Logo
Logo

Konkurs Roślin NOWOŚCI 2016: Zobacz zgłoszone rośliny

Konkurs Roślin NOWOŚCI organizowany jest przez Związek Szkółkarzy Polskich w czasie Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie”. Od kilku lat jego zadaniem jest wypromowanie interesujących i nowych odmian roślin na rynku.

KONKURS ROŚLIN NOWOŚCI 2016

Zgłoszone do Konkursu rośliny ocenia międzynarodowe jury złożone z osób zaproszonych przez zarząd ZSzP, w tym:

  • zagranicznych ekspertów z zakresu odmianoznawstwa roślin ;
  • przedstawiciela Polskie go Towarzystwa Dendrologicznego;
  • przedstawiciela mediów branżowych ;
  • przedstawiciela stowarzyszeń branżowych zaproszonych przez zarząd;
  • przedstawiciela ogrodów botanicznych;
  • przedstawiciela ZSzP wytypowanego przez zarząd Związku, nie uczestniczącego w Konkursie, który jest jednocześnie przewodniczącym jury.

Wyniki Konkursu są podawane do publicznej wiadomości w dniu rozpoczęcia wystawy. Więcej o konkursie

Nagrodzone i zgłoszone rośliny

Jarzmianka większa (Astrantia major) 'Star of Magic' PBR

  Jarzmianka większa Astrantia major Star of Magic

Opis rośliny: Niewysoka bylina o kępiastym pokroju ozdobna z różowych kwiatów oraz wielobarwnych liści. W czasie kwitnienia dorasta do 50-60 cm wysokości. Liście odziomkowe są głęboko podzielone, dłoniaste, osadzone na długich ogonkach, szarozielone z charakterystycznymi, nieregularnymi, kremowo-różowymi przebarwieniami. Na zimę liście zasychają. Kwiaty są intensywnie różowe, drobne, zebrane na szczytach pędów w baldaszki przypominające małe kopułki, u podstawy których znajduje się płaska rozeta długich, różowych i zaostrzonych na końcach listków, nazywanych przez botaników pokrywkami. Bylina kwitnie długo i obficie od maja do sierpnia.

Jak nawozić ogród bez chemii? Te granulki poprawią jakość gleby i odżywią rośliny – Naturalnie!
Przeczytaj także
Jak nawozić ogród bez chemii? Te granulki poprawią jakość gleby i odżywią rośliny – Naturalnie!

Wymagania i uprawa: Preferuje gleby wilgotne, przepuszczalne, zasobne w próchnicę, stanowiska słoneczne do półcienistych. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b, polecana do sadzenia na rabatach oraz w pojemnikach. Najładniej prezentuje się sadzona w grupach po kilkanaście-kilkadziesiąt sztuk, tworząc w ogrodzie wyraziste, wielobarwne plamy. Nadaje się także na kwiat cięty.

Hodowca: Jacobus Robertus de Jong. Odmiana wprowadzona na rynek: Allplants Holding B.V., 2014 r. Zgłaszający: OGRODY O ZIELONYCH PROGACH – Szkółka Bylin, Przemysław Godlewski, PL-05-140 Serock, Skubianka, ul. Zegrzyńska 80, Polska

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) 'Orange Ice' PBR

  Berberys Thunberga Berberis thunbergii Orange Ice

Opis rośliny: Karłowy krzew liściasty o zwartym, kolumnowy pokroju i wolnym tempie wzrostu. Po 6 latach uprawy dorasta do 60-70 cm wysokości. Pędy są proste, wzniesione, liście owalne, pomarańczowo-miedziane, jesienią przebarwiają się w intensywnych odcieniach czerwieni i pomarańczu. Żółte, drobne kwiaty pojawiają się na wiosnę wraz z rozwijającymi się liśćmi. Czerwone, drobne jagody dojrzewają we wrześniu.

Wymagania i uprawa: Krzew tolerancyjny w stosunku do podłoża, dobrze rośnie na przeciętnych, przepuszczalnych glebach ogrodowych na stanowiskach słonecznych. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b, polecana do małych ogrodów, na rabaty, do sadzenia w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach oraz do tworzenia barwnych kompozycji z innymi krzewami i bylinami o ciemnym ulistnieniu.

Hodowca: Janusz Szewczyk. Odmiana wprowadzona na rynek: ERGON, Eindhoven, Holandia w 2015 r. Zgłaszający: Szkółki Roślin Ozdobnych WAŻYŃSCY, PL-99-311 Bedlno, Pniewo 37, Polska

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) 'Ruby Star' PBR

  Berberys Thunberga Berberis thunbergii Ruby Star

Opis rośliny: Miniaturowy krzew liściasty o kulistym pokroju i bardzo wolnym tempie wzrostu. Po 6 latach uprawy dorasta do 30 cm średnicy. Liście są łopatkowate, owalne, intensywnie karminowo-czerwone z cienką złotą obwódką na brzegu. Jesienne przebarwienie liści jest również czerwone. Żółte, drobne kwiaty pojawiają się wiosną. Owocami są nieduże, podługowate czerwone jagody dojrzewające późnym latem.

