Logo
Logo
10
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Jakie lampy zamontować w ogrodzie? Przegląd oświetlenia ogrodowego

Wraz z nadejściem wiosny każdy z nas z utęsknieniem wyczekuje ciepłych, letnich wieczorów, kiedy wreszcie będziemy mogli wypoczywać pod chmurką w gronie najbliższych nam osób. Aby móc w pełni rozkoszować się wieczorem w ogrodzie, musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Lampy w ogrodzie są niezwykle istotne; oświetlają całą przestrzeń, ale również tworzą magiczną aurę wśród zieleni. Wybór lamp zewnętrznych jest przeogromny - na jakie się zdecydować, by stworzyć zarówno funkcjonalne, jak i dekoracyjne oświetlenie w ogrodzie? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika!

 

Podświetlone ściany domu, a może przyjemny blask wśród krzewów? Dekoracyjnie podkreślony taras łańcuchem świateł czy nowoczesne lampy ledowe w postaci świecących donic lub kul? Stylowe kinkiety zewnętrzne? Subtelne reflektory przy alejkach? Jak zaaranżować przestrzeń w ogrodzie po zmroku, aby móc rozkoszować się ciepłymi wieczorami na świeżym powietrzu oraz podziwiać uroki naszego ogrodu? Specjaliści portalu wnętrzarskiego Homebook.pl mają odpowiedź na wszystkie pytania!

Lato jest tuż za rogiem, dlatego już dziś warto zastanowić się nad zakupem lamp ogrodowych. Gdzie znajdziemy najlepsze modele? Platforma Homebook.pl oferuje największy wybór oświetlenia ogrodowego od przeróżnych producentów - nie zwlekaj i kup lampy do ogrodu już dziś!

Nowoczesne kinkiety

Lampy ścienne zamontowane na zewnątrz? To najprostszy sposób, aby podkreślić oryginalną elewację domu. Światło odbijające się od ścian oświetli również ogród, dając subtelną poświatę na cały zielony teren.

Oświetlenie zewnętrzne ścienne doskonale nadaje się do dużych rezydencji oraz nowoczesnych domów - komentuje Zuzanna Radek, stylistka Homebook.pl - Pięknie podkreśla bryłę budynku, zwłaszcza jeśli jest minimalistyczna i designerska. Takie oświetlenie należy przewidzieć już na etapie budowy domu, aby móc podciągnąć stosowną instalację pod montaż lamp”. Pamiętajmy również, aby dobrze dobrać kinkiety do stylu całego domu.

Energooszczędne lampy solarne

W obecnych czasach prym wiodą lampy solarne, które nie wymagają energii elektrycznej. Jest to rodzaj energooszczędnego oświetlenia, które wykorzystuje światło słoneczne za dnia, nocą natomiast rozświetla ogród delikatnym blaskiem.

Do niedawna lampy solarne ogrodowe mogliśmy dostać wyłącznie w postaci zwykłych słupków lub malutkich latarni. Obecnie producenci oferują przeróżne modele lamp solarnych, które zaskakują swoją formą - dodaje Zuzanna - Oświetlenie solarne występuje w postaci doniczek, figurek (np. flamingów), a także dekoracyjnych kul, które ubarwią nasz ogród i wprowadzą sielski nastrój po zmroku”.

Jakie lampy zamontować w ogrodzie? Przegląd oświetlenia ogrodowego

Zobacz więcej ogrodowych inspiracji od Homebook.pl

Romantyczne cotton balls

Kolejnym modnym sposobem na oświetlenie ogrodu jest wybór girland świetlnych, czyli tzw. cotton balls. Łańcuchy z lampkami możemy zamontować w dowolnym miejscu. Pięknie prezentują się na balustradzie tarasu, ale również rozpostarte między niskimi drzewami lub krzewami. Możemy dostać je zarówno w wersji solarnej, jak i ledowej na baterie lub podłączone do prądu. Do jakiego ogrodu będą pasować?

Cotton balls tak naprawdę bez problemu dobierzemy do stylu naszego ogrodu” - dodaje stylistka Homebook.pl - Oczywiście, dominują kolorowe lampiony pasujące do stylu romantycznego bądź skandynawskiego, ale znajdziemy także proste, białe światełka, które odnajdą się w nowoczesnych tarasach”.

Rustykalne lampiony

Świece w ogrodzie? Czemu nie! Wybierzmy najprostszą formę oświetlenia ogrodu, czyli lampiony. Latarenki zewnętrzne kształtem przypominają starodawne lampiony z XIX wieku. Do środka możemy włożyć świecę, a lampę postawić na stole, parapetach czy podłodze tarasu. Dostatecznie rozjaśnią całą przestrzeń, a naturalny blask świecy wprowadzi błogą i magiczną atmosferę. Jeśli nie chcemy decydować się na tradycyjne świece, możemy wybrać latarnie ledowe z wbudowaną lampą led. Wieczory spędzane poza domem zasługują na odpowiednią oprawę świetlną.

homebook


Artykuł powstał we współpracy
z portalem wnętrzarskim Homebook.pl

 

Warto przeczytać
Powiązane artykuły

Komentarze

BALKON
Na czasie
BALKON
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy ją torfem, a następnie nawozimy nawozem długo działającym, np. Osmocote.
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i ładny wygląd. W maju można zastosować pełnoskładnikowy nawóz mineralny (np. Azofoska, Polifoska). Po rozsypaniu nawozu murawę trzeba obficie podlać. Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Maj jest miesiącem, gdy trawa rośnie intensywnie, należy więc ją kosić regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Kosimy w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha (koszenie wilgotnej murawy może doprowadzić do zniszczenia sprzętu oraz zwiększyć ryzyko powstania chorób grzybowych na trawniku), na wysokość nie mniejszą niż 3,5 cm.
 
Twoja strona ogrodu