Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
1
Do góry

Robomow: Jesienne koszenie trawnika automatyczną kosiarką

W okresie wiosennym i letnim trawnik wymaga regularnej pielęgnacji poprzez nawożenie, nawadnianie i oczywiście koszenie. Nie inaczej jest w okresie jesiennym, kiedy trzeba przygotować go na nadchodzącą aurę.

Jak kosić trawnik na jesieni?

Jednym z najważniejszych aspektów jest ostatnie cięcie trawy oraz usunięcie liści z podłoża, które niezebrane i zalegające przez zimę przyczynią się do zmniejszenia jakości trawnika odbijającego na wiosnę. Częstotliwość koszenia jest mniejsza niż latem, jednak nie powinna zakończyć się przed przymrozkami.

Roboty koszące Robomow, w zależności od modelu mogą ciąć trawę na wysokości od 15-20 mm do 60-80 mm, więc z powiedzeniem możemy ustalić wysokość na zalecane przed zimą 20-40 mm. Dzięki szybko obracającym się ostrzom Robomow niezwykle drobne zmieli zarówno trawę, jak i liście, mniejsze gałęzie, a nawet szyszki, aby wyeliminować konieczności zbierania ich pozostałości.

Podobnie jak zalegające liście, długie źdźbła trawy w okresie zimowym mogą zostać długotrwale przykryte często gruba warstwą śniegu, pod którą pojawią się warunki beztlenowe sprzyjające rozwojowi pleśni śniegowej.

Jesienne koszenie trawnika automatyczną kosiarką Robomow

Inne jesienne zabiegi pielęgnacyjne trawnika

Po wykonaniu przez robota najcięższej pracy możemy dodatkowo poddać trawnik zabiegom: aeracji lub wertykulacji (zwracając uwagę na przewód ograniczający teren pracy robota), nawożenia go środkami z dużą ilością potasu i fosforu, czy w razie potrzeby - zabezpieczenia przed kretami za pomocą elementów odstraszających.

Zimowanie robota

Po ostatnim koszeniu wskazane jest odłączenie stacji dokującej oraz zabezpieczenie końcówki przewodu ograniczającego pracę robota przed wilgocią. Dodatkowo urządzenie powinno przezimować w miejscu zadaszonym. W trosce o akumulator należy podłączyć robota na stałe do prądu oraz wyłączyć ustawienia harmonogramu.

Źródło: Robomow


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
Twoja strona ogrodu