Wymagania i uprawa: Krzew preferuje gleby próchniczne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b, polecana do małych ogrodów, na rabaty, zwłaszcza jako roślina obwódkowa, skalniaki, do sadzenia w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Hodowca: Janusz Szewczyk. Odmiana wprowadzona na rynek: ERGON, Eindhoven, Holandia w 2015 r. Zgłaszający: Szkółki Roślin Ozdobnych WAŻYŃSCY, PL-99-311 Bedlno, Pniewo 37, Polska

Odkryj sekrety obfitych plonów: 20 warzyw idealnych do ogrodu i dwie nowoczesne metody uprawy
Przeczytaj także
Odkryj sekrety obfitych plonów: 20 warzyw idealnych do ogrodu i dwie nowoczesne metody uprawy

Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis) 'Pink Pom Poms'

  Judaszowiec kanadyjski Cercis canadensis Pink Pom Poms

Opis rośliny: Niewielkie drzewo o wzniesionym pokroju, dosyć szerokiej, luźnej koronie i pełnych kwiatach, osiągające 4-6 m wysokości. Pełne, różowe kwiaty rozwijają się wiosną z pąków wyrastających bezpośrednio z pnia oraz ze starszych, przynajmniej ubiegłorocznych gałęzi przez rozwojem liści. Kwiaty są zebrane w pęczki po kilka do kilkunastu sztuk, są znacznie większe niż u innych odmian tego gatunku, a z oddali przypominają trochę kwiaty migdałka. Ozdobą drzewa są też duże, sercowate, jasnozielone i błyszczące liście. Owoców nie zawiązuje.

Wymagania i uprawa: Odmiana polecana do sadzenia na przepuszczalnych glebach ogrodowych o zasadowym odczynie, w miejscach ciepłych, zacisznych, osłoniętych od wiatru w okresie zimy. Odporność na mróz dobra, strefa 6a. Oryginalna roślina polecana do sadzenia pojedynczo w miejscach wyeksponowanych lub w kompozycjach z innymi niewysokimi drzewami o ciemniejszych liściach.

Hodowca: Dennis Werner. Odmiana wprowadzona na rynek: Hidden Hollow Nursery, 2014 r. Zgłaszający: Zgłaszający: Szkółkarstwo Ozdobne OLSZEWSCY, PL-42-262 Poczesna, ul. Strażacka 20, Polska

Powojnik (Clematis) 'Change of Heart' PBR

  Powojnik Clematis Change of Heart

Opis rośliny: Atrakcyjne pnącze o kwiatach zmieniających barwę w trakcie kwitnienia. Roślina czepia się podpór ogonkami liściowymi, dorasta do 1,2 –2 m wysokości. Liście są zielone, błyszczące, całobrzegie, pojedyncze, trójdzielne, w zarysie sercowate. Średniej wielkości kwiaty o średnicy 10 - 13 cm są zbudowane z 6 działek, początkowo purpurowo-czerwonych, w pełnym rozkwicie czerwono-różowych z jasno-niebieskaworóżowymi brzegami i jasnym pasem pośrodku, prawie białym u podstawy. Przekwitając kwiaty bledną. Środki kwiatów wypełniają pręciki z żółtymi pylnikami zawieszonymi na zielonych nitkach oraz złotawe słupki. Pnącze kwitnie od maja do lipca zarówno na zeszłorocznych, jak i nowych pędach. Kwiaty pojawiają się na całej wysokości rośliny.

Wymagania i uprawa: Roślina preferuje gleby umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie, stanowiska słoneczne. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b, szczególnie przydatna do uprawy przy ogrodzeniach, kratkach, siatkach oraz w pojemnikach.

Hodowca: Szczepan Marczyński. Odmiana wprowadzona na rynek: Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Sp. k., 2016 r. Zgłaszający: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy, PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27, Polska

Powojnik (Clematis) 'Copernicus' PBR

  Clematis Copernicus

Opis rośliny: Obficie kwitnące pnącze tworzące pełne, niebieskie kwiaty. Roślina czepia się podpór ogonkami liściowymi. Dorasta do 2 m wysokości. Ma trójdzielne, zielone i błyszczące liście. Średniej wielkości kwiaty mają od 10 do 12 cm średnicy, najczęściej są półpełne, zbudowane z 30–40 niebieskich, lekko pofalowanych działek oraz prątniczek z jaśniejszym pasem na środku. Na tle niebieskiego okwiatu pięknie prezentują się żółte pylniki zawieszone na białych nitkach oraz jasnożółte słupki. Roślina kwitnie od maja do sierpnia zarówno na pędach zeszłorocznych, jaki i nowych.

Wymagania i uprawa: Kwiaty pojawiają się na całej wysokości rośliny. Pnącze preferuje gleby umiarkowanie wilgotne, stanowiska jasne, ale nie gorące. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b. Polecana do sadzenia przy różnego rodzaju podporach: kratkach, siatkach, płotach oraz w pojemnikach.

Hodowca: Szczepan Marczyński. Odmiana wprowadzona na rynek: Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Sp. k., 2016 r. Zgłaszający: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy, PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27, Polska

Perukowiec podolski (Cotinus coggygria) 'Lilla' PBR

  Cotinus coggygria Lilla

Opis rośliny: Wolno rosnący, kompaktowy krzew o purpurowych liściach i puszystych, efektownych owocostanach. Dorasta do 1,2 – 1,5 m wysokości. Jest to karłowa wersja odmiany ‘Royal Purple’. Pokrój krzewów jest w zarysie zaokrąglony. Pędy są dosyć krótkie, liście pojedyncze, całobrzegie, odwrotnie jajowate, purpurowe, czasami z różową obwódką. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono, pomarańczowo i żółto. Krzewy kwitną w czerwcu, tworzą małe drobne kwiaty zebrane w luźne, wiechowate kwiatostany. W lipcu szypułki sterylnych kwiatów rozrastają się intensywnie i stają pierzaste, tworząc w ten sposób charakterystyczne, puszyste, purpurowe peruki.

Wymagania i uprawa: Krzew preferuje gleby lekkie, przepuszczalne, stanowiska słoneczne, jest odporny na suszę i mróz, strefa 6a. Odmiana polecana do sadzenia w małych ogrodach oraz w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Hodowca: Miklós Józsa. Odmiana wprowadzona na rynek w 2011 r. Zgłaszający: PEPINIERES MINIER, FR-49250 Beaufort en Vallée, Les Fontaines de l’Aunay, Francja

Jeżówka (Echinacea) 'Butterfly Kisses' PBR

  Echinacea Butterfly Kisses

Opis rośliny: Bylina o wyprostowanym pokroju i pełnych, różowych kwiatach. Dorasta do 40 cm wysokości. Pędy i liście są ciemnozielone, pokryte krótkimi, szorstkimi w dotyku włoskami. Kwiaty są zebrane w koszyczkach osadzonych pojedynczo na szczytach grubych łodyg. Krótkie, różowe kwiaty wypełniają niemal cały koszyczek, przy czym kwiaty osadzone w pojedynczym, zewnętrznym okółku na brzegu koszyczka są wyraźnie dłuższe. Rośliny kwitną latem, od czerwca do sierpnia, wabiąc motyle oraz inne owady poszukujące nektaru.

Wymagania i uprawa: Bylina o niewielkich wymaganiach, tolerancyjna w stosunku do gleby, odporna na mróz, strefa 5b, polecana do sadzenia w miejscach słonecznych na rabatach bylinowych w ogrodach przydomowych, zieleni miejskiej i osiedlowej oraz w pojemnikach. Doskonale nadaje się do tworzenia barwnych kompozycji w ogrodach angielskich oraz na wrzosowiskach.

Hodowca: Arie Blom. Odmiana wprowadzona na rynek: AB Cultivars w 2012 r. Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK, PL-05-800 Pruszków, ul. Dąbrowskiej 12, Polska

Dzielżan (Helenium) 'Ranchera' PBR

  Helenium Ranchera

Opis rośliny: Kwitnąca późnym latem bylina o zwartym, kompaktowym pokroju. Jest to jedna z niższych odmian dzielżanu, dorasta do 50 cm wysokości. Tworzy proste, u góry rozgałęzione łodygi oraz zielone, lancetowate liście. Zebrane w koszyczki kwiaty rozwijają się na szczytach pędów w sierpniu i tworzą się sukcesywnie aż do późnej jesieni. Położone na brzegu koszyczka ciemnoczerwone kwiaty języczkowate są dosyć wąskie, sercowato wcięte na wierzchołku, przyjmują kształt wąskich łódeczek. Kwiaty rurkowate są osadzone w kształcie kopuły na wypukłym dnie kwiatostanu, przed rozwinięciem są seledynowe, następnie śliwkowe a w pełni kwitnienia żółte.

Wymagania i uprawa: Roślina wymaga gleb żyznych, umiarkowanie wilgotnych, stanowisk słonecznych, jest odporna na mróz, strefa 5b. Polecana do sadzenia na rabatach bylinowych w ogrodach przydomowych oraz zieleni miejskiej. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Hodowca: Henricus Maria Joseph Holtmaat. Odmiana wprowadzona na rynek: AB Cultivars, 2014 r. Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK, PL-05-800 Pruszków, ul. Dąbrowskiej 12, Polska

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) 'Polestar' PBR

  Hydrangea paniculata Polestar

Opis rośliny: Jedna z najniższych odmian hortensji bukietowej, dorasta zaledwie do 60 cm wysokości. Jej zalety to kompaktowy pokrój oraz bardzo obfite kwitnienie. Kwiaty zawiązują się na pędach jednorocznych, co gwarantuje coroczne kwitnienie. Ażurowe kwiatostany tworzą się na szczytach pędów, są zbudowane z kwiatów płodnych i płonnych. Kwiaty są biało-kremowe, pod koniec lata różowieją. Liście są nieduże, ciemnozielone.

Wymagania i uprawa: Krzew zadowala się przeciętnie żyzną, umiarkowanie wilgotną glebą, preferuje stanowiska słoneczne, ale równie dobrze rośnie w półcieniu, jest odporny na mróz, strefa 5b. Dzięki niewielkim rozmiarom doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach oraz do sadzenia w małych ogrodach przydomowych, na rabatach w kompozycjach z innymi krzewami oraz bylinami.

Hodowca: A.J. Bregman. Odmiana wprowadzona na rynek: Breederplants oraz Gospodarstwo Wróblewscy, 2016 r. Zgłaszający: Gospodarstwo Szkółkarskie WRÓBLEWSCY Zenona Wróblewska, PL-42-233 Mykanów, Borowno Kolonia, ul. Częstochowska 8, Polska

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) YOU&ME® MISS SAORI 'H2002' PBR

  Hydrangea macrophylla YOU-ME MISS SAORI

Opis rośliny: Odmiana uzyskana w Japonii o pełnych, dwukolorowych kwiatach tworzących się zarówno na pędach dwuletnich i jednorocznych. Jest to krzew o wzniesionych, słabo rozgałęzionych pędach i zwartym pokroju, dorasta do 1 m wysokości i podobnej szerokości. Liście sezonowe, zielone, eliptyczne. Kwiaty wyłącznie sterylne, pełne, dwubarwne, różowo-białe, zebrane w duże, kuliste kwiatostany na szczytach pędów. Kwitnie od lata do jesieni. Pąki kwiatowe zawiązują się na zdrewniałych pędach ubiegłorocznych oraz na pędach jednorocznych, co gwarantuje kwitnienie nawet w wypadku, gdy część pędów zimą przemarznie.

Wymagania i uprawa: Krzew preferuje gleby żyzne, próchniczne, wilgotne, stanowiska półcieniste i cieniste. Odporność na mróz umiarkowana, strefa 6b. Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych w cieplejszej, zachodniej części kraju oraz w pojemnikach.

Hodowca: Ryoji Irie. Odmiana wprowadzona na rynek: Chelsea Flower Show 2014 Zgłaszający: Handelskwekerij G. HOOGENRAAD, NL-6744 WB Ederveen, Rijksweg 30A, Holandia

Kolcowój szkarłatny syn. jagoda Goji (Lycium barbatum) AMBER SWEET GOJI®

  Lycium barbarum AMBER SWEET GOJI

Opis rośliny:Krzew owocowy dorastający do 2-2,5 m wysokości o gęstych, łukowato wygiętych pędach. Liście lancetowate, szarozielone, grube. Osadzone na długich szypułkach małe fioletowe kwiaty rozwijają się od czerwca do sierpnia. Owocami są jajowate jagody o nietypowej, bursztynowej barwie, dojrzewające od sierpnia do października. Jagody te, zwane jagodami Goji, po całkowitym dojrzeniu nadają się do spożycia jako świeże lub suszone, można je też dodawać do różnych potraw lub napojów, np. herbaty.

Wymagania i uprawa: Roślina łatwa w uprawie, tolerancyjna w stosunku do gleby, odporna na suszę i mróz, strefa 5b. Wymaga stanowisk słonecznych. Polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych jako krzew owocowy, ale może też pełnić rolę rośliny ozdobnej i okrywowej, do umacniania skarp i rekultywacji.

Hodowca: pochodzi z Chin, nazwana przez Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Sp.k.. Odmiana wprowadzona na rynek: Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Sp.k. 2016 r. Zgłaszający: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy, PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27, Polska.

Miskant chiński (Miscanthus sinesis) 'Memory'

  Miscanthus sinensis Memory

Opis rośliny: Szybko rosnąca trawa ozdobna tworząca wyprostowane kępy, u dołu węższe, u góry szerokie, jesienią zwieńczona dużymi, jedwabistymi kwiatostanami. Roślina dorasta do 2,5 m wysokości. Liście są długie, dosyć szerokie w porównaniu do innych odmian, regularnie zwężające się, zielone z białym nerwem głównym przebiegającym przez środek. Liście łukowato wyginają się, a ich końce są skierowane do dołu. Pod koniec lata z wierzchołków źdźbeł wyłaniają się strzeliste, wiechowate kwiatostany w jasnym, białoperłowym kolorze. Pod koniec sezonu kwiatostany stają się srebrzyste, a liście nabierają żółto-pomarańczowej barwy i zasychają. Rośliny zdobią ogród do późnej jesieni.

Wymagania i uprawa: Preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne, stanowiska słoneczne. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b. Polecane do uprawy w ogrodach przydomowych oraz zieleni osiedlowej i publicznej. Trawa odporna na wyleganie.

