Logo
Logo
15
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Jakie zasady panują na działkach? Czego nie wolno robić?

Działkowiec i osoby przebywające z nim na działce są zobowiązane do przestrzegania zapisów regulaminu ROD. Z kolei zarząd ROD sprawuje bezpośredni nadzór nad zgodnym z regulaminem zagospodarowaniem działki.

 

Sąsiedzi na działce w ROD nie przestrzegają zasad. Gdzie to zgłosić?

Najczęściej działkowcy łamią przepisy regulaminu dotyczące właściwego zagospodarowania działki lub zbyt głośno zachowują się na działce (np. podczas imprez towarzyskich, czy używania narzędzi lub maszyn ogrodniczych).

Z pewnością nie jest łatwo pogodzić różne przyzwyczajenia w społeczności jaką są działkowcy na terenie rodzinnego ogrodu działkowego. Niestety zdarza się, że nie każdy korzysta z działki i zagospodarowuje ją w sposób zgodny z przepisami. W przypadku gdy sąsiad niewłaściwie użytkuje działkę, łamiąc zapisy regulaminu lub zakazy, mamy prawo zwrócić mu uwagę lub zgłosić sprawę do zarządu ROD, który powinien upomnieć niesfornego działkowca.

W § 9 regulaminu ROD czytamy, że do obowiązków działkowca należy między innymi:

  • użytkować działkę zgodnie z ustawą i regulaminem,
  • przestrzegać zasad współżycia społecznego.

Pamiętać należy jednak, że zarząd może reagować głównie w sprawach dotyczących właściwego zagospodarowania działki (nasadzeń oraz elementów zagospodarowania). Sprawy obyczajowe, związane z nieodpowiednim, agresywnym zachowaniem, z wandalizmem lub kryminalne należy zgłaszać już odpowiednim organom państwowym (np. Policji). Polski Związek Działkowców nie ponosi odpowiedzialności odszkodowawczej z tytułu strat spowodowanych przez powódź, pożar, gradobicie, suszę, huragan itp. oraz powstałych na skutek kradzieży i dewastacji. W sprawach spornych pomiędzy działkowcami możliwe jest powołanie komisji mediacyjnej w ROD, złożonej z działkowców, a jeśli ona nie zdoła pogodzić stron, sprawę przejmuje zarząd ROD.

Obowiązki działkowca oraz wszelkie zakazy porządkowe można znaleźć w Regulaminie ROD.

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe AndreyPopov/Depositphotos


Komentarze

Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu