Logo
Logo

Już jest nowy Gardeners` World Polska 4/2023. Zajrzyj do środka!

Nowy kwietniowy (2023 r.) numer magazynu Gardeners`World Polska jest już dostępny. Zajrzyj do środka i sprawdź, co warto przeczytać!

O czym przeczytasz w marcowym numerze GW Polska?

Zajrzyj do środka nowego wydania magazynu Gardeners` World Polska Kwiecień 2023!


Przyroda, obudzona ze snu ciepłymi promieniami słońca i dłuższymi dniami, wypuszcza już całe serie kolorowych kwiatów. Trudno nie zachwycić ię tymi kwietniowymi skarbami. Dywany niezapominajek, jaskrawe patchworki bylin na rabatach i rośliny cebulowe; dostojne kwiaty magnolii albo delikatnie pachnące, romantyczne obłoki z drobnych kwiatów, okrywające drzewa owocowe – wszystkie te cuda tworzą krajobraz, który potrafi zawrócić w głowie!

W takim otoczeniu miło jest zabrać się do pracy w ogrodzie. Przyjemność z przebywania wśród roślin można czerpać nawet wtedy, gdy mamy do dyspozycji tylko taras, balkon czy bardzo mały ogród. W tym wydaniu właśnie najmniejszym przestrzeniom poświęcamy najwięcej miejsca. Bo wbrew pozorom trudniej jest je urządzać niż duże ogrody.

Najpierw trzeba zabrać się za projektowanie. Rośliny są najprostszym – i pod pewnymi względami najmniej ważnym – elementem ogrodowej układanki.”
Monty Don


Kluczem do sukcesu jest przemyślany projekt. Monty podpowiada (str. 32), czym się kierować, by mały ogród był funkcjonalny i wydał się większy, niż jest w rzeczywistości, natomiast Alan radzi, jak łączyć rośliny jadalne z ozdobnymi (str. 52), by wykorzystać najmniejszy skrawek ziemi i z ładnych rabat lub donic zebrać też smaczne plony.

Zakładając ogród najlepiej wzorować się na najlepszych realizacjach, dlatego pokazujemy przykłady miniaturowych ogrodów, które zostały nagrodzone na Chelsea Flower Show 2022 (str. 37) oraz londyński ogród założony w donicach, w zakamarkach między budynkami (str. 40), który jest jednocześnie miejscem relaksu i magnesem dla dzikich zwierząt. Tym, którzy mają do dyspozycji jedynie donice, podpowiadamy, jak stworzyć niebanalną kwitnącą kompozycję (str. 46) i podsuwamy gotowe pomysły ich obsadzenia.

Pomocne wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji roślin ogrodowych zamieszczamy w poradniku z instrukcjami krok po kroku (str. 75). Kalendarz siewu warzyw i ziół (str. 80-81) pomoże zapanować nad grządkami i ułatwi przygotowanie rozsady w odpowiednim czasie. A rady Kasi Bellingham (str. 63) pozwolą dodać ogrodowym zakątkom romantyzmu – za sprawą

Małgorzata Wójcik
Redaktor naczelna

Autor
Już jest nowy Gardeners` World Polska 4/2023. Zajrzyj do środka!
Już jest nowy Gardeners` World Polska 4/2023. Zajrzyj do środka!
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Tagi
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Kwiecień 2023
Przejrzyj i kup