Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
16
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Jakie zasady panują na działkach? Czego nie wolno robić?

Działkowiec i osoby przebywające z nim na działce są zobowiązane do przestrzegania zapisów regulaminu ROD. Z kolei zarząd ROD sprawuje bezpośredni nadzór nad zgodnym z regulaminem zagospodarowaniem działki.

 

Sąsiedzi na działce w ROD nie przestrzegają zasad. Gdzie to zgłosić?

Najczęściej działkowcy łamią przepisy regulaminu dotyczące właściwego zagospodarowania działki lub zbyt głośno zachowują się na działce (np. podczas imprez towarzyskich, czy używania narzędzi lub maszyn ogrodniczych).

Z pewnością nie jest łatwo pogodzić różne przyzwyczajenia w społeczności jaką są działkowcy na terenie rodzinnego ogrodu działkowego. Niestety zdarza się, że nie każdy korzysta z działki i zagospodarowuje ją w sposób zgodny z przepisami. W przypadku gdy sąsiad niewłaściwie użytkuje działkę, łamiąc zapisy regulaminu lub zakazy, mamy prawo zwrócić mu uwagę lub zgłosić sprawę do zarządu ROD, który powinien upomnieć niesfornego działkowca.

W § 9 regulaminu ROD czytamy, że do obowiązków działkowca należy między innymi:

  • użytkować działkę zgodnie z ustawą i regulaminem,
  • przestrzegać zasad współżycia społecznego.

Pamiętać należy jednak, że zarząd może reagować głównie w sprawach dotyczących właściwego zagospodarowania działki (nasadzeń oraz elementów zagospodarowania). Sprawy obyczajowe, związane z nieodpowiednim, agresywnym zachowaniem, z wandalizmem lub kryminalne należy zgłaszać już odpowiednim organom państwowym (np. Policji). Polski Związek Działkowców nie ponosi odpowiedzialności odszkodowawczej z tytułu strat spowodowanych przez powódź, pożar, gradobicie, suszę, huragan itp. oraz powstałych na skutek kradzieży i dewastacji. W sprawach spornych pomiędzy działkowcami możliwe jest powołanie komisji mediacyjnej w ROD, złożonej z działkowców, a jeśli ona nie zdoła pogodzić stron, sprawę przejmuje zarząd ROD.

Obowiązki działkowca oraz wszelkie zakazy porządkowe można znaleźć w Regulaminie ROD.

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe AndreyPopov/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT