Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
Do góry

Pszczoły w mieście - interaktywna wystawa Urbanbees w Gdyni

Interaktywna wystawa Urbanbees: Pszczoły w mieście - powstała w ramach europejskiego programu LIFE+ Biodiversity. Od 2014 roku ma odwiedzić 12 europejskich miast. Gdynia jest pierwszym polskim miastem goszczącym wystawę.

Kilkanaście stanowisk przybliżających m.in. zachowanie pszczół różnych gatunków znalazło się na wystawie czasowej Urbanbees: Pszczoły w mieście, którą w wakacje można zobaczyć w gdyńskim Centrum Nauki Experyment. Zwiedzający dowiedzą się np. co zostanie na naszych talerzach w świecie bez pszczół i jak zaprosić je do miast.

"Centrum Nauki Experyment, prezentując wystawę Urbanbees: Pszczoły w mieście oraz szereg wydarzeń z nią związanych, zwraca uwagę na ważną rolę jaką pszczoły pełnią w ekosystemie. Składa się ona z pięciu głównych stacji, które poruszają tematykę badań nad dzikimi pszczołami, różnorodności gatunków, zagrożenia wymarciem oraz działań, które każdy mieszkaniec miasta może podjąć, aby przyczynić się do ochrony tych cennych stworzeń" - informuje w przesłanym komunikacie Barbara Betlejewska z Centrum Nauki Experyment.

Na wystawie, przy kilkunastu stanowiskach, goście będą mogli przekonać się w praktyce, co pozostałoby na naszych talerzach w świecie bez pszczół, poznać bliżej budowę i zachowania poszczególnych gatunków, a także dowiedzieć się, jak „zapraszać” pszczoły do miast, jak budować dla nich „schronienia”, oraz jakie małe gesty w codziennym życiu mogą się przyczynić do ich ochrony. Wystawę czasową można odwiedzić w ramach biletu do Centrum Nauki Experyment.

Oprócz samej wystawy Centrum przygotowało szereg działań dotyczących ochrony dzikich pszczół: interaktywne warsztaty, projekcje filmowe oraz wykłady. Szczegółowe informacje dotyczące tych wydarzeń są dostępne na stronie: www.experyment.gdynia.pl


Na świecie są tysiące gatunków pszczół, a większość z nich żyje dziko. Podobnie jak ich udomowione kuzynki, dzikie pszczoły są dziś zagrożone wymarciem. Miasta mogą być dla nich schronieniem. Badania z ostatnich lat wykazują spadek populacji wielu gatunków owadów, szczególnie tych zapylających. Dzikie rośliny oraz plony uprawiane w Europie zależne są od zapylania głównie przez pszczoły. Wartość usługi, świadczonej za darmo przez owady oszacowana jest na około 153 mld euro rocznie w skali całej planety.

Tekst: PAP Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie tytułowe: Petr Jančík, Pixabay, Public Domain CC0


Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Rośliny cebulowe
Temat miesiąca
Rośliny cebulowe
Zobacz więcej
Twoja strona ogrodu

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.