Hodowca: Max Riedelsheimer. Odmiana wprowadzona na rynek: w Niemczech. Zgłaszający: DAGLEZJA Artur Maj Szkółka Roślin Ozdobnych, PL-08-500 Ryki, ul. Okopowa 60, Polska

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) 'Lady U'

  Pennisetum alopecuroides Lady U

Opis rośliny: Polska odmiana trawy o półkulistym, zwartym pokroju, wyjątkowo efektowna w czasie kwitnienia. Rośnie silnie, dorasta do 1,2 – 1,5 m wysokości. Tworzy gęste kępy równowąskich, ciemnozielonych, lekko przewieszających się liści jesienią zmieniających barwę na żółtą. Od początku sierpnia do końca września na szczytach źdźbeł pojawiają się okazałe kwiatostany w formie kłosokształtnych, cylindrycznych wiech przypominających szczotki do butelek. Kwiatostany są beżowo-fioletowe z wyraźną, srebrzystą chmurką delikatnych ostek, na których w jesienne poranki gromadzi się rosa.

Wymagania i uprawa: Trawa ta najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych, słonecznych i osłoniętych od silnego wiatru. Nie lubi ani suszy, ani nadmiaru wody w podłożu. Preferuje gleby umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, o dużej zawartości próchnicy. W ostre zimy może przemarzać, strefa 6. Zaschnięte pędy i liście należy ścinać dopiero wiosną, gdyż stanowią naturalną osłonę przed mrozem. Trawa ta pięknie prezentuje się sadzona pojedynczo lub w grupach ma rabatach bylinowych i wrzosowiskach oraz w ogrodach skalnych. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Hodowca: Krzysztof Słowiński. Odmiana wprowadzona na rynek: Krzysztof Słowiński, 2013-2014 r. Zgłaszający: Szkółka SŁOWIŃSCY Krzysztof Słowiński, PL-62-406 Lądek, Ląd 48, Polska

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) LITTLE JOKER 'Hoogi021' PBR

  Physocarpus opulifolius LITTLE JOKER

Opis rośliny: Wolno rosnący, kompaktowy krzew o zwartym pokroju i zielonopurpurowym ulistnieniu, dorasta do 0,5 m wysokości. Roślina dobrze się krzewi, tworzy liczne, bordowe pędy. Liście są małe, trójklapowe, ząbkowane. Kwiaty są zebrane w białoróżowe, półkuliste baldachogrona. Krzewy kwitną w czerwcu.

Wymagania i uprawa: Wymagania uprawowe nieduże. Roślina preferuje gleby umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne, stanowiska słoneczne lub półcieniste. Odmiana odporna na mróz, strefa 4, ze względu na ograniczony wzrost polecana zwłaszcza do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach oraz w ogrodach przydomowych do tworzenia barwnych kompozycji z innymi krzewami lub bylinami.

Hodowca: Hoogenraad Handelskwekerijen B.V.. Odmiana wprowadzona na rynek: Hoogenraad Handelskwekerijen B.V. + Joh. Stolwijk & Zn. Zgłaszający: Handelskwekerij G. HOOGENRAAD, NL-6744 WB Ederveen, Rijksweg 30A, Holandia

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) TINY WINE® 'Smpotw' PBR

  Physocarpus opulifolius TINY WINE Smpotw

Opis rośliny: Kompaktowy krzew o wyprostowanym pokroju i małych, ciemnoczerwonych liściach. Tempo wzrostu umiarkowane, roślina dorasta do 1,2 – 1,5 m wysokości. Pędy sztywne, gęsto ułożone, wiśniowo zabarwione. Liście trójklapowe, młode intensywnie purpurowoczerwone, błyszczące, starsze liście nieco jaśniejsze, na stanowiskach półcienistych zielonopurpurowe. Biało-różowe kwiaty są zebrane w baldachowate kwiatostany, pojawiają się w maju i czerwcu.

Wymagania i uprawa: Wymagania uprawowe nieduże. Krzewy preferują gleby umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne, stanowiska słoneczne lub półcieniste. Rośliny doskonale znoszą cięcie i są odporne na mróz, strefa 4. Odmiana polecana do sadzenia w grupach oraz tworzenia żywopłotów.

Hodowca: Timothy D. Wood. Wprowadzona na rynek: Valkplant, 2015 r. Zgłaszający: PEPINIERES MINIER, FR-49250 Beaufort en Vallée, Les Fontaines de l’Aunay, Francja

  Pinus uncinata Billabong

Sosna hakowa (Pinus uncinata) 'Billabong'

Opis rośliny: Polska odmiana kosodrzewiny ze złocistymi przebarwieniami na igłach. Jest to wysoki krzew o wzniesionych pędach i półkulistym pokroju oraz wolnym tempie wzrostu, dorasta do 2-3 wysokości. Cechą charakterystyczną odmiany są dwubarwne igły, zielone z kremowo-żółtymi przebarwieniami, podobne do igieł sosny gęstokwiatowej 'Oculus-draconis'. Igły są dość grube i sztywne, ułożone promieniście wokół pędów. W okresie silnego mrozu zimą kremowe przebarwienia różowieją.

Wymagania i uprawa: Odmiana w pełni mrozoodporna, strefa 5b, światłolubna, niewybredna w stosunku do gleby. Doskonale rośnie na glebach przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych. Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych, do tworzenia barwnych, kontrastowych kompozycji z roślinami iglastymi, do sadzenia na skalniakach i wrzosowiskach.

