Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Compo: Substrat do okrywania na zimę roślin wrażliwych na niską temperaturę i przymrozki

COMPO Zimowa Ochrona jest specjalnym substratem służącym do okrywania na zimę roślin wrażliwych na niską temperaturę i przymrozki. Idealnie nadaje się do ochrony wszystkich krzewów uprawianych w ogrodach, na rabatach lub w donicach. Nadziemne, wrażliwe części roślin są chronione przez warstwę substratu w trakcie jesiennych przymrozków i przez całą zimę. Nowe zawiązki pędów oraz bryła korzeniowa będą chronione nawet przed dużym mrozem.

Compo Zimowa Ochrona (fot. Compo Polska)
Sposób na ochronę roślin przed zimnem
(fot. Compo Polska).

Wiosną COMPO Zimowa Ochrona po odsłonięciu roślin może zostać zmieszana z ziemią, dzięki czemu zawarta w substracie materia organiczna poprawia właściwości gleby oraz uwalnia łatwo przyswajalne składniki pokarmowe. Zawartość kompostu rozluźnia glebę, ułatwia pobieranie wody oraz zwiększa jej aktywność biologiczną.

Osłaniamy zimujące krzewy ozdobne i róże:

Późną jesienią należy zebrać wszystkie opadłe liście wokół roślin, gdyż mogą stwarzać ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Przed wystąpieniem pierwszych przymrozków okrywamy nadziemne części roślin COMPO Zimową Ochroną formując kopczyk o wysokości około 20 cm. Dodatkowo całość możemy okryć igliwiem lub słomą.

Wiosną, po ustąpieniu ostatnich przymrozków należy odkryć rośliny, a pozostały substrat wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. Następnie w odpowiednim czasie przeprowadzamy zabieg nawożenia.

Zimujące gatunki bylin i roślin cebulowych:

Wszystkie gatunki bylin zimujących oraz rośliny cebulowe wymagają lepszej ochrony w trakcie silnych mrozów. W przypadku tych roślin 5 centymetrowa warstwa COMPO Zimowej Ochrony zapewnia dodatkową izolację przed zimnym wiatrem i silnym mrozem. Byliny uprawiane w donicach na tarasach i balkonach oraz na rabatach również należy zabezpieczyć przed zimowymi warunkami warstwą o wysokości ok. 5 cm.

Uwaga: Nie należy okrywać roślin zimozielonych.

COMPO Zimowa Ochrona zapewnia warstwę chroniącą wrażliwe części roślin przed zimnem i przymrozkami. Specjalnie opracowany przez COMPO skład sprawia, że substrat ten niczym "ciepła kołdra" otula rośliny.

COMPO Zimowa Ochrona dzięki zawartości wyselekcjonowanych frakcji torfowych ma wysoką pojemność powietrzną, doskonale izoluje wrażliwe części roślin przed zimnem oraz jest łatwa w aplikacji.

Dodatek kompostu wzbogaca glebę wokół roślin w składniki mineralne niezbędne do prawidłowego rozwoju oraz wzmacnia jej aktywność biologiczną.

Bardzo ważnym czynnikiem wspomagającym ochronę roślin przed zimnem i mrozem jest dobór właściwego miejsca sadzenia. Rośliny bardziej wrażliwe na niską temperaturę sadzimy w miejscach osłoniętych przed bezpośrednim wiatrem oraz z dużym dostępem światła słonecznego. Wiele gatunków jest klasyfikowanych również pod względem stopnia wytrzymałości na mróz. Przy doborze roślin do ogrodu należy zwracać uwagę na taką klasyfikację. Istotnym czynnikiem jest ponadto odpowiednie nawożenie. Już od późnego lata nie stosujemy do nawożenia roślin ogrodowych nawozów zawierających łatwo dostępny azot.

Surowce produkcyjne: torf wysoki (stopień rozkładu H2 do H8), kompost, włókno drzewne.

Polecamy COMPO Zimową Ochronę szczególnie do okrywania: wszystkich odmian róż, hibiskusów, hortensji, budlei, piwonii, innych krzewów ozdobnych, roślin cebulowych, roślin wrzosowatych i bylin.

źródło i fot.: Compo Polska


Warto przeczytać

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu