Logo
Logo

Gardena: Przygotuj system nawadniania ogrodu do zimowych temperatur

Drzewa pozbędą się już wszystkich liści, a my zmuszeni zostaniemy do noszenia grubych płaszczy, czapek i szalików. Jeżeli przygotujemy nasz ogród do zimy pozostaje nam jeszcze ostatni element, który wymaga pielęgnacji i konserwacji - automatyczny system nawadniania ogrodu. Jeśli nie zadbamy o niego na czas może on ulec awarii lub zniszczeniu, a to odczujemy boleśnie finansowo. GARDENA informuje jak zabezpieczyć system, aby wiosną znów nawadniał nasz ogród.

1. Usuwamy zalegającą wodę

Usunięcie wody z narzędzi, rur, węży ogrodowych, zraszaczy, pistoletów, czy lanc zraszających - to pierwszy punkt jaki należy spełnić, aby zabezpieczyć system nawadniania przed zimą. Woda pod wpływem niskiej temperatury rozszerza się i może rozerwać węże, w których zalega. Warto wyposażyć system nawadniania w zawory odwadniające marki GARDENA. Dzięki nim zaoszczędzimy czas na konserwację, ponieważ system sam usunie wodę zalegającą w zraszaczach oraz podłączonych rurach. Jeżeli nasz system nie ma zaworów odwaniających zalecane jest usunięcie wody sprężonym powietrzem - to prosty i najbezpieczniejszy sposób.

2. Odłączamy sterownik nawadniania

Sterownik systemu nawadniania również powinien zostać zabezpieczony przed zimą. Urządzenie zainstalowane do źródła wody może ulec zniszczeniu, dlatego zaleca się odłączenie sterowników od przyłączy kranowych. W przypadku zaworów elektromagnetycznych zainstalowanych w skrzyniach w ziemi najlepiej skorzystać ze sprężonego powietrza i ręcznie usunąć z nich resztki wody lub zdemontować je na czas zimy. Jeżeli korzystamy z urządzeń marki GARDENA odłączanie urządzenia powinno być bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu, podobnie ponowne podłączenie zaworów wiosną.

3. Odłączenie reduktorów ciśnienia i filtrów

Ostatnim zabiegiem, który pozwoli nam cieszyć się systemem nawadniania w kolejnym roku jest odłączenie reduktorów ciśnienia i filtrów. Po odłączeniu wszystkich niezbędnych elementów należy je przechowywać w suchym miejscu. Dzięki temu bez problemu będziemy mogli podłączyć w pełni sprawny system w pierwszych dniach wiosny. Warto zaznaczyć, że zawór odwadniający marki GARDENA instaluje się w najniżej położonym miejscu instalacji systemu nawadniania, co pozwala na automatyczne odwodnienie instalacji nawadniającej.

źródło i fot.: Gardena

Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz