Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
2
Do góry
Artykuł na: 9-16 minut

Budowa tarasu na gruncie i wybór nawierzchni

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o korzyściach związanych z posiadaniem tarasu, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, jak kluczowe znaczenie ma rodzaj jego nawierzchni. Gdy jest nierówna, trudno ustawić na niej meble. Śliski materiał może stwarzać zagrożenie. Nietrwały zaś – oznacza konieczność ciągłych napraw i konserwacji.

Tarasy przylegające do domów niepodpiwniczonych budowane są najczęściej jako spoczywające na gruncie. Często zatem płynnie łączą się z ogrodowymi nawierzchniami – tym bardziej, że wykończenie w obydwu przypadkach może stanowić bruk albo płyty.

taras fot. Libet
fot. Libet

Tarasy wykłada się również płytkami ceramicznymi, nierzadko takimi samymi, jakie zastosowano wewnątrz domu, czy klinkierem – nawiązując do elewacji budynku. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie rodzaje nawierzchni można układać na dowolnej konstrukcji nośnej.

Budowa tarasu zgodnie z planem

Już na etapie projektowania domu warto zająć się planowaniem tarasu, bo ukształtowanie bryły budynku ma spory wpływ na metraż, kształt i lokalizację tego miejsca wypoczynku. Najlepiej, gdy jest usytuowane niedaleko kuchni, jadalni i salonu – wymienione pomieszczenia dzienne, podobnie jak taras, planuje się zazwyczaj od południa lub południowego zachodu, w części domu z widokiem na ogród.

Taras często pełni funkcję jadalni lub salonu, więc i jego wymiary powinny być zbliżone do wymiarów takiego pomieszczenia. Jeśli nie można się po nim swobodnie poruszać, wygodnie usiąść ani przyjmować gości, nie ma większego sensu.

taras fot. Probet-Dasag
fot. Probet-Dasag
Najpraktyczniejsze są tarasy o nieskomplikowanym kształcie. Najbardziej nasłonecznione – te, które znajdują się od strony południowej, a zacienione – od północnej. Ekspozycja zachodnia oznacza intensywne słońce po południu, a wschodnia – o poranku.

Jego powierzchnia powinna wynosić minimum 10 m2 – mniej więcej tyle potrzeba, by ustawić komplet mebli ogrodowych dla sześciu osób. Przyda się jeszcze przestrzeń na leżaki bądź grill (aby uniknąć kłopotliwego zadymienia, powinien znajdować się co najmniej 1,5 m od mebli). Często nawet przy małych domach planuje się duże tarasy.

Nawierzchnie na tarasie - kostka i płyty

Tarasy ziemne, wykańczane kostką brukową lub płytami nawierzchniowymi, są proste, szybkie i niedrogie w wykonaniu, a ponadto niewrażliwe na zmiany temperatury.

Ich konstrukcję stanowi utwardzone, przepuszczalne podłoże. Budowa tzw. metodą suchą eliminuje konieczność wylewania płyty betonowej. W przypadku błędów wykonawczych, konstrukcję nietrudno rozebrać i te same płyty ułożyć na nowo. Jej rozbudowa również nie stanowi problemu.

kostka brukowa fot. Kamal
fot. Kamal
kostka brukowa fot. Kamal
fot. Kamal
Kostka brukowa (powyżej) i płyty betonowe (poniżej) na tarasy mają często uszlachetnioną powierzchnię – z warstwą kruszywa lub wyprofilowaną tak, by przypominała kamień (starobruk albo np. skałę wapienną).
płyta betonowa fot. Polbruk
fot. Polbruk
płyty betonowe fot. Bruk-Bet
fot. Bruk-Bet

Na tarasach, podobnie jak na ogrodowych ścieżkach i podjazdach, króluje obecnie kostka betonowa – o bardzo zróżnicowanej stylistyce i cenie, dająca możliwość niemal dowolnej aranżacji nawierzchni. Przy elewacji z cegieł lub płytek klinkierowych, dobrym rozwiązaniem jest bruk klinkierowy.

Najszlachetniej wygląda natomiast kamień – granit, sjenit czy bazalt (ten ostatni staje się bardzo śliski, gdy jest mokry). Dzięki jego niejednorodnej kolorystyce i fakturze, każda kostka i płyta ma niepowtarzalny charakter.


Nowoczesna architektura to proste formy. Doskonale konweniują z nimi prostokątne tarasy, wykończone płytami w odcieniach szarości (nawiązujących do barwy betonu).

