Logo
Logo
Okazje

Dołącz do spaceru i weź udział w 13. ZIMOWYM PTAKOLICZENIU

Ok. 80 otwartych spacerów ornitologicznych odbędzie się w najbliższy weekend (28-29 stycznia 2017 r.) na terenie całej Polski. Przewodnicy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków tym razem zwrócą szczególną uwagę na gila, który zimą – w poszukiwaniu pożywienia – odwiedza miasta.

 

Na czym polega "ptakoliczenie"?

"W czasie Zimowego Ptakoliczenia obserwujemy ptaki, które spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka, czyli w miejskich ogrodach i parkach. W akcji można wziąć udział samodzielnie lub z przewodnikiem" - zachęca rzeczniczka prasowa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP), Katarzyna Groblewska.

ptak zimą fot. hellinger14 - Pixabay.com
fot. hellinger14 - Pixabay.com

Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2005 r. W czasie spacerów przewodnikami są wolontariusze OTOP. Jak zapewnia rzeczniczka organizacji, w czasie spacerów będzie można się nie tylko nauczyć rozpoznać gatunki, ale też dowiedzieć się, gdzie najłatwiej je obserwować - i tego, jak mądrze pomagać im zimą albo czym dokarmiać.

W czasie tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na gila. To gatunek, który wiosną i latem obserwować można głównie w lasach, a zimą – w poszukiwaniu pożywienia – chętniej odwiedza miasta i bywa gościem w karmnikach. Brzuch samca gila jest w jaskrawym, różowo-czerwonym kolorze, dlatego trudno pomylić go z innym gatunkiem.

"Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Przez ostatnie siedem lat najliczniej obserwowanym gatunkiem jest krzyżówka, nasza najpopularniejsza kaczka. W zeszłym roku na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się gawron, a na trzecim – wróbel" - informuje rzecznik OTOP.

Więcej o Zimowym Ptakoliczeniu oraz Lista wycieczek ZP

2017-01-25
Źródło: PAP - Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl,
zdjęcie tytułowe: Manfred Richter - Pixabay.com
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu