Logo
Logo
Do góry

Altax: Gruntujący impregnat do drewna Penetrin

Drewniane elementy wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Dowiedz się jakich impregnatów gruntujących i technicznych użyć aby je odpowiednio zabezpieczyć. Porad udzielają eksperci firmy Altax.

Zabezpieczanie drewnianej architektury ogrodowej

Piękne drewniane altanki, stylowe stoły, wygodne krzesła czy drewniane place zabaw są ozdobą coraz większej liczby ogrodów. Zwykle elementy małej architektury ogrodowej wykonywane z drewna w stanie surowym. Oznacza to, że są one narażone są na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, a także zagrożeń biologicznych w postaci sinizny, grzybów oraz insektów. Dlatego tak ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Przed nadaniem im odpowiedniego koloru i wyglądu należy zawsze użyć impregnatu gruntującego.

Szczególnego zabezpieczenia wymagają rozwiązania konstrukcyjne, które wpływają na bezpieczeństwo użytkowania danego elementu. Dolne części ścian parteru altan, konstrukcje szkieletowe, drewniane elementy poniżej gruntu oraz elewacje są bardzo podatne na zgubne skutki działania wilgoci. Choć jako społeczeństwo zdajemy sobie sprawę jak ważna jest impregnacja drewna ogrodowego to bardzo często nie wiemy jakim preparatem należy skutecznie zabezpieczyć daną powierzchnię.

- Nie wszystkie dostępne na rynku impregnaty mają funkcje pełnej ochrony przed biokorozją (pleśnie, grzyby, owady). Często wymagają one wcześniejszego zabezpieczenia drewna impregnatem gruntującym lub technicznym. Informacji na ten temat należy szukać na etykietach poszczególnych produktów. – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Zabezpieczanie drewnianej architektury ogrodowej fot. Altax
fot. Altax

Preparaty do impregnacji drewna firmy Altax

Najlepiej skorzystać z impregnatów gruntujących i technicznych. Mają one chronić drewno tak, aby nie niszczało i mogło cieszyć oczy długie lata. Zarówno impregnaty techniczne, jak i gruntujące zabezpieczają drewno przed biokorozją, wnikając głęboko w deskę. Impregnaty gruntujące zawsze są bezbarwne i nie zmieniają koloru drewna, natomiast impregnaty techniczne mogą zawierać barwniki kontrolne, aby użytkownik widział, który element już zabezpieczył, a którego jeszcze nie.

Dopiero kiedy użyjemy odpowiedniego impregnatu gruntującego możemy śmiało skorzystać z szerokiej gamy preparatów ochronno-dekoracyjnych. Zabezpieczą one dodatkowo malowane powierzchnie przed czynnikami atmosferycznymi (woda, promieniowanie UV) oraz nadadzą drewnu piękny, trwały wygląd.

Altax_Penetrin_750ml_P

Gruntujący impregnat do drewna Penetrin

Sprawdza się jako biochronny grunt pod: oleje do drewna, farby, lakiery, lakierobejce lub lazury. Penetrin wykorzystywany jest do zabezpieczania drewna narażonego na korozję mikrobiologiczną oraz innych elementów wymagających wyjątkowo trwałego zabezpieczenia. Chcąc skutecznie zabezpieczyć drewno wystarczy nałożyć tylko jedną warstwę i odczekać 6 godzin. Po tym czasie preparat będzie chronił powierzchnie przed grzybami pleśniowymi, grzybami powodującymi rozkład drewna, sinizną oraz larwami owadów żerujących w drewnie.

Źródło: Altax


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu