Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
16
Okazje

Poszukiwania obcych! Naukowcy z UG zapraszają do pomocy w poszukiwaniu inwazyjnych gatunków

Stacja Biologiczna Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowała akcję, w której ochotnicy mogą zgłaszać inwazyjne gatunki roślin napotykane podczas wycieczek czy spacerów. To ważna walka o naturalne ekosystemy i wspólna praca nad zachowaniem równowagi w przyrodzie.

Sprawdź, jak za pomocą Internetu, szybko i bez kłopotu możesz pomóc w poszukiwaniu i walce z gatunkami inwazyjnymi na Pomorzu i nie tylko!

 

Nasze tereny zasiedlają obce gatunki roślin!

Takie nazwy jak nawłoć kanadyjska, niecierpek gruczołowaty, czeremcha amerykańska, kolczurka klapowana mogą brzmieć swojsko, a nawet przyjemnie, ale rośliny te często zagrażają rodzimemu ekosystemowi! 

"Gatunki roślin obcego pochodzenia możemy podzielić na dwie kategorie. Takie, które przywędrowały z człowiekiem świadomie (dostosowujemy ich genotyp do warunków lokalnych) oraz te, które sprowadzamy nieświadomie. Część z gatunków, które sprowadziliśmy, to tak zwane królowe jednej nocy. Są to rośliny, których nasionko nie jest w stanie przezimować. Gatunki inwazyjne mają natomiast to do siebie, że w bardzo sprytny sposób potrafią się przystosować do lokalnych warunków. Mają w sobie cechy roślinnego drapieżcy: masowo produkcją nasiona i szybko się przemieszczają wypierając gatunki rodzime" – wyjaśnia dr Katarzyna Żółkoś, kierowniczka Stacji Biologicznej Uniwersytetu Gdańskiego w Górkach Wschodnich.

  • Niektóre z tych gatunków są nawet bezpośrednim zagrożeniem dla człowieka. Na przykład poparzenia barszczem Sosnowskiego porównuje się do poparzeń trzeciego stopnia.

  • Inne rośliny, jak np. nawłoć, są tzw. pustą bombą kaloryczną dla pszczół.

  • Jeszcze inne, jak np. rdestowce – są zagrożeniem dla innych gatunków roślin, ponieważ znacznie szybciej niż inne rośliny zabierają ogromne ilości wody i substancji odżywczych z ziemi!

Baza danych roślin inwazyjnych

Na stronie internetowej Stacji Biologicznej Uniwersytetu Gdańskiego naukowcy prowadzą bazę danych roślin inwazyjnych. Powstała ona w ramach projektu "Obcy atakują– młodzi odkrywcy badają rośliny inwazyjne", w którym uczniowie pomorskich szkół m.in. odnajdowali i zaznaczali na mapie województwa pomorskiego miejsca występowania obcych gatunków roślin.

Choć projekt ten został już zakończony, to baza danych działa nadal i można do niej zgłaszać zauważone rośliny!

→ Wystarczy zarejestrować się na stronie: https://obcyatakuja.ug.edu.pl, przesłać zdjęcia roślin i wypełnić ankietę.
→ Na stronie dostępne są pomocne materiały, zdjęcia i opisy, dzięki którym można nauczyć się rozpoznawać obce gatunki roślin.
→ Nadsyłane informacje są weryfikowane, a mapa tych gatunków aktualizowana.

Spacery edukacyjne

"Wykorzystajmy nasze letnie spacery i wędrówki do obserwowania przyrody i stwórzmy wspólnie pomorską mapę obcych gatunków roślin" – zachęca dr Żółkoś. Dodatkowo powstała specjalna ścieżka edukacyjna dedykowana fragmentowi Wyspy Sobieszewskiej – Górkom Wschodnim.

Spacer na obejmującej 20 przystanków trasie trwa około półtorej godziny. W jego trakcie można oglądać rośliny inwazyjne i rozwiązywać zadania za pomocą kodów QR (aplikacja nie jest potrzebna).

Co więcej Stacja Biologiczna UG zaprasza w okresie letnim na spacery edukacyjne: zwiedzanie laboratorium wydmowego oraz ścieżki dendrologicznej z przewodnikiem oraz na spacer z botanikiem (https://stacjabiologiczna.ug.edu.pl/pl/aktualnosci--wakacyjna_oferta_-_zwiedzanie_stacji_i_spacery_botaniczne/).

Gdzie jeszcze możemy zobaczyć więcej gatunków inwazyjnych?

Naukowcy zaznaczają, że gatunki inwazyjne występują głównie na terenach, które zostały przekształcone przez człowieka.

"Jeżeli popatrzymy na południową i wschodnią Polskę, to nie mamy już właściwie o co walczyć. Takie gatunki zasiedliły już tam naturalne lub zbliżone do nich układy ekologicznie. Natomiast na Pomorzu, jesteśmy jeszcze tak zwany ‘dzień przed’. Mamy szansę nie wpuścić niektórych ‘obcych’ do naszych lasów i innych naturalnych ekosystemów!" – podsumowuje dr Żółkoś.

Tekst: źródło - PAP - Nauka w Polsce, zdjęcie tytułowe: WikimediaImages/Pixabay edit

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Lista zakupów


 
Twoja strona ogrodu