Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
Do góry

Bruk: Zaprojektuj własną kolorową nawierzchnię ogrodową

Planując ogród bierzemy pod uwagę ukształtowanie terenu, warunki geologiczne, dobieramy roślinność względem nasłonecznienia i wilgotności powietrza. A co z alejkami, które nas do niego poprowadzą? Proste i szare już dawno wyszły z mody. Możemy więc wypełnić nasz ogród kolorem i to nie tym, pochodzącym od kwiatów, a tym, który leży u naszych stóp.

Kolorowa nawierzchnia ogrodowa
Kolorowa nawierzchnia ogrodowa.

- Żywa zieleń trawnika znakomicie komponuje się z grafitem, czerwienią i żółcią. Kostka brukowa, która zapewni nam te odcienie ożywi nasz ogród i usystematyzuje zaplanowaną florę. Fantazja o trapezowym kształcie znakomicie układa się w najrozmaitsze wzory, a bogata kolorystyka pobudza naszą wyobraźnię i podpowiada kreatywne rozwiązania. Można z niej ułożyć niemal ogrodowy obraz - wyjaśnia ekspert firmy Bruk Agnieszka Krasowska

- Dzięki nieregularnym kształtom i różnej wielkości można ją łatwo połączyć z kostką standardową - dodaje.

Nawierzchnia ogrodowa w odpowiednich kolorach

Kolory kostki możemy dobrać w zależności od tego, w jakim stylu chcemy urządzić naszą enklawę spokoju.

Do ogrodów w stylu angielskim z pewnością pasować będzie kostka z efektem postarzenia. Paleta Nestor to odcienie, dające wrażenie naturalnego kamienia, który nie oparł się działaniu opadów atmosferycznych, więc nasza ścieżka będzie wyglądać jakby była ułożona w tym miejscu wieki temu.


Ogrody nowoczesne znakomicie wypełni Fantazja o podstawowym wybarwieniu, natomiast w ogrodzie śródziemnomorskim sprawdzi się Fantazja rosso z serii callisto.

Kilka wskazówek

Brukowanie podjazdu i pozostałych nawierzchni ogrodowych może być nie lada wyzwaniem, ale efekt bywa imponujący. Jasną kostkę można ująć w ciemne kontury, poprzecinać harmonizującym odcieniem lub dodać pobudzający i żywy detal. Szarości też nie wolno ignorować. Mimo codziennego obcowania z tym kolorem, można pokusić się o otoczenie nim błękitnego basenu.

Zaprojektuj własną nawierzchnię ogrodową Kolorowa nawierzchnia ogrodowa
Kolorowe nawierzchnie w ogrodzie.

Fantazja w barwach jesieni świetnie komponuje się z zestawem mebli w kolorze wenge w miejscu przeznaczonym na wypoczynek. Warto zadbać, aby ścieżki ogrodowe doprowadziły nas zarówno do miejsca na ogrodowego grilla, altanki, huśtawki i kosza na śmieci. Uchroni to nasz trawnik przed niepotrzebnym narażeniem na ubytki.

Nie zapomnijmy o roślinach...

Projektować kolorem możemy również wówczas, gdy dobieramy kwiaty lub krzewy o liściach w kolorze innym niż zielony. Trzmielina oskrzydlona nazywana również płonącym krzewem będzie pięknie wyglądać w towarzystwie ścieżki w kolorze zbliżonym do beżu, natomiast kępy wrzosów lubią biel i odcienie szarości. Tak samo jak urządzamy wnętrze salonu - możemy urządzić kwietniki, klomby i całą zieloną przestrzeń wokół domu.

2013-11-21
źródło i fot.: Bruk

Komentarze

Powiązane rośliny
Nowe treści
Jesienny trawnik
Temat miesiąca
Jesienny trawnik
Zobacz więcej
Twoja strona ogrodu

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.