Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
Do góry

Relacja z targów MIASTO OGRÓD – Zielony design 2014

Odbywające się po raz 16. w Szczecinie targi ogrodnicze MIASTO OGRÓD – Zielony design były wydarzeniem zarówno dla branży, jak i dla amatorów ogrodnictwa. Dni 25-27 kwietnia dedykowano przede wszystkim zieleni miejskiej i prywatnym ogrodom. W targach uczestniczyło w tym roku blisko 70 wystawców i ponad 6000 zwiedzających.

relacja z targów MIASTO OGRÓD – Zielony design 2014
relacja z targów MIASTO OGRÓD – Zielony design 2014

Najważniejszym elementem pierwszego dnia targów była odbywająca się od czterech lat konferencja branżowa. 110 słuchaczy, głównie architektów, urbanistów i studentów, miało okazję wzbogacić swoją wiedzę z zakresu wykorzystania światła w aranżacjach z zielenią i wodą. Wykłady prowadzili specjaliści z całej Polski.

Iluminacje świetlne to już nie tylko nieodłączny element założeń parkowych. Coraz częściej właściciele ogrodów prywatnych chcą mieć ładnie oświetlone rośliny i oczka wodne. Temat konferencji jest więc trafiony, a przedstawione przykłady świetlnych realizacji inspirujące – podsumowywała konferencję Magdalena Szyszka, uczestniczka konferencji.

Co wybrać do ogrodu?

W programie targów znalazło się sporo wydarzeń dla pasjonatów, właścicieli ogrodów, czyli tych, którzy przyszli zobaczyć nowe trendy i nowe produkty, by stworzyć własny piękny ogród, taras czy balkon.

W części wystawienniczej zaprezentowano m.in. meble tarasowe, narzędzia ogrodowe, kamienie na nawierzchnie, drewniane domki, szklarenki, grille, nawozy, rośliny - od cebulek po drzewka. Hitem okazały się, prezentowane po raz pierwszy na targach, automatyczne kosiarki, które samodzielnie skoszą nawet całkiem spory trawnik.

relacja z targów MIASTO OGRÓD – Zielony design 2014
relacja z targów MIASTO OGRÓD – Zielony design 2014
relacja z targów MIASTO OGRÓD – Zielony design 2014

Najlepszy produkt targów


Wielu zwiedzających przyciągały też meble tarasowe. To właśnie one zostały wyróżnione przez nich w konkursie na najlepszy produkt targów.

Wygrała huśtawka-kokon firmy Oltre (nagrodą dla zwycięzcy był pakiet 4000 zł na promocję w Internecie od firm Wild Moose i Medioo.pl), wyróżniono zestaw ogrodowy XXL firmy Beliani. Wystawiamy się pierwszy raz na targach i jesteśmy pozytywnie zaskoczeni zainteresowaniem naszą ofertą – mówi Michał Głąb z firmy Oltre.

Nagrody otrzymali też zwiedzający, którzy oddali swój głos w konkursie. Zróżnicowaną ofertę przedstawili na targach producenci i dystrybutorzy materiałów na nawierzchnie.

Zainteresowanie naszą ofertą jest duże. Ok. 30% klientów, którzy przyszli na stoisko w piątek, odwiedziło naszą firmę w sobotę, jesteśmy więc zadowoleni z wystawiania się na targach – mówił Piotr Jankun z firmy Dankom.

Przez całe targi zajęci rozmowami z klientami byli również przedstawiciele firmy Eldas Bis, która w swojej ofercie ma korę kamienną i głazy.


Jesteśmy związani z branżą i przyjechaliśmy nawiązać kontakty z firmami, poszukujemy też kwiatów do ogrodu i elementów do aranżacji. Warto było przyjechać – mówiła Anna Rykalska z Mierzyna, która odwiedziła targi MIASTO OGRÓD po raz pierwszy.

Nowością na targach i nowością na polskim rynku, były sprowadzane z Anglii otwierane kwietniki i doniczki ścienne Florro, które dzięki systemowi wysuwanych paneli dają możliwość sadzenia nawet większych roślin.

Jak urządzić ogród zgodnie z trendami?

W programie znalazło się 9 warsztatów i seminariów. Na jednych podpowiadano, jak urządzić ogród pod potrzeby różnych użytkowników (dzieci, chorych, starszych czy osób lubiących spotkania towarzyskie), na innych uczono wyplatania wikliny, na jeszcze innych, przeznaczonych dla dzieci, tworzono kompozycje z roślin suszonych.

relacja z targów MIASTO OGRÓD – Zielony design 2014
relacja z targów MIASTO OGRÓD – Zielony design 2014

Były też pokazy florystyczne, prezentacje i wystawy. Pokazane zostały zdjęcia zielonych podwórek Szczecina i projekty zgłoszone na konkurs Ogrodu Pokazowego. Jedna z zaprezentowanych koncepcji – projekt Agaty Cichoń i Kingi Tokarskiej (studentek kierunku Projektowanie Krajobrazu na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym), miała swoją realizację podczas targów.

Ogród Pokazowy o powierzchni 145 m² pokazał nowoczesną wizję miejskiego wnętrza, łączącą w sobie trzy funkcje: ozdobną, rekreacyjną i wypoczynkową. Swoje pomysły i projekty w specjalnie przeznaczonej dla nich strefie na targach zaprezentowali młodzi architekci krajobrazu. Odpowiadali też na pytania, doradzali.


Coraz częściej wykorzystywane są w ogrodach rośliny sezonowe, np. trawy. Mija upodobanie do tui, które do niedawna klienci sobie zazwyczaj życzyli – zauważa Łukasz Frąckowiak z Landscape Design.

Jest całkiem spore zainteresowanie usługami projektowymi ze strony klientów indywidualnych, ale i spółdzielni mieszkaniowych. Mam umówione kilka spotkań – dodał Łukasz Frąckowiak.

Właśnie w poszukiwaniu projektantów i elementów wyposażenia ogrodu przyjechali na targi państwo Goch-Pulit ze Szczecina. Porozmawialiśmy z projektantami, wzięliśmy namiary i ulotki, opłacało się przyjechać na targi – podsumowują Państwo Goch-Pulit.

relacja z targów MIASTO OGRÓD – Zielony design 2014 relacja z targów MIASTO OGRÓD – Zielony design 2014
relacja z targów MIASTO OGRÓD – Zielony design 2014

Targi odbyły się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i stowarzyszeń branżowych. Mecenat nad targami sprawowało Miasto Szczecin. Patronat medialny objęły czasopisma: Zieleń Miejska, Biznes Ogrodniczy, Architektura i Biznes oraz Przepis na Ogród. Patronat medialny sprawowały ponadto media lokalne. Zapraszamy za rok!

Komentarze

Nowe treści
Jesienny trawnik
Temat miesiąca
Jesienny trawnik
Zobacz więcej
Twoja strona ogrodu

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
 • - aktualności z branży ogrodniczej,
 • - porady ogrodnicze krok po kroku,
 • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
 • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.