Logo
Logo
Do góry

Bruk-Bet: Jak dbać o kostkę brukową zimą?

Duże dobowe wahania temperatur, zamarzająca w szczelinach woda oraz gruba, zalegająca warstwa śniegu czy lodu – żadna nawierzchnia ogrodowa tego nie lubi. Jak zadbać o nią w okresie zimowym podpowiada Tomasz Ługowski, ekspert firmy Bruk-Bet, czołowego polskiego producenta materiałów nawierzchniowych.

TEMAT NA CZASIE
Podłoża ogrodnicze – jak poprawić ich jakość
TEMAT NA CZASIE
Podłoża ogrodnicze – jak poprawić ich jakość
Perlit i wermikulit to naturalne kruszywa mineralne (nieorganiczne), które doskonale sprawdzają się jako podłoża ogrodnicze lub dodatki,...

Postawmy na jakość materiału

Na kondycję, w jakiej nasz podjazd czy taras będą witać każdą wiosnę, duży wpływ ma rodzaj wykorzystanych materiałów. Te wysokiej jakości nie tylko dłużej zachowają swoje właściwości i estetyczny wygląd, ale będą także mniej kłopotliwe w późniejszej eksploatacji.

Materiały, które świetnie sprawdzą się w zimowych warunkach powinny charakteryzować się niską nasiąkliwością (poniżej 6%), mrozoodpornością oraz chropowatością. Warto zwracać na to szczególną uwagę podczas projektowania miejsc o dużym natężeniu ruchu – schodów wejściowych oraz alejek wiodących do drzwi głównych – podpowiada ekspert firmy Bruk-Bet.

W takich strefach dobrze rozważyć także instalację systemów przeciwoblodzeniowych, które w znaczący sposób zwiększą bezpieczeństwo domowników, a dzięki pełnej automatyzacji są efektywne i praktycznie samoobsługowe.

system_ochronny_hydrostop_fot._bruk_bet
System ochronny Hydrostop, fot. Bruk-Bet

Narzędzia do pielęgnacji kostki brukowej

W okresie zimowym kostka brukowa oraz płyty tarasowe poddawane są prawdziwemu sprawdzianowi wytrzymałości.

Z jednej strony nawierzchnie ogrodowe muszą zmagać się z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, z drugiej zaś narażone są na działanie człowieka, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia.

Dlatego do wszelkich zimowych prac porządkowych powinniśmy wykorzystywać odpowiednie narzędzia i akcesoria. Ważne jest także, aby śnieg odgarniać na bieżąco, zanim utworzy mocno zbitą powłokę – będzie to nie tylko prostsze, ale i znacznie skuteczniejsze – radzi Tomasz Ługowski.

Na bok odłóżmy zatem ciężkie metalowe łopaty oraz ostro zakończone narzędzia do skuwania lodu, którymi łatwo naruszyć warstwę wierzchnią, powodując jej osłabienie i zmniejszając wytrzymałość. Sklepy ogrodnicze oferują szeroki wybór szufli i ręcznych pługów, których głowice wykonane są z tworzywa zabezpieczającego przed przywieraniem śniegu i zakończone listwą ze wzmocnionego aluminium. Jeśli dysponujemy traktorem ogrodowym z funkcją pługu, a wielkość podjazdu zmusza nas do jego wykorzystania, zwracajmy uwagę, aby element ten miał gumowe zakończenie, a podczas odśnieżania nie tarł nadmiernie o podłoże.

Nadmiar soli szkodzi kostce brukowej!

Jednym z chętnie wykorzystywanych sposobów na pozbycie się warstwy lodu z podjazdu czy chodnika jest posypanie ich solą.

Odradzamy jednak tę metodę. Po pierwsze, może ona mieć negatywny wpływ na wygląd nawierzchni, powodując nieestetyczne przebarwienia. A po drugie, może szkodzić glebie oraz roślinom sąsiadującym z nawierzchnią, utrudniając im pobieranie wody i hamując ich wzrost – tłumaczy ekspert firmy Bruk-Bet.

kostka_brukowa_naturyt_fot._bruk_bet
Kostka brukowa Naturyt fot. Bruk-Bet

Jeśli jest to jednak konieczne, zamiast soli lepiej użyć chlorku magnezu, który nie doprowadzi do powstania plam i wykwitów. A może zamiast za wszelką cenę usuwać oblodzenie lepiej posypać je piaskiem? To zupełnie nieszkodliwe dla betonowego podłoża rozwiązanie świetnie sprawdzi się także w zabezpieczeniu przed poślizgnięciem.

Pamiętajmy o chodnikach

Zgodnie z obowiązującym prawem to na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek usuwania śniegu i lodu z chodnika, który przylega bezpośrednio do terenu posesji. Odśnieżając zatem podjazd czy strefę wejściową nie zapominajmy i o tej części drogi publicznej – w przeciwnym razie grozić nam może mandat, a dodatkowo ponosimy ryzyko, że w razie wypadku z udziałem pieszego będzie on mógł domagać się od nas odszkodowania.

O wszelkie udogodnienia dla domowników warto zadbać już na etapie projektu domu i jego otoczenia. Dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań, które nie tylko ułatwią życie mieszkańcom ale sprawią, że posiadanie domu z ogrodem będzie czystą przyjemnością o każdej porze roku.

Źródło: Bruk-Bet

Warto przeczytać
PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
 
Twoja strona ogrodu