Nawierzchnie na tarasie - płytki ceramiczne

taras fot. Ceresit
fot. Ceresit
Taras wykończony mrozoodpornymi płytkami ceramicznymi.

Można wykańczać nimi tarasy oparte na płycie betonowej. Konstrukcje tego typu są najbardziej narażone na niszczące działanie warunków atmosferycznych – uszkodzeniu może ulec nawierzchnia z płytek, zwłaszcza, gdy nie zostały prawidłowo ułożone.

Zastosowanie takiej okładziny pozwala ujednolicić wygląd posadzki w domu i na tarasie. Oczywiście płytki przyklejane na zewnątrz muszą być odporne na mróz, ścieranie i antypoślizgowe – do wyboru jest gres, klinkier i terakota.

Kafelki należy wybrać przed przystąpieniem do prac, bo mają różną grubość (jeśli uwzględni się ją podczas planowania warstw podbudowy, posadzka na tarasie i wewnątrz budynku znajdzie się na tym samym poziomie).

Aby zminimalizować ryzyko powstawania uszkodzeń, należy zastosować niezbyt duże płytki (do 30×30 cm) i wykonać szerokie spoiny (min. 0,5 cm).

odwodnienie liniowe fot. Hauraton
fot. Hauraton
odwodnienie liniowe fot. ACO
fot. ACO
Jeśli w nawierzchni tarasu ziemnego przewidziane jest odwodnienie liniowe, montuje się je w trakcie wykonywania podbudowy. Korytka układa się w ciągi o pożądanej długości i łączy z rurami odpływowymi. Zbierana woda odprowadza jest do studzienki zbiorczej, a następnie do kanalizacji, studni chłonnej bądź rowu melioracyjnego.
warstwy tarasu na płycie betonowej
warstwy tarasu na płycie betonowej

W jaki sposób wykonać taras ziemny?

Prace przeprowadza się podobnie jak przy budowie ogrodowych ścieżek, zaczynając od usunięcia humusu (warstwy żyznej ziemi, którą można wykorzystać w obrębie nasadzeń) i ułożenia obrzeży.

Na wyrównanym i zagęszczonym podłożu umieszcza się zazwyczaj geowłókninę – by grunt rodzimy nie mieszał się z warstwami podbudowy – a następnie kruszywo (ok. 20 cm) i podsypkę piaskową (obie warstwy zagęszczając za pomocą wibratora powierzchniowego).

Po wyrównaniu i wyprofilowaniu powierzchni (każdy taras powinien mieć ok. 2% spadek w kierunku ogrodu, zapewniający spływ wody opadowej), można przystąpić do układania kostki lub płyt.

Szczeliny pomiędzy elementami wypełnia się najczęściej drobnym piaskiem za pomocą szczotki. Betonową nawierzchnię warto też zaimpregnować specjalnym preparatem.

Uwaga! Bardzo istotne jest staranne zagęszczenie poszczególnych warstw podbudowy. W przeciwnym razie może dojść do nierównomiernego osiadania podłoża i zapadania się nawierzchni.

Jeśli taras jest duży, a grunt w ogrodzie nieprzepuszczalny, dobrze jest zamontować odwodnienie liniowe – system korytek przykrytych rusztami, odprowadzający wodę z nawierzchni.

taras ziemny z kostki betonowej
taras ziemny z kostki betonowej
taras ziemny z płyt betonowych
taras ziemny z płyt betonowych

Nawierzchnie na tarasie - drewno i kompozyt


Deskami i ich imitacjami – panelami kompozytowymi – można obłożyć betonową płytę tarasu, ale częściej stanowią one wykończenie konstrukcji opartej na punktowych podporach z bloczków fundamentowych. Bloczki są zdecydowanie tańsze od płyty. Ponadto konstrukcja na podporach jest lepiej wentylowana, a w pobliżu elementów drewnianych nie gromadzi się woda.

