Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
Do góry

Relacja z targów MIASTO OGRÓD – Zielony design 2014

Odbywające się po raz 16. w Szczecinie targi ogrodnicze MIASTO OGRÓD – Zielony design były wydarzeniem zarówno dla branży, jak i dla amatorów ogrodnictwa. Dni 25-27 kwietnia dedykowano przede wszystkim zieleni miejskiej i prywatnym ogrodom. W targach uczestniczyło w tym roku blisko 70 wystawców i ponad 6000 zwiedzających.

relacja z targów MIASTO OGRÓD – Zielony design  2014
relacja z targów MIASTO OGRÓD – Zielony design  2014

Najważniejszym elementem pierwszego dnia targów była odbywająca się od czterech lat konferencja branżowa. 110 słuchaczy, głównie architektów, urbanistów i studentów, miało okazję wzbogacić swoją wiedzę z zakresu wykorzystania światła w aranżacjach z zielenią i wodą. Wykłady prowadzili specjaliści z całej Polski.

Iluminacje świetlne to już nie tylko nieodłączny element założeń parkowych. Coraz częściej właściciele ogrodów prywatnych chcą mieć ładnie oświetlone rośliny i oczka wodne. Temat konferencji jest więc trafiony, a przedstawione przykłady świetlnych realizacji inspirujące – podsumowywała konferencję Magdalena Szyszka, uczestniczka konferencji.

Co wybrać do ogrodu?

W programie targów znalazło się sporo wydarzeń dla pasjonatów, właścicieli ogrodów, czyli tych, którzy przyszli zobaczyć nowe trendy i nowe produkty, by stworzyć własny piękny ogród, taras czy balkon.

W części wystawienniczej zaprezentowano m.in. meble tarasowe, narzędzia ogrodowe, kamienie na nawierzchnie, drewniane domki, szklarenki, grille, nawozy, rośliny - od cebulek po drzewka. Hitem okazały się, prezentowane po raz pierwszy na targach, automatyczne kosiarki, które samodzielnie skoszą nawet całkiem spory trawnik.

relacja z targów MIASTO OGRÓD – Zielony design  2014
relacja z targów MIASTO OGRÓD – Zielony design  2014
relacja z targów MIASTO OGRÓD – Zielony design  2014

Najlepszy produkt targów


Wielu zwiedzających przyciągały też meble tarasowe. To właśnie one zostały wyróżnione przez nich w konkursie na najlepszy produkt targów.

Wygrała huśtawka-kokon firmy Oltre (nagrodą dla zwycięzcy był pakiet 4000 zł na promocję w Internecie od firm Wild Moose i Medioo.pl), wyróżniono zestaw ogrodowy XXL firmy Beliani. Wystawiamy się pierwszy raz na targach i jesteśmy pozytywnie zaskoczeni zainteresowaniem naszą ofertą – mówi Michał Głąb z firmy Oltre.

Nagrody otrzymali też zwiedzający, którzy oddali swój głos w konkursie. Zróżnicowaną ofertę przedstawili na targach producenci i dystrybutorzy materiałów na nawierzchnie.

Zainteresowanie naszą ofertą jest duże. Ok. 30% klientów, którzy przyszli na stoisko w piątek, odwiedziło naszą firmę w sobotę, jesteśmy więc zadowoleni z wystawiania się na targach – mówił Piotr Jankun z firmy Dankom.

Przez całe targi zajęci rozmowami z klientami byli również przedstawiciele firmy Eldas Bis, która w swojej ofercie ma korę kamienną i głazy.


Jesteśmy związani z branżą i przyjechaliśmy nawiązać kontakty z firmami, poszukujemy też kwiatów do ogrodu i elementów do aranżacji. Warto było przyjechać – mówiła Anna Rykalska z Mierzyna, która odwiedziła targi MIASTO OGRÓD po raz pierwszy.

Nowością na targach i nowością na polskim rynku, były sprowadzane z Anglii otwierane kwietniki i doniczki ścienne Florro, które dzięki systemowi wysuwanych paneli dają możliwość sadzenia nawet większych roślin.

