Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Pszczoły w mieście - interaktywna wystawa Urbanbees w Gdyni

Interaktywna wystawa Urbanbees: Pszczoły w mieście - powstała w ramach europejskiego programu LIFE+ Biodiversity. Od 2014 roku ma odwiedzić 12 europejskich miast. Gdynia jest pierwszym polskim miastem goszczącym wystawę.

Kilkanaście stanowisk przybliżających m.in. zachowanie pszczół różnych gatunków znalazło się na wystawie czasowej Urbanbees: Pszczoły w mieście, którą w wakacje można zobaczyć w gdyńskim Centrum Nauki Experyment. Zwiedzający dowiedzą się np. co zostanie na naszych talerzach w świecie bez pszczół i jak zaprosić je do miast.

"Centrum Nauki Experyment, prezentując wystawę Urbanbees: Pszczoły w mieście oraz szereg wydarzeń z nią związanych, zwraca uwagę na ważną rolę jaką pszczoły pełnią w ekosystemie. Składa się ona z pięciu głównych stacji, które poruszają tematykę badań nad dzikimi pszczołami, różnorodności gatunków, zagrożenia wymarciem oraz działań, które każdy mieszkaniec miasta może podjąć, aby przyczynić się do ochrony tych cennych stworzeń" - informuje w przesłanym komunikacie Barbara Betlejewska z Centrum Nauki Experyment.

Na wystawie, przy kilkunastu stanowiskach, goście będą mogli przekonać się w praktyce, co pozostałoby na naszych talerzach w świecie bez pszczół, poznać bliżej budowę i zachowania poszczególnych gatunków, a także dowiedzieć się, jak „zapraszać” pszczoły do miast, jak budować dla nich „schronienia”, oraz jakie małe gesty w codziennym życiu mogą się przyczynić do ich ochrony. Wystawę czasową można odwiedzić w ramach biletu do Centrum Nauki Experyment.

Oprócz samej wystawy Centrum przygotowało szereg działań dotyczących ochrony dzikich pszczół: interaktywne warsztaty, projekcje filmowe oraz wykłady. Szczegółowe informacje dotyczące tych wydarzeń są dostępne na stronie: www.experyment.gdynia.pl

Na świecie są tysiące gatunków pszczół, a większość z nich żyje dziko. Podobnie jak ich udomowione kuzynki, dzikie pszczoły są dziś zagrożone wymarciem. Miasta mogą być dla nich schronieniem. Badania z ostatnich lat wykazują spadek populacji wielu gatunków owadów, szczególnie tych zapylających. Dzikie rośliny oraz plony uprawiane w Europie zależne są od zapylania głównie przez pszczoły. Wartość usługi, świadczonej za darmo przez owady oszacowana jest na około 153 mld euro rocznie w skali całej planety.

Tekst: PAP Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie tytułowe: Petr Jančík, Pixabay, Public Domain CC0

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (3)
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu