Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
1
Okazje

Czy w XXI wieku opłaca się rolnictwo ekologiczne?

Termin “rolnictwo ekologiczne” uregulowany jest prawem unijnym i krajowym. Status gospodarstwa ekologicznego można uzyskać po spełnieniu normatywnych zasad oraz przejściu odpowiedniej kontroli. Pojawiają się głosy, że nie jest to opłacalne rozwiązanie dla każdego rolnika. Jak więc wygląda to w praktyce?

 

Ekorolnictwo – czym jest oraz jakie są jego cele?

Rolnictwo ekologiczne definiowane jest jako system gospodarowania bazujący jedynie na naturalnych praktykach uprawy roślin oraz hodowli zwierząt. Jego fundamentalnymi celami są:

  • zachowanie podwyższonego poziomu próchnicy w glebie (konsekwencją jest poprawa żyzności),
  • utrzymanie równowagi biologicznej w obszarze produkcyjnym,
  • hodowla zwierząt według godnych do egzystencji warunków,
  • wdrożenie środków nieopatrzonych GMO,
  • zrezygnowanie z produktów chemicznych.

Aby można tytułować dane gospodarstwo przymiotem “ekologiczny”, musi ono posiadać odpowiedni certyfikat. Daje mu