Logo
Logo
Do góry

Libet: Świnoujście zaprasza na nowy słoneczny taras

Jaki jest przepis na udaną aranżację przestrzeni publicznej? Na tak postawione pytanie starali się odpowiedzieć architekci oraz projektanci firmy Libet. Dzięki tej współpracy udało się stworzyć oryginalny projekt rewitalizacji Placu Wolności w Świnoujściu. To reprezentacyjne miejsce na wyspie od razu zyskało popularność zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów.

TEMAT NA CZASIE
Gotowe podłoże beztorfowe | Dlaczego warto je stosować?
TEMAT NA CZASIE
Gotowe podłoże beztorfowe | Dlaczego warto je stosować?
W trosce o środowisko naturalne i w dobie zmian klimatu producenci podłoży oferują nowe, ekologiczne rozwiązania. Beztorfowe podłoże do uprawy...

Plac Wolności w Świnoujściu - najważniejsza przestrzeń publiczna w mieście, jeszcze do niedawna mógł nie zachwycać przemyślaną, estetyczną kompozycją. Obecnie, to reprezentacyjne miejsce właśnie zyskało zupełnie nową jakość. Trwający kilka miesięcy proces projektowo-budowlany zaowocował nie tylko oryginalną realizacją. Projektantom udało się wykreować przestrzeń sprzyjającą integracji zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Nawierzchnia placu z białego betonu

Oryginalnym pomysłem było wykorzystanie do wykonania nawierzchni placu białego betonu. Struktura płyt nawierzchniowych oraz ich kolorystyka miała nawiązywać do barwy i delikatnej faktury nadmorskiego piasku.

Poszukując do realizacji tego projektu płyt z białego betonu, zdecydowaliśmy się na produkty z linii Libet STAMPO. Ponad 200 tafli, z ręcznie odlewanego betonu architektonicznego, o idealnie gładkiej powierzchni i fazowanych krawędziach zabudowano w północno-wschodniej części placu, tworząc wielostopniowy taras wyposażony w leżaki. To zdecydowanie najpopularniejsza część placu, z widokiem na fontannę i zabytkowe kamieniczki - mówi arch. Dawid Kuptz z firmy Libet.

Autorzy projektu podkreślając otwarty charakter Świnoujścia, stworzyli przestrzeń śródmiejską, będąc niejako przedłużeniem nadmorskiej promenady. Powstała w ten sposób swego rodzaju strefa relaksu w stylu Spa, z małym centrum widokowym, stała się centrum życia towarzyskiego niezwykle popularnym wśród amatorów leniwego leżakowania.

Taras taras Swinoujście
fot. Libet fot. Libet

Idea, która przyświecała nam podczas tworzenia przestrzeni architektonicznej Placu Wolności, zakładała nawiązanie do najbardziej charakterystycznych elementów, właściwych dla miejscowości nadmorskiej. Rozwiązania, które ostatecznie zastosowaliśmy podporządkowane zostały takim elementom, jak woda czy światło. To także nawiązanie do koloru białego oraz błękitu, czyli do tych barw, które kojarzą się z morzem, plażą, odpoczynkiem - mówi Dominika Bogdanowicz-Czaplicka z Federacyjnego Biura Architektonicznego ze Szczecina.

Plac Wolności w Świnoujściu Plac Wolności
fot. Libet fot. Libet

Dzięki takiemu zabiegowi miasto zyskało aranżację o typowo rekreacyjnym charakterze. To proste, na pozór, założenie wymagało jednak bezkompromisowych wyborów.

Unikaliśmy stosowania 'żeliwnej toporności' z latarniami czy też balustradami. Takich placów jest wiele, a my chcieliśmy stworzyć miejsce wyjątkowe, przyjazne mieszkańcom i turystom. Biel betonu harmonijnie współgra z minimalistycznymi formami drewnianych siedzisk i idealnie wpisuje się w naszą koncepcję - wyjaśnia Dominika Bogdanowicz-Czaplicka.

Wykorzystane do budowy placu materiały niewątpliwie stanowią o jego finalnej wartości i popularności, a wielki słoneczny taras w centrum Świnoujścia stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek miasta.

Nowy taras w mieście Taras z fontanną
fot. Libet fot. Libet

źródło Libet

Warto przeczytać
PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
 
Twoja strona ogrodu