Deski
Na tarasie najprzyjemniej mieć pod stopami drewno – taka nawierzchnia jest niczym pokład statku – ciepła, ale nie gorąca. Poza tym łatwo wtopić ją w ogród i dopasować do bryły budynku (pasuje zarówno do tradycyjnej, jak i nowoczesnej architektury). Drewno na taras można kompletować samemu, ale najprościej kupić gotowy system tarasowy do szybkiego montażu – deski w komplecie z legarami i wszystkimi elementami mocującymi, które pozwalają na montaż bez widocznych śrub. Ostatnio popularne są deski ryflowane, czyli z wzdłużnymi rowkami – nie są śliskie i mniej się wypaczają, jednak w zagłębieniach gromadzi się piasek i kurz, które zatrzymują wilgoć.

panele kompozytowe fot. EccoWood
fot. EccoWood
Panele kompozytowe są łatwe w montażu i bardzo trwałe, a ryflowana, szczotkowana powierzchnia minimalizuje ryzyko poślizgnięcia się.
panele kompozytowe fot. DLK
fot. DLH

Największe powodzenie ma drewno drzew krajowych – na tarasie doskonale sprawdzają się deski dębowe i modrzewiowe, nieźle radzi sobie również drewno sosny i robinii akacjowej. Wyroby z jesionu poddane obróbce termicznej – tzw. termojesion – mają niską nasiąkliwość i wysoką odporność na butwienie, ale szybko szarzeją i są podatne na pękanie (nie nadają się na elementy konstrukcyjne). Do budowy lub wykańczania tarasu najlepiej używać drewna zabezpieczonego ciśnieniowo. Dodatkową ochronę (i zabarwienie) zapewnia impregnat barwiący, nakładany powierzchniowo.

Impregnować nie trzeba natomiast drewna egzotycznego – i tak wytrzyma kilkadziesiąt lat. Jest znacznie droższe od krajowego, za to twardsze i odporniejsze na ścieranie oraz korozję biologiczną (zawiera dużo substancji oleistych). Do najtrwalszych gatunków zalicza się tek, bangkirai, tatajuba, ipe, badi i cumaru. Poszczególne rodzaje drewna egzotycznego znacznie różnią się od siebie kolorem i rysunkiem słojów.

Panele kompozytowe
Sprzedawane są jako systemy tarasowe i stanowią popularny zamiennik tarasów drewnianych. Do złudzenia przypominają ryflowane deski z drewna egzotycznego – nawet w dotyku. Pozbawione są jednak sęków i wad wyrobów naturalnych – cechuje je wysoka trwałość, nie ulegają zniekształceniu i odbarwieniu, nie wymagają konserwacji, zaś pielęgnacja nie stanowi problemu – wystarczy okresowe mycie myjką ciśnieniową. Produkowane są z trocin i PVC (profile WPC – Wood Plastic Composite) albo żywicy poliuretanowej, mieszanki mineralnej i włókien szklanych (profile RMC – Resin Mineral Composite).

Czym jest ażurowa konstrukcja tarasu?

Punktowe podpory pod taras z desek lub paneli najczęściej wykonuje się z betonowych bloczków fundamentowych, rozstawionych co 1–1,5 m (nie muszą być głęboko osadzone w gruncie – wystarczy usunięcie warstwy humusu – bo tego typu konstrukcja nie jest wrażliwa na wysadziny mrozowe). Na podporach rozmieszcza się legary, a następnie mocuje do nich warstwę wykończeniową. Im więcej podpór, tym legary mogą mieć mniejszy przekrój.

Uwaga! Drewno nie może stykać się z betonem, dlatego na bloczkach fundamentowych należy ułożyć izolację poziomą z dwóch warstw folii fundamentowej, papy, lub legary przytwierdzić za pomocą stalowych kotew w kształcie litery U.

Choć systemy tarasowe bardzo szybko się montuje – na legarach umieszcza się klipsy montażowe, w które wpina się profile – w nietypowych miejscach łatwiej wpasować tradycyjne deski, mocowane za pomocą gwoździ lub wkrętów. Profile mają bowiem specjalnie ukształtowane krawędzie (do osadzania w klipsach) i gdy element trzeba zwęzić, montaż zgodny z instrukcją staje się niemożliwy. Produkty z kompozytu mogą być pełne lub komorowe – w tym drugim przypadku, na krawędziach tarasu trzeba zastosować listwy maskujące.

taras ziemny z paneli kompozytowych
taras z kompozytu na legarach
taras z drewna egzotycznego na legarach
taras z drewna egzotycznego na legarach

Źródło: Magazyn Budujemy dom 4/2015
zdjęcie tytułowe: Anja Osenberg Pixabay

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści
Na czasie
Jesienny trawnik
Temat miesiąca
Jesienny trawnik
Zobacz więcej
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:4
Tydzień 38, Sentencja nr:4
Zasilmy trawę nawozami potasowymi i fosforowymi. Będzie bardziej odporna na przemarzanie i suszę.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
Twoja strona ogrodu