Hodowca: Szkółka Nowaczyk. Odmiana wprowadzona na rynek: Szkółka Nowaczyk, 2015 r. Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Jolanta i Jan NOWACZYK, PL-63-740 Kobylin, Wyganów 1, Polska

Róża (Rosa) ASPIRIN ROSE® 'Taniripsa' PBR

  Rosa ASPIRIN ROSE Taniripsa

Opis rośliny: Odmiana z grupy róż okrywowych o bladoróżowych kwiatach, polecana do sadzenia w ogrodach oraz zieleni miejskiej. Krzew o szerokim, krzaczastym pokroju, dorasta do 0,6 m wysokości i 1 m szerokości. Tworzy sztywne pędy z ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi. Kwiaty są bladoróżowe, pełne, skupione w duże, luźne kwiatostany. Kwiaty są bardzo trwałe, długo się utrzymują na krzewie. Kwitnienie rozpoczyna się w czerwcu.

Wymagania i uprawa: Odmiana łatwa w uprawie, samoczyszcząca, zdrowa, otrzymała certyfikat ADR świadczący o wysokiej odporności na choroby. Mrozoodporność dobra, strefa 6a. Odmiana polecana do sadzenia w grupach w miejscach reprezentacyjnych, na słonecznych rabatach w parkach oraz pasach zieleni. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Hodowca: Rosen Tantau KG. Odmiana wprowadzona na rynek: Rosen Tantau KG, 1997 r. Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan HAJDROWSKI, PL-32-084 Morawica, Mników 290, Polska

Róża (Rosa) BLUSH PIXIE® 'Bozbluspix'

  Rosa BLUSH PIXIE Bozbluspix

Opis rośliny: Niska, wolno rosnąca odmiana z grupy róż wielokwiatowych tworząca obficie miniaturowe, różowe kwiaty. Jest to zwarty krzew o wzniesionych pędach i małych, ciemnozielonych, błyszczących liściach, dorasta do 0,5 m wysokości. Kwiaty są pełne, różowe, zebrane po kilka sztuk w szczytowych kwiatostanach. W trakcie sezonu na krzewie rozwija się ponad 150 kwiatów. Kwitnienie trwa od czerwca do października.

Wymagania i uprawa: Odmiana łatwa w uprawie, tolerancyjna w stosunku do gleby, odporna na choroby, mrozoodporna, strefa 5b. Wymaga stanowisk słonecznych, ewentualnie lekko ocienionych. Polecana do sadzenia w ogrodach jako roślina obwódkowa oraz do uprawy w pojemnikach.

Hodowca: Pheno Geno Roses d.o.o.. Odmiana wprowadzona na rynek: Pheno Roses d.o.o., 2015 r.. Zgłaszający: LEJA Sp. z o.o. Sp. k., PL-64-610 Rogoźno, Studzieniec 28, Polska

Róża (Rosa) 'Jagoda'® LADY PERFUME

  Rosa Jagoda LADY PERFUME

Opis rośliny: Róża rabatowa o atrakcyjnych, pełnych, pachnących kwiatach w kolorze liliowofioletowym. Dorasta do 0,8 m wysokości. Krzew ma sztywne pędy z ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi. Rozpoczyna kwitnienie na przełomie maja i czerwca tworząc duże kwiaty gęsto wypełnione liliowofioletowymi, intensywnie i przyjemnie pachnącymi płatkami.

Wymagania i uprawa: Krzewy preferują gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, stanowiska słoneczne. Odmiana odporna na mróz, strefa 6a, polecana do sadzenia pojedynczo lub w grupach w ogrodach przydomowych. Bardzo ładnie komponuje się z innymi krzewami i bylinami.

Hodowca: Weeks Roses. Odmiana wprowadzona na rynek: Sunflor Primavera. Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan HAJDROWSKI, PL-32-084 Morawica, Mników 290, Polska

Róża (Rosa) FRAYLA® KATARINA 'Bozkatafra'

  Rosa FRAYLA KATARINA Bozkatafra

Opis rośliny: Odmiana z serii FRAGRANT FRAYLA ® o atrakcyjnych, pomponowych kwiatach w ciemnoróżowym kolorze. Krzew dorasta do 1 m wysokości, tworzy silne, wiśniowo zabarwione pędy z dużymi, ciemnozielonymi i błyszczącymi liśćmi. Kwiaty są pełne, różowe, słodko pachnące, zbudowane z około 120 małych, jedwabistych, gęsto ułożonych płatków. Kwiaty te przypominają płaskie pompony, są zebrane po kilka sztuk w szczytowych kwiatostanach. Płatki są jadalne i smaczne, można je wykorzystywać do sałatek oraz deserów. Krzewy kwitną od czerwca do października.

Wymagania i uprawa: Odmiana łatwa w uprawie, zdrowa, tolerancyjna w stosunku do gleby, mrozoodporna, strefa 5b. Wymaga stanowisk słonecznych, ewentualnie lekko ocienionych. Polecana do sadzenia na rabatach, w kompozycjach z bylinami.

