Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
18
Do góry

Sosna żółta

Sosna żółta to piękne, malownicze drzewo o luźnej, stożkowej koronie i długich igłach, szczególnie w okresie zimowym, kiedy jest przysypane śniegiem lub szadzią wprowadza niezapomniany, czarodziejski efekt do każdego ogrodu.

Opis rośliny

Sosna żółta (Pinus ponderosa) to jeden z nielicznych gatunków tzw. sosen trójigielnych, czyli takich u których igły są zebrane w pęczki po trzy sztuki. W ojczyźnie – USA, tworzy ona drzewa dorastające do ok. 50 m wysokości. W Polsce najwyższe drzewa tego gatunku osiągają do 30 m wysokości. W młodości ich korony są wąskostożkowe i regularne, potem stają się szersze i luźniejsze.

Pędy grube i sztywne – żółto brązowe a czasem nawet pomarańczowe, złamane wydają przyjemny cytrynowy zapach. Gatunek ten cechuje zmienna liczba igieł w pęczku, co często rodzi problemy z właściwym rozpoznaniem gatunku. Najczęściej są trzy igły w pęczku, ale zdarzają się dwie a nawet pięć!


Prawdopodobnie w uprawie spotykane są także liczne mieszańce, pochodzące od bardzo podobnego gatunku – sosny Jeffreya (P. jeffreyi), który od sosny żółtej odróżniają głównie igły o szarym lub niebieskawym zabarwieniu.

Igły sosny żółtej są długie – do 25 cm, grube i ciemnozielone. Na roślinach utrzymują się przez trzy lata. Szyszki duże, do 15 cm długości i 6 cm średnicy, jajowate, skupione po kilka na pędzie. Szyszki po odpadnięciu z rośliny mają charakterystycznie wyrwane nasady – które pozostają przytwierdzone do gałęzi drzew. Kora młodych drzew jest szara a na starszych spękana na duże, żółtobrązowe płaty.

Pinus ponderosa fot. G.Falkowski-ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Wymagania i uprawa

Sosna żółta należy do zdecydowanie łatwych w uprawie. Ma bardzo małe wymagania glebowe i może rosnąć nawet na bardzo suchych, żwirowych glebach. Nie wymaga ona nawadniania nawet w okresach suszy. Jak większość sosen nie toleruje cienia i powinna być sadzona na zdecydowanie słonecznych stanowiskach.

Nie lubi wilgotnego klimatu dlatego lepiej unikać jej sadzenia w pasie nadmorskim. Jest odporna na zanieczyszczenie powietrza dlatego z powodzeniem może być sadzona w miastach i terenach przemysłowych. Wykazuje pełną mrozoodporność na terenie Polski zachodniej i centralnej.

W północno- wschodniej części kraju w wypadku bar

dzo ostrych zim mogą czasami wystąpić uszkodzenia mrozowe (szczególnie dotyczy to mieszańców z sosną Jeffreya). Sosna ta należy do gatunków rzadko atakowanych przez choroby i szkodniki. Należy się jednak liczyć z normalnym, fizjologicznym zjawiskiem stopniowego zamierania dolnych gałęzi i corocznym, jesiennym opadaniem starych igieł.


Gdzie posadzić?

Sosna żółta to typowy gatunek do nasadzeń soliterowych, gdyż tylko pojedynczo posadzone drzewa mogą ukazać swoje właściwe piękno. Nasadzenia pojedyncze powodują także to, że rośliny są dobrze doświetlone i dłużej utrzymują dolne gałęzie. Jest to niezwykle plastyczny gatunek, który świetnie pasuje do wszelkiego typu ogrodów: od surowych, modernistycznych założeń aż po klasyczne ogródki wiejskie.

Ze względu na głęboki system korzeniowy warto do kompozycji z sosnami użyć gatunków wrzosowatych, które z kolei płytko się korzeniąc mają w pobliżu sosny dobre warunki do rozwoju. Dodatkowo corocznie opadające igły sosnowe zakwaszają i ściółkują glebę, co sprzyja uprawie roślin wrzosowatych. Do sosny zawsze pasującym dodatkiem są także trawy i turzyce.

zdjęcie tytułowe: Gerry from Fort St. John, BC, Canada / Pine Cones / CC BY-SA 2.0 / Link

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu