Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
Do góry

Greenpeace: Polacy adoptowali ponad 100 tysięcy wirtualnych pszczół!

15 października zakończyła się trzecia edycja akcji „Adoptuj pszczołę”, podczas której zebrano ponad 200 tysięcy złotych na badania naukowe nad sytuacją pszczół w Polsce. Wirtualne pszczoły adoptowało prawie 7 tysięcy osób.

Kolejny wielki sukces akcji "Adoptuj pszczołę"

- Tegoroczna edycja „Adoptuj pszczołę” po raz kolejny pokazała, że Polki i Polacy kochają pszczoły i chcą im pomagać. Dzięki tysiącom osób o wielkich sercach udało się zebrać środki na badania, które są niezbędne, by skutecznie chronić owady zapylające. Ogromnie dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do „Adoptuj pszczołę” - wspólnie po raz kolejny zrobimy coś dobrego i ważnego dla pszczół - powiedziała Katarzyna Jagiełło, koordynatorka akcji w Greenpeace Polska.

Już po raz trzeci Greenpeace uruchomił specjalną platformę internetową (adoptujpszczole.pl), na której można było adoptować wirtualne pszczoły. Każda adoptowana pszczoła była cegiełką na realizację badań. Przez 5 tygodni akcji udało się zaadoptować ponad 100 tysięcy pszczół. Akcję wsparli także znani polscy artyści, m.in. Jarosław Koziara, który w warszawskim Parku Szczęśliwickim stworzył niezwykły land art – największą pszczołę miejską w Polsce, a także rysownicy Andrzej Rysuje, Sztuczne Fiołki i Andrzej Mleczko, aktor Marcin Bosak czy muzycy - Paulina i Natalia Przybysz oraz Zbigniew Wodecki.

W ciągu trzech lat akcję „Adoptuj pszczołę” wsparło prawie 20 tysięcy osób. W pierwszej edycji „Adoptuj pszczołę" powstało 100 hoteli dla pszczół samotnic i innych dziko żyjących owadów zapylających, które stanęły w 16 miastach Polski. W drugiej edycji, w zeszłym roku, udało się odbudować pszczelą populację w Przyczynie Dolnej (woj. lubuskie) i sprawić, że gmina Wschowa jest obecnie prawdziwie przyjazna pszczołom. Podczas drugiej edycji akcji w Warszawie powstał też ogród miejski dla pszczół i ludzi.

2015-11-23
Źródło: Greenpeace

 

Nowe treści

 

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 29, Sentencja nr:7
Tydzień 29, Sentencja nr:7
Boczne pędy pomidora, wyrastające w kątach liści, w dalszym ciągu należy usuwać. Po pierwszym zbiorze trzeba je także zasilić (Azofoską, saletrą amonową, itp.).
Tydzień 29, Sentencja nr:5
Tydzień 29, Sentencja nr:5
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i koszeniu trawnika – najlepiej raz lub dwa razy w tygodniu. W tym tygodniu możemy go też nawieźć.
Tydzień 29, Sentencja nr:4
Tydzień 29, Sentencja nr:4
Oczyśćmy oczko wodne z glonów. Trzeba też pamiętać o dokarmianiu ryb, gdy zbiornik jest niewielki.
Tydzień 29, Sentencja nr:2
Tydzień 29, Sentencja nr:2
Przycinamy jabłonie – usuwamy pionowo rosnące pędy tegoroczne i trzeba skrócić pędy wyrastające tuż przy jabłkach.
Tydzień 29, Sentencja nr:1
Tydzień 29, Sentencja nr:1
Podczas suszy, aby proces rozkładu przebiegał szybciej i lepiej, podlejmy pryzmę kompostową. Warto ją także przerzucić.
Twoja strona ogrodu