Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
1
Do góry

Robomow: Jesienne koszenie trawnika automatyczną kosiarką

W okresie wiosennym i letnim trawnik wymaga regularnej pielęgnacji poprzez nawożenie, nawadnianie i oczywiście koszenie. Nie inaczej jest w okresie jesiennym, kiedy trzeba przygotować go na nadchodzącą aurę.

Jak kosić trawnik na jesieni?

Jednym z najważniejszych aspektów jest ostatnie cięcie trawy oraz usunięcie liści z podłoża, które niezebrane i zalegające przez zimę przyczynią się do zmniejszenia jakości trawnika odbijającego na wiosnę. Częstotliwość koszenia jest mniejsza niż latem, jednak nie powinna zakończyć się przed przymrozkami.

Roboty koszące Robomow, w zależności od modelu mogą ciąć trawę na wysokości od 15-20 mm do 60-80 mm, więc z powiedzeniem możemy ustalić wysokość na zalecane przed zimą 20-40 mm. Dzięki szybko obracającym się ostrzom Robomow niezwykle drobne zmieli zarówno trawę, jak i liście, mniejsze gałęzie, a nawet szyszki, aby wyeliminować konieczności zbierania ich pozostałości.

Podobnie jak zalegające liście, długie źdźbła trawy w okresie zimowym mogą zostać długotrwale przykryte często gruba warstwą śniegu, pod którą pojawią się warunki beztlenowe sprzyjające rozwojowi pleśni śniegowej.

Jesienne koszenie trawnika automatyczną kosiarką Robomow

Inne jesienne zabiegi pielęgnacyjne trawnika

Po wykonaniu przez robota najcięższej pracy możemy dodatkowo poddać trawnik zabiegom: aeracji lub wertykulacji (zwracając uwagę na przewód ograniczający teren pracy robota), nawożenia go środkami z dużą ilością potasu i fosforu, czy w razie potrzeby - zabezpieczenia przed kretami za pomocą elementów odstraszających.

Zimowanie robota

Po ostatnim koszeniu wskazane jest odłączenie stacji dokującej oraz zabezpieczenie końcówki przewodu ograniczającego pracę robota przed wilgocią. Dodatkowo urządzenie powinno przezimować w miejscu zadaszonym. W trosce o akumulator należy podłączyć robota na stałe do prądu oraz wyłączyć ustawienia harmonogramu.

Źródło: Robomow


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 5, Sentencja nr:7
Tydzień 5, Sentencja nr:7
Rośliny rosnące w doniczkach, pozostawione na zimę na balkonie lub tarasie, wymagają szczególnej uwagi. Gdy przyjdzie ocieplenie, należy je dobrze podlewać, w innym przypadku grozi im susza fizjologiczna.
Tydzień 5, Sentencja nr:6
Tydzień 5, Sentencja nr:6
Jak zimową porą wprowadzić wiosnę do naszego mieszkania? Wystarczy ustawić w pokoju pięknie pachnący hiacynt, który pobudzi swoim zapachem nasze zmysły
Tydzień 5, Sentencja nr:5
Tydzień 5, Sentencja nr:5
Warto sprawdzić, czy osłony chroniące rośliny przed mrozem nie są uszkodzone i właściwie spełniają swą funkcję.
Tydzień 5, Sentencja nr:3
Tydzień 5, Sentencja nr:3
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Przenieśmy je w jak najjaśniejsze miejsce. Sprawdźmy też, które rośliny potrzebują zraszania w zimie.
Tydzień 5, Sentencja nr:1
Tydzień 5, Sentencja nr:1
W dalszym ciągu pamiętajmy o konieczności otrząsania śniegu z krzewów iglastych, zwłaszcza tych o pokroju kolumnowym. Zapobiegnie to wyłamywaniu gałęzi i deformacji roślin.
Twoja strona ogrodu