Hodowca: Pheno Geno Roses d.o.o.. Odmiana wprowadzona na rynek: Pheno Roses d.o.o., 2016 r. Zgłaszający: LEJA Sp. z o.o. Sp. k., PL-64-610 Rogoźno, Studzieniec 28, Polska

Róża (Rosa) FRAYLA® NATALIJA 'Boznatafra'

  Rosa FRAYLA NATALIJA Boznatarfa

Opis rośliny: Odmiana z serii FRAGRANT FRAYLA® o atrakcyjnych, brzoskwiniowych kwiatach kształtem przypominających odmiany róż historycznych. Krzew dorasta do 1 m wysokości, tworzy silne, łukowato wygięte pędy z dużymi, ciemnozielonymi i błyszczącymi liśćmi. Kwiaty są pełne, kremowo-pomarańczowe, bursztynowe, zbudowane z licznych, niedużych płatków gęsto ułożonych w płaskie rozety. Płatki zewnętrzne są muszelkowate, ułożone w kilku okółkach, zaś wewnętrzne, wypełniające środek kwiatu są atrakcyjnie pomarszczone. Kwiaty swoja budowa przypominają piwonię, wydzielają silny, owocowy zapach, są zebrane po kilka sztuk w szczytowych kwiatostanach. Krzewy kwitną od czerwca do października.

Wymagania i uprawa: Odmiana zdrowa, tolerancyjna w stosunku do gleby, mrozoodporna, strefa 5b. Wymaga stanowisk słonecznych, ewentualnie lekko ocienionych. Polecana do sadzenia na rabatach w przydomowych ogrodach i parkach.

Hodowca: Pheno Geno Roses d.o.o.. Odmiana wprowadzona na rynek: Pheno Roses d.o.o., 2017 r Zgłaszający: LEJA Sp. z o.o. Sp. k., PL-64-610 Rogoźno, Studzieniec 28, Polska

Jeżyna bezkolcowa (Rubus fruitcosus) 'Black Cascade'

  Rubus fruitcosus Black Cascade

Opis rośliny: Kompaktowa odmiana jeżyny bezkolcowej owocująca na pędach jednorocznych, doskonale nadająca się do uprawy w wiszących pojemnikach. Krzew rośnie szybko, tworzy krótkie, pozbawione kolców, pokładające się lub zwisające pędy o długości do 0,5 m. Liście są ciemnozielone, ładnie przebarwione jesienią, kwiaty białe. Krzew kwitnie w sierpniu, owoce dojrzewają na przełomie września i października. Owoce są smaczne, słodkie, pozbawione goryczki, można je spożywać na surowo lub przeznaczyć na przetwory.

Wymagania i uprawa: Krzew preferuje gleby próchniczne, lekko kwaśne, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne lub półcieniste. Mrozoodporność dobra, ale na wschodzie kraju roślina wymaga okrywania, strefa 6b. Odmiana polecana do sadzenia w wiszących pojemnikach na balkonach oraz do sadzenia w ogrodach przydomowych.

Hodowca: John Reuben Clarke. Odmiana wprowadzona na rynek: Hargreaves Plants Ltd., 2016 r. Zgłaszający: Piotr KOŚĆ Szkółki od 1965, PL-09-530 Gąbin, Grabie Polskie 27A, Polska Rubus ideaus RUBY BEAUTY

Malina (Rubus idaeus) RUBY BEAUTY 'Nr7' PBR

  Rubus ideaus RUBY BEAUTY

Opis rośliny: Pierwsza na świecie kompaktowa odmiana maliny przeznaczona do uprawy w pojemnikach. Jest to wolno rosnący krzew o prostych, wzniesionych pędach osiągający od 0,5 do 1 m wysokości. Liście są ciemnozielone, od spodu jaśniejsze. Białe kwiaty pojawiają się w kwietniu i maju. Owoce dojrzewają w sierpniu i wrześniu, są czerwone, smaczne, bardzo aromatyczne.

Wymagania i uprawa: Krzew preferuje podłoża przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne, gleby obojętne, stanowiska słoneczne. Ze względu na niepełną mrozoodporność, strefa 7a, polecany do uprawy w najcieplejszych rejonach kraju oraz w pojemnikach chowanych na zimę do chłodnych pomieszczeń.

Hodowca: Hargreaves Plants Ltd. Odmiana wprowadzona na rynek: Volmary, 2015 r. Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK, PL-05-800 Pruszków, ul. Dąbrowskiej 12, Polska

Wierzba smukłoszyjkowa (Salix gracilistyla) 'Mt As'

  Salix gracilistyla Mt Aso

Opis rośliny: Niewysoki krzew o luźnym, płaskokulistym pokroju atrakcyjny ze względu na wyjątkowo ozdobne, czerwonoróżowe bazie. Odmiana pochodzi z Japonii, została znaleziona na zboczu najwyższego aktywnego wulkanu w tym kraju - góry Aso. Roślina dorasta do 1,5 m wysokości. Zielone, lancetowate liście pokryte są od spodu srebrzystoszarym kutnerem. Największą ozdobą rośliny są puszyste, czerwono-różowe kwiatostany (bazie) pojawiające się w lutym. Oryginalny kolor bazi wnosi nową jakość do asortymentu roślin ozdobnych zimą.

