Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
81
Do góry

Otaczaj się kwiatami! Mają niezwykłą moc!

Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów-Ogrodników w swojej kolejnej publikacji przedstawia liczne zalety otaczania się kwiatami! Nie tylko w czasie pandemii koronawirusa warto otaczać się roślinami. Wprowadź je na stałe do swojego wnętrza. Kwiaty w Twoim otoczeniu poprawiają nastrój i wpływają korzystnie na zdrowie. Sprawdź, mamy na to liczne dowody naukowe.

Obdarowywanie kwiatami ma wielką moc!

Kwiaty najczęściej są kupowane na prezent. Osoby dające kwiaty są uważane za opiekuńcze, czułe i sentymentalne. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni dający kwiaty, są uważani za szczęśliwych, osiągających sukcesy, silnych, zdolnych i odważnych ludzi. Pomimo tego, że większość kwiatów kupuje się jako prezent dla kogoś innego, rośnie tendencja do kupowania kwiatów do dekoracji wnętrz lub jako prezent dla siebie. 

Kwiaty mają bezpośredni i długoterminowy wpływ na emocje, nastrój, a nawet pamięć. Kobiety, które otrzymały kwiaty, mają lepszy nastrój nawet trzy dni później. 9 na 10 osób pamięta, kiedy ostatni raz wręczyli kwiaty w prezencie. Kobiety częściej niż mężczyźni pamiętają ostatni raz, kiedy otrzymały kwiaty w prezencie (77% w porównaniu do 34%).

Kwiaty wywołują pozytywne emocje, które można mierzyć za pomocą rodzaju uśmiechu. Gdy kobiety dostają kwiaty, zawsze reagują „prawdziwym” uśmiechem. Prawdziwy uśmiech oznacza, że uśmiechają się usta i oczy, co generuje wzajemną pozytywną reakcję. Zarówno osoba obdarowująca, jak i obdarowana na tym korzystają. Inne popularne prezenty, takie jak owoce lub świece, generują mniej pozytywną początkową reakcję u osoby obdarowanej i nie mają trwałego efektu.

Kwiaty dają szczęście zarówno osobie obdarowującej, jak i obdarowywanej. Istnieje silny sensoryczny i emocjonalny związek z kwiatami. Wystarczy sam ich widok i zapach, aby poprawić nastrój u 69% obdarowanych. Osoby, które dostają kwiaty, mówią, że są mniej przygnębione i niespokojne, wykazują większą radość i zadowolenie z życia.


Otaczanie się kwiatami przynosi korzyści ogólnemu szczęściu, dobremu samopoczuciu i spokoju.

  • 2/3 osób czuje się wyjątkowo, gdy otrzymuje kwiaty w prezencie.
  • 64% osób uważa kwiaty za bardzo emocjonalny prezent.
  • 3 na 5 osób (60%) uważa, że ​​kwiaty mają specjalne znaczenie w przeciwieństwie do innych prezentów.
  • 92% kobiet twierdzi, że najlepszym powodem do otrzymania kwiatów jest „brak powodu”.

Kwiaty w domu

Osoby, które mają kwiaty w domu, czują się szczęśliwsze i bardziej zrelaksowane. Dzięki ich pozytywnej energii zmniejsza się ryzyko wystąpienia depresji związanej ze stresem. Pozytywne emocje pomagają spojrzeć na wydarzenia życiowe w szerszej perspektywie, a tym samym zmniejszają negatywne skutki, które mogą wynikać ze złych emocji. Pozytywne uczucia t.j.:  wdzięczność, nadzieja, empatia, radość, miłość, duma, spokój, zaskoczenie i podziw, mogą być związane z kwiatami.

Kwiaty i rośliny doniczkowe zwiększają poziom pozytywnej energii i pomagają ludziom czuć się bezpiecznie i spokojnie. Otaczanie się nimi korzystnie wpływa na ogólne szczęście, samopoczucie, spokój i intymność.

Kwiaty to idealny poranny "umilacz" dla osób, które mają trudności ze wstawianie i mają gorszy nastrój we wczesnych godzinach. Dzięki patrzeniu na nie rano, ludzie są szczęśliwsi i mają więcej energii aż do wieczora. Kwiaty w domu zwiększają poziom energii, która trwa przez cały dzień.

Ponadto rośliny domowe tworzą korzystny mikroklimat w mieszkaniu, uwalniając parę wodną, ​​nawilżają powietrze i zmniejszają prawdopodobieństwo bólu głowy.

Lecznicze działanie roślin

Kwiaty przyspieszają leczenie dzięki stymulacji pozytywnych myśli. Zieleń ma bardzo pozytywny wpływ na stan umysłu i rekonwalescencję u osób chorych. Patrzenie na rośliny zmniejsza stres, stymuluje umysł i odsuwa uwagę od bólu i dyskomfortu. Dzięki roślinom w pomieszczeniu ludzie są w stanie tolerować większy ból, co może zmniejszyć ich zapotrzebowanie na środki przeciwbólowe. Fizyczna interakcja z roślinami znacznie skraca czas rekonwalescencji u pacjentów.

Źródło: Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Ogrodniczych (International Association of Horticultural Producers – AIPH)
Pełna treść ulotki oraz literatura badań naukowych
Zdjęcie: FamVeldman / Depositphotos

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (1)
SIEJ I SADŹ!
Na czasie
SIEJ I SADŹ!
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 10, Sentencja nr:5
Tydzień 10, Sentencja nr:5
W połowie marca można usunąć osłony i rozgarnąć kopczyki, które zimą chroniły krzewy ogrodowe przed mrozem. Osłony warto jednak mieć pod ręką w razie nawrotu przymrozków.
Tydzień 10, Sentencja nr:4
Tydzień 10, Sentencja nr:4
Sprawdzamy okrycia zimowe roślin. Jeśli uległy zniszczeniu – naprawiamy je. Podczas odwilży podlewamy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach na balkonie lub tarasie.
Tydzień 10, Sentencja nr:3
Tydzień 10, Sentencja nr:3
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiewka, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Tydzień 10, Sentencja nr:2
Tydzień 10, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 10, Sentencja nr:1
Tydzień 10, Sentencja nr:1
Przesadźmy rośliny doniczkowe do większych pojemników. Możemy je też zasilić nawozem.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!