Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
Do góry

Honda: Pielęgnacja trawy na początku sezonu - niezbędne urządzenia

W ciągu ostatnich dwóch tygodni otaczający nas świat roślinny całkowicie zmienił szatę – pojawiła się zieleń i paleta barw kwitnących drzew, krzewów i wiosennych kwiatów. Trawa również zaczęła rosnąć i nadszedł czas na pierwsze w tym sezonie koszenie.

 

Pierwsze koszenie trawnika

Pierwsze koszenie trawy przeprowadzamy po wykonaniu wcześniejszych zabiegów związanych z pielęgnacją trawy, jak wyczesywanie (wygrabienie) resztek roślin i filcu przy jednoczesnym dotlenieniu darni, wałowanie, wertykulacja, nawożenie i dosianie trawy w miejscach, które tego po zimie wymagają.

Termin pierwszego w sezonie koszenia jest uzależniony od warunków pogodowych i od wysokości trawy. Powinniśmy stale pamiętać, by nie przycinać darni za nisko, by jej nie osłabić, ale też nie dopuścić do jej zbyt wysokiego wzrostu. Rekomendowaną przez profesjonalistów zasadą jest skoszenie nie więcej niż 1/3 wysokości trawy.

Honda_Versatool_wykaszarka

Urządzenia do koszenia trawy

Wygodnym narzędziem do koszenia jest wykaszarka – głowica żyłkowa SSBC E wielofunkcyjnego narzędzia Honda Verstaool™. Służy głównie do pielęgnacji darni na niewielkich powierzchniach. Sprawdza się idealnie w pracy na terenach o większym nachyleniu oraz w miejscach trudno dostępnych dla większych urządzeń - przy pniach drzew, pod krzewami, przy rabatach kwiatowych, płotach czy elewacjach budynków. Jest wyposażona w głowicę żyłkową z systemem Tap&Go.

Opcjonalnie, wykaszarkę można wyposażyć w metalową tarczę tnącą o 3 zębach, która jest przeznaczona do cięcia chwastów o grubszych łodygach oraz usuwania młodych odrostów krzewów i drzew.

Honda_Versatool_krawedziarka

Urządzenia do formowania trawnika

Zadbany trawnik to również taki, który jest dokładnie przycięty na obrzeżach. Pomocnym w tej pracy, która wykonywana ręcznie jest raczej żmudna i czasochłonna, jest  krawędziarka SSET E należąca do zestawu Honda Verstaool™. Ułatwia także utrzymywanie granicy pomiędzy trawnikiem a rabatami kwiatowymi czy ogródkiem warzywnym i umożliwia nadawanie trawnikowi odpowiedniego kształtu.

Krawędziarka SSET E jest narzędziem lekkim, doskonale wyważonym i bardzo łatwym w obsłudze. Pewne jej prowadzenie, po zaplanowanym torze, zapewnia twarda, metalowa listwa.

Wielofunkcyjne narzędzie Honda Verstaool™

Wykaszarka SSBC E oraz krawędziarka SSET E wchodzą w skład wielofunkcyjnego narzędzia Honda Verstaool™, które jako cały zestaw jest przeznaczone do kompleksowej pielęgnacji zieleni. Zestaw można skonfigurować, dostosowując wybór elementów do indywidualnych potrzeb.

Za pomocą pozostałych przystawek – glebogryzarki, nożyc krótkich i długich, podkrzesywarki, dmuchawy – można wykonywać wiele różnych prac:

  • spulchniać wąskie grządki pod uprawy kwiatów i warzyw,
  • formować krzewy i żywopłoty,
  • przycinać gałęzie drzew,
  • usuwać liście i innego drobne zanieczyszczenia z powierzchni trawnika, tarasu i ścieżek.

Jednostką napędową wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool™, do której podłączana jest wykaszarka, krawędziarka oraz pozostałe narzędzia, jest Honda UMC435 E z ergonomicznymi uchwytami umożliwiającymi wygodne i bezpieczne posługiwanie się urządzeniem. Szybkie wykonanie pracy zapewnia niezawodny 4-suwowy silnik Honda GX35 o mocy 1,3KM – jeden z najlżejszych na świecie. Wyróżnia się niską emisją spalin (o 85% mniej niż silniki 2-suwowe o podobnej mocy) i niskim poziomem wibracji, który powoduje, że praca, przede wszystkim przy wydłużonym czasie, jest mniej uciążliwa dla operatora, zaś generowany dźwięk – mniej drażniący dla ucha. Honda GX35 pracuje na czystej bezołowiowej benzynie. Zastosowany w nim system smarowania olejowego powoduje powstawanie mgiełki olejowej w skrzyni korbowej, smarującej zespół tłok-cylinder co umożliwia pracę oraz przechowywanie urządzenia dosłownie w każdej pozycji – cały zestaw, zawieszony na haczykach, zajmuje niewielką powierzchnię ściany komórki ogrodowej czy garażu. Jednostkę napędową Honda UMC435 E łączy się z dowolnie dobranym narzędziem za pomocą szybkozłącza, którego mechanizm zatrzaskujący zapewnia niezawodność oraz bezpieczeństwo pracy.

www.mojahonda.pl

Powiązane artykuły
Warto przeczytać
 
Twoja strona ogrodu