Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
11
Do góry

Zaplanuj kolorową wiosnę!

Zbliża się zima... To oznacza, że nadszedł czas sadzenia cebulek kwiatowych. Jeśli posadzisz cebulki kwiatowe przed pierwszymi przymrozkami, kolejnej wiosny ogród rozkwitnie tysiącami barw. Cóż może być przyjemniejszego?!

Jesień to czas sadzenia cebulek kwitnących wiosną! Wyobraź sobie jesienny, rześki, słoneczny dzień, który idealnie nadaje się do pracy w ogrodzie. To właściwy czas na drobne porządki, sadzenie cebulek kwiatowych i dalsze rozkoszowanie się słońcem z filiżanką ulubionej kawy. Ale pewne jest, że przymrozki są coraz bliżej, dlatego trzeba działać szybko. Wyjdź do ogrodu, posadź cebulki kwiatowe i szybko wracaj! Nagrodę za natychmiastowe działanie otrzymasz wiosną. Gdy pojawią się pierwsze zielone pędy, poczujesz w sobie energię. To wiosenna radość!

Sadzenie cebulek kwiatowych to przyjemna, lekka praca, przy której pomocne będą dzieci lub wnuki. Przebywasz w ogrodzie na świeżym powietrzu, a dzieci uczą się jak działa przyroda i czerpią z tego mnóstwo radości. Jak taka mała brązowa cebulka przemienia się w duży, piękny kwiat? Dzieci nigdy nie przestają się zachwycać tym małym cudem.

Posadź cebulki kwiatowe, które mają różne okresy kwitnienia. To sprawi, że będzie można podziwiać rozkwitające, wiosenne cebulki w ogrodzie miesiąc po miesiącu.

Jakie cebulki posadzić?

Czy wyobrażałeś sobie, które kolory chcesz zobaczyć, gdy zima przeminie?

Pierwszy, spokojny kontakt z wiosną zapewnią cebulki kwiatowe kwitnące na biało. Dobrymi przykładami będą tulipany, hiacynty i ifejony oraz kwitnące na biało szachownice kostkowate, szafirki i zawilce gajowe.

Od lewej: szafirek (Muscari botryoides) 'Album', ifejon (Ipheion) 'Alberto Castillo', tulipan (Tulipa) 'Daytona'.

Połączenie błękitów będzie również wyglądało pogodnie i orzeźwiająco. Co myślisz o śnieżniku, zawilcach, puszkiniach i cebulicach syberyjskich?

Od lewej: śnieżnik (Chionodoxa forbesii), puszkinia (Puschkinia libanotica), cebulica (Scilla siberica).

Możesz też wykorzystać jasne, żywe kolory, w wybierz mieniący się żółty: narcyzy, tulipany, szachownicę cesarską i wcześnie kwitnący rannik.

Od lewej: narcyz (Narcissus) 'Las Vegas', szachownica cesarska (Fritillaria imperialis) 'Lutea', tulipan (Tulipa) 'Westpoint'.

Nadal niezdecydowany? Zatem wybierz ładną, wesołą mieszankę kolorów – to także dobry pomysł jeśli chcesz, aby twój ogród wyglądał naturalnie.

 Tekst i zdjęcia: iBulb


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Jeśli chcemy, aby taras dobrze wyglądał w przyszłym sezonie, powinniśmy go zabezpieczyć przed zimą (zależnie od drewna, np. olejem zabezpieczającym).
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Warto wstrzymać się z usunięciem niektórych bylin aż do wiosny – suche pędy pozwolą przezimować pożytecznym owadom, nasiona roślin stanowić będą zimową spiżarnię dla ptaków.
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Tydzień 46, Sentencja nr:2
Tydzień 46, Sentencja nr:2
W temperaturze 8˚C ryby zapadają w sen zimowy, należy więc ograniczyć ich karmienie. Jeśli powierzchnia oczka wynosi co najmniej 6 m², a jego głębokość 1,5 m, ryby można pozostawić na zimę w zbiorniku.
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Z trawnika należy usuwać opadające liście, w przeciwnym razie mogą powodować gnicie murawy w okresie zimy i powstawanie łysych placów. Dobrze wyschnięte liście można użyć do okrywania na zimę roślin.
Twoja strona ogrodu