Wymagania i uprawa: Krzew o niewielkich wymaganiach pod względem podłoża, jednak najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, na stanowiskach słonecznych. Odmiana odporna na mróz, strefa 4, polecana do stosowania w ogrodach przydomowych, parkach. Kwitnące pędy nadają się na bukiety - nierozwinięte bazie rozwijają się po 3-4 dniach od ścięcia.

Hodowca: Japonia, początek XXI wieku. Odmiana wprowadzona na rynek: około 2012 r. – USA, 2016 r. – Szkółka Szmit Zgłaszający: Szkółka SZMIT, PL-06-400 Ciechanów, Pęchcin, ul. Kwiatowa 18, Polska

Przywarka japońska (Schizophragma hydrangeoides) BURST OF LIGHT®

  Schizophragma hydrangeoides BURST OF LIGHT

Opis rośliny: Wolno rosnące pnącze wspinające się po podporach za pomocą korzeni przybyszowych, ozdobne z biało nakrapianych liści oraz atrakcyjnych kwiatostanów. Roślina dorasta do kilku m wysokości. Tworzy szerokie u nasady i zaostrzone na końcu pstre liście. Liczne, drobne, biało-zielone plamy układają się w nieregularną mozaikę. Ozdobą rośliny są również ukazujące się na przełomie czerwca i lipca kremowobiałe kwiaty zebrane w płaskie, talerzykowate kwiatostany. Pnącze rozpoczyna kwitnienie w 2-3 roku po posadzeniu.

Wymagania i uprawa: Preferuje gleby próchniczne, wilgotne, lekko kwaśne, miejsca cieniste lub półcieniste. Odporność na mróz dobra, strefa 5b. Odmiana polecana do sadzenia przy pniach drzew, po których może się wspinać, oraz jako roślina okrywowa. Idealnie rozświetla cieniste zakątki ogrodów.

Hodowca: Japonia, nazwana przez Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Sp. k.. Odmiana wprowadzona na rynek: Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Sp. k., 2016 r. Zgłaszający: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy, PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27, Polska

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) SUNNY SMARAGD 'Hoogi023' PBR

  Thuja occidentalis SUNNY SMARAGD

Opis rośliny: Krzew iglasty o regularnym, stożkowatym pokroju i szybkim tempie wzrostu, podobny do odmiany ‘Smaragd’ ale o złocisto-zielonej barwie gałązek. Po 10 latach osiąga 2,5-3 m wysokości. Pędy są liczne, gałązki płaskie, wzniesione, gęsto ułożone, pokryte płaskimi łuskami. Młode przyrosty są żółte, ich końcówki pomarańczowe, starsze przyrosty są soczyście zielone.

Wymagania i uprawa: Roślina preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b, mało wymagająca, dobrze znosi cięcie. Polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych pojedynczo lub w formie żywopłotów.

Hodowca: Hoogenraad Handelskwekerijen B.V.. Odmiana wprowadzona na rynek: Hoogenraad Handelskwekerijen B.V., 2016 r. Zgłaszający: Handelskwekerij G. HOOGENRAAD, NL-6744 WB Ederveen, Rijksweg 30A, Holandia

Kalina japońska (Viburnum plicatum) KILIMANDJARO SUNRISE 'JWW5' PBR

  Viburnum plicatum KILIMADNJARO SUNRISE JWW5

Opis rośliny: Obficie kwitnący krzew o stożkowatym, dosyć wąskim pokroju ozdobny z kwiatów, liści i owoców. Dorasta do 1,5-2,5 m wysokości. Pędy są ułożone horyzontalnie. Liście owalno-lancetowate, ciemnozielone, o karbowanej powierzchni, jesienią przebarwiają się na szkarłatno i fioletowo. Krzew kwitnie wiosną. Kwiaty są zebrane w spłaszczone, baldachowate kwiatostany, gęsto ułożone na gałązkach. Wewnątrz kwiatostanu znajdują się kremowe kwiaty płodne otoczone znacznie większymi, białymi kwiatami płonnymi. W miarę kwitnienia kwiaty przebarwiają się na różowo. Czerwone, drobne, dekoracyjne owoce dojrzewają latem.

Wymagania i uprawa: Roślina mało wymagająca w stosunku do gleby. Lubi stanowiska słoneczne do półcienistych, mrozoodporność dobra, strefa 6a. Odmiana bardzo dekoracyjna, polecana do sadzenia w ogrodach pojedynczo w miejscach eksponowanych.

Hodowca: Jan Willem Wezelenburg. Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Maciej, Mateusz MILCZYŃSKI, PL-43-331 Dankowice, ul. Góra 23, Polska

LOGO ZSZP Źródło: Związek Szkółkarzy Polskich, 
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Tagi