Jak urządzić ogród zgodnie z trendami?

W programie znalazło się 9 warsztatów i seminariów. Na jednych podpowiadano, jak urządzić ogród pod potrzeby różnych użytkowników (dzieci, chorych, starszych czy osób lubiących spotkania towarzyskie), na innych uczono wyplatania wikliny, na jeszcze innych, przeznaczonych dla dzieci, tworzono kompozycje z roślin suszonych.

relacja z targów MIASTO OGRÓD – Zielony design  2014
relacja z targów MIASTO OGRÓD – Zielony design  2014

Były też pokazy florystyczne, prezentacje i wystawy. Pokazane zostały zdjęcia zielonych podwórek Szczecina i projekty zgłoszone na konkurs Ogrodu Pokazowego. Jedna z zaprezentowanych koncepcji – projekt Agaty Cichoń i Kingi Tokarskiej (studentek kierunku Projektowanie Krajobrazu na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym), miała swoją realizację podczas targów.

Ogród Pokazowy o powierzchni 145 m² pokazał nowoczesną wizję miejskiego wnętrza, łączącą w sobie trzy funkcje: ozdobną, rekreacyjną i wypoczynkową. Swoje pomysły i projekty w specjalnie przeznaczonej dla nich strefie na targach zaprezentowali młodzi architekci krajobrazu. Odpowiadali też na pytania, doradzali.


Coraz częściej wykorzystywane są w ogrodach rośliny sezonowe, np. trawy. Mija upodobanie do tui, które do niedawna klienci sobie zazwyczaj życzyli – zauważa Łukasz Frąckowiak z Landscape Design.

Jest całkiem spore zainteresowanie usługami projektowymi ze strony klientów indywidualnych, ale i spółdzielni mieszkaniowych. Mam umówione kilka spotkań – dodał Łukasz Frąckowiak.

Właśnie w poszukiwaniu projektantów i elementów wyposażenia ogrodu przyjechali na targi państwo Goch-Pulit ze Szczecina. Porozmawialiśmy z projektantami, wzięliśmy namiary i ulotki, opłacało się przyjechać na targi – podsumowują Państwo Goch-Pulit.

relacja z targów MIASTO OGRÓD – Zielony design  2014 relacja z targów MIASTO OGRÓD – Zielony design  2014
relacja z targów MIASTO OGRÓD – Zielony design  2014

Targi odbyły się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i stowarzyszeń branżowych. Mecenat nad targami sprawowało Miasto Szczecin. Patronat medialny objęły czasopisma: Zieleń Miejska, Biznes Ogrodniczy, Architektura i Biznes oraz Przepis na Ogród. Patronat medialny sprawowały ponadto media lokalne. Zapraszamy za rok!

 

Nowe treści

 

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 29, Sentencja nr:7
Tydzień 29, Sentencja nr:7
Boczne pędy pomidora, wyrastające w kątach liści, w dalszym ciągu należy usuwać. Po pierwszym zbiorze trzeba je także zasilić (Azofoską, saletrą amonową, itp.).
Tydzień 29, Sentencja nr:5
Tydzień 29, Sentencja nr:5
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i koszeniu trawnika – najlepiej raz lub dwa razy w tygodniu. W tym tygodniu możemy go też nawieźć.
Tydzień 29, Sentencja nr:4
Tydzień 29, Sentencja nr:4
Oczyśćmy oczko wodne z glonów. Trzeba też pamiętać o dokarmianiu ryb, gdy zbiornik jest niewielki.
Tydzień 29, Sentencja nr:2
Tydzień 29, Sentencja nr:2
Przycinamy jabłonie – usuwamy pionowo rosnące pędy tegoroczne i trzeba skrócić pędy wyrastające tuż przy jabłkach.
Tydzień 29, Sentencja nr:1
Tydzień 29, Sentencja nr:1
Podczas suszy, aby proces rozkładu przebiegał szybciej i lepiej, podlejmy pryzmę kompostową. Warto ją także przerzucić.
Twoja strona ogrodu