Logo
Logo
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Basen naturalny - staw kąpielowy

W ostatnich latach coraz częściej w ogrodach budowane są baseny naturalne, zwane stawami kąpielowymi. Dowiedz się co kryje się pod tym terminem.

Staw kąpielowy (tzw. basen naturalny) z ekologicznym filtrem roślinnym to hit ostatnich lat (szczególnie w Europie Zachodniej). Liczba urządzeń technicznych zredukowana jest w nim do minimum, co czyni rozwiązanie energooszczędnym. Ponadto naturalnie czyszczona woda nie powoduje alergii. Staw kąpielowy to ciekawa alternatywa dla basenów, w których chemia usuwa całe organiczne życie wody.

Budowa i eksploatacja basenu naturalnego kosztuje mniej, niż w przypadku typowego basenu, a utrzymanie jest łatwiejsze. Staw kąpielowy można też wyposażyć w najprostszy system uzdatniania wody (składający się z filtru, pompy, rur), który skutecznie zapobiegnie rozwojowi glonów – będzie to jakby basen, ale bez chlorowanej wody.

Basen naturalny wygląda jak zwyczajny staw. Może mieć rozmaity kształt. Aby wszystko działało jak należy, musi być jednak dość duży (min. 60 m2 – wtedy woda wolniej się nagrzewa i glony rozmnażają się w niewielkim stopniu). Zresztą wygodne pływanie zapewni zbiornik o długości co najmniej 6–12 m, szerokości 3–6 m i głębokości 1,5 m. Niecka uszczelniona jest folią z PVC lub EPDM.

Basen naturalny ma dwie części – kąpielową i roślinną – oddzielone od siebie murkiem, którego nie widać, bo kończy się ok. 40 cm poniżej lustra.

Więcej dowiesz się z artykułu:
Staw kąpielowy - ekologiczny basen w ogrodzie - zakładanie i pielęgnacja

Oczyszczanie zapewniają rośliny wody płytkiej. Zieleń sadzi się w nieurodzajnej ziemi lub specjalnym substracie, wiążącym substancje odżywcze.

Tekst: Małgorzata Kolmus, zdjęcie: Oase

Może to Cię zainteresuje...
Pokaż więcej (2)
Pielęgnacja ogrodu
Temat miesiąca
Pielęgnacja ogrodu
Partner:
Partner
Twoja strona ogrodu

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.