Logo
Logo
12
Do góry

Zaplanuj kolorową wiosnę!

Zbliża się zima... To oznacza, że nadszedł czas sadzenia cebulek kwiatowych. Jeśli posadzisz cebulki kwiatowe przed pierwszymi przymrozkami, kolejnej wiosny ogród rozkwitnie tysiącami barw. Cóż może być przyjemniejszego?!

Jesień to czas sadzenia cebulek kwitnących wiosną! Wyobraź sobie jesienny, rześki, słoneczny dzień, który idealnie nadaje się do pracy w ogrodzie. To właściwy czas na drobne porządki, sadzenie cebulek kwiatowych i dalsze rozkoszowanie się słońcem z filiżanką ulubionej kawy. Ale pewne jest, że przymrozki są coraz bliżej, dlatego trzeba działać szybko. Wyjdź do ogrodu, posadź cebulki kwiatowe i szybko wracaj! Nagrodę za natychmiastowe działanie otrzymasz wiosną. Gdy pojawią się pierwsze zielone pędy, poczujesz w sobie energię. To wiosenna radość!

Sadzenie cebulek kwiatowych to przyjemna, lekka praca, przy której pomocne będą dzieci lub wnuki. Przebywasz w ogrodzie na świeżym powietrzu, a dzieci uczą się jak działa przyroda i czerpią z tego mnóstwo radości. Jak taka mała brązowa cebulka przemienia się w duży, piękny kwiat? Dzieci nigdy nie przestają się zachwycać tym małym cudem.

Posadź cebulki kwiatowe, które mają różne okresy kwitnienia. To sprawi, że będzie można podziwiać rozkwitające, wiosenne cebulki w ogrodzie miesiąc po miesiącu.

Jakie cebulki posadzić?

Czy wyobrażałeś sobie, które kolory chcesz zobaczyć, gdy zima przeminie?

Pierwszy, spokojny kontakt z wiosną zapewnią cebulki kwiatowe kwitnące na biało. Dobrymi przykładami będą tulipany, hiacynty i ifejony oraz kwitnące na biało szachownice kostkowate, szafirki i zawilce gajowe.

Od lewej: szafirek (Muscari botryoides) 'Album', ifejon (Ipheion) 'Alberto Castillo', tulipan (Tulipa) 'Daytona'.

Połączenie błękitów będzie również wyglądało pogodnie i orzeźwiająco. Co myślisz o śnieżniku, zawilcach, puszkiniach i cebulicach syberyjskich?

Od lewej: śnieżnik (Chionodoxa forbesii), puszkinia (Puschkinia libanotica), cebulica (Scilla siberica).

Możesz też wykorzystać jasne, żywe kolory, w wybierz mieniący się żółty: narcyzy, tulipany, szachownicę cesarską i wcześnie kwitnący rannik.

Od lewej: narcyz (Narcissus) 'Las Vegas', szachownica cesarska (Fritillaria imperialis) 'Lutea', tulipan (Tulipa) 'Westpoint'.

Nadal niezdecydowany? Zatem wybierz ładną, wesołą mieszankę kolorów – to także dobry pomysł jeśli chcesz, aby twój ogród wyglądał naturalnie.

 Tekst i zdjęcia: iBulb


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (2)
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu