dodatkiem kwiatostanów traw naprawdę robią wrażenie!

Tekst: Małgorzata Wójcik Zdjęcia: Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom

 

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Maj 2022

 

Autor
Pelargonie zawsze na czasie
Pelargonie zawsze na czasie
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Tagi
Powiązane tematy
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Maj 2022
Przejrzyj i kup