Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
4
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Ogrodzenie z bloczków betonowych

Wysokie, niskie, ażurowe lub całkowicie zabudowane, z drewna, metalu, kamieni i betonu. Możliwości na ogrodzenie naszego ogrodu jest sporo. Jedną z najlepszych i prostych w wykonaniu jest zastosowanie gotowych bloczków betonowych – takie ogrodzenie nie tylko jest praktyczne ale też ekonomiczne.

 

Ludzie od zawsze budowali różne formy ogrodzeń. Dawniej miały one zabezpieczyć zajmowany przez nich teren przed intruzami. Funkcja ta jest nadal ważna, ale nie dominująca, bo od tego są dziś systemy zabezpieczeń wizyjnych i różnych czujników.

Obecnie ważniejszą rolą ogrodzenia jest zachowanie prywatności, a czasem – jeśli dom jest położony przy ruchliwej jezdni – stworzenie "muru" przed hałasem dobiegającym z otoczenia. Tym bardziej, że jest on coraz bardziej dotkliwy, dlatego mówi się nawet o tzw. zanieczyszczeniu hałasem.

Drugą bardzo ważną funkcją współczesnych ogrodzeń jest funkcja dekoracyjna. Mają być one wizytówką domu. Przy ich projektowaniu warto wziąć pod uwagę obydwie te kwestie, a także koszt wykonania konstrukcji, jej trwałość oraz to, czy pasuje ona do domu.

Nowocześnie i praktycznie:
bloczki betonowe do budowy ogrodzenia

Bardzo praktycznym, prostym w wykonaniu i ekonomicznym rozwiązaniem jest zastosowanie bloczków betonowych do budowy ogrodzenia. Ich niewątpliwym atutem, oprócz łatwości układania i trwałości, jest ich wygląd. Zwykle posiadają one minimalistyczny, geometryczny design i są utrzymane w tonacjach szarości (ale nie tylko), co sprawia że pasują do większości aranżacji, a w szczególności do stylu nowoczesnego.

„Ogrodzenie musimy dobrać nie tylko do stylu naszego domu i ogrodu, ale również do charakteru otoczenia. W przypadku, gdy mieszkamy w narażonej na hałas okolicy, dobrze pomyśleć o ogrodzeniu pełnym, które będzie stanowić barierę akustyczną. Natomiast jeśli dom znajduje się na zacisznym osiedlu lub w spokojnej miejscowości, można zastanowić się nad ogrodzeniem ażurowym z podstawą z bloczków” – mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant z firmy Polbruk S.A.

z wielkoformatowych pustaków o gładkiej fakturze

Ogrodzenie z wielkoformatowych pustaków o gładkiej fakturze (Polbruk Neo). Można z nich też wybudować słupki dla przęseł ogrodzeniowych.

Warto pamiętać, że wysokie, pełne konstrukcje ograniczają dopływ światła słonecznego na teren posesji i do ogrodu. Mając te kwestie na uwadze, można przystąpić do wyboru konstrukcji i designu rozwiązania. Ciekawą propozycją jest na przykład ogrodzenie Polbruk Neo. Wznosi się je z wielkoformatowych pustaków o gładkiej fakturze, wymiarze 20x60 cm i wysokości 10 cm, które na szczycie zwieńcza się płaskim daszkiem. Z Neo można wybudować wysoki, lity mur w kolorze grafitowym, stalowym lub orzechowym, przed którym dla efektu dekoracyjnego można posadzić bluszcz czy inne pnącze, które z czasem stworzy zieloną ścianę.

Ciekawym pomysłem, który pozwoli uzyskać interesujący wygląd muru, jest umieszczenie w jego konstrukcji opraw oświetleniowych albo podświetlenie go od dołu, za pomocą opraw najazdowych. Takie zabiegi uatrakcyjnią wygląd posesji nocą. Ogrodzenie wykonane z Neo nie musi być jednak litym murem. Jeśli dom jest położony w cichej okolicy, a jego mieszkańcom zależy na dostępie światła do wnętrza ogrodu, to z Neo warto wybudować dolną część muru oraz słupki. Pomiędzy nimi można umiejscowić przęsła ogrodzeniowe wykonane z metalu, drewna lub desek kompozytowych.

Ogrodzenie z bloczków betonowych - Polbruk Antara II

 Bustaki betonowe mogą mieć bardzo różnorodną fakturę, która z łatwością będzie imitować piękny kamień (np. Polbruk Antara II).

Nieco inną formę i design ma ogrodzenie Polbruk Antara II. Posiada łupaną fakturę, dzięki czemu betonowe pustaki przypominają kamienie, a wzniesione z nich ogrodzenie – tradycyjny kamienny mur. Każdy z betonowych prefabrykatów posiada grubość 20 cm i wymiary 20x40 cm, a całą konstrukcję wieńczy się dedykowanym jej płaskim lub dwuspadowym daszkiem.

Antara II występuje w kilku kolorach do wyboru, co pozwala na dobre dopasowanie do domu. Sprawdzają się zarówno w aranżacjach nawiązujących do stylu śródziemnomorskiego oraz wszędzie tam, gdzie pożądane są elementy o wyglądzie naturalnego piaskowca. Będą pasować do aranżacji w stylu nowoczesnym i skandynawskim. Po wyborze designu betonowego ogrodzenia pozostaje już tylko jego wykonanie.

Wykonanie betonowego ogrodzenia:
prostota stosowania gotowych bloczków

  • Na początku należy wyznaczyć w terenie przebieg ogrodzenia z bloczków betonowych.

  • Budowę rozpoczyna się od wykonania fundamentu o szerokości minimum 30 cm i głębokości do strefy przemarzania charakterystycznej dla danego regionu geograficznego.

  • Po 24 godzinach należy wykonać szalunki ławy żelbetowej. Jej wysokość to minimum 30 cm, zaś szerokość nie powinna przekraczać szerokości samego muru. W ławie należy umieścić elementy zbrojenia, które wzmocnią fundament oraz umożliwią przygotowanie konstrukcji pod wzniesienie słupków.

  • Następnie elementy poziome należy zalać betonem klasy C20/25.

  • Kolejnym krokiem jest wykonanie izolacji poziomej, która zapobiega podsiąkaniu kapilarnemu wilgoci i niszczeniu ogrodzenia od strony gruntu.

  • Następnym etapem jest już montaż ogrodzenia, którego elementy łączy się na mokro z użyciem zaprawy.

  • W przypadku montowania przęseł, bramy lub furtki należy pamiętać o konieczności wykonania odpowiednich mocowań i zachowania właściwych rozstawów pomiędzy słupkami.

  • Ogrodzenie zwieńczamy daszkiem, który ochroni jego konstrukcję przed warunkami atmosferycznymi.

Tekst i zdjęcia: źródło – Polbruk

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość hubcio

30-05-2021 13:42

Bloczki betonowe są najlepsze moim zdaniem - ładne i trwałe. My mamy ogrodzenie Royal z Kost-Bet wiele osób nam chwali i bierze namiary na producenta. Zwraca uwagę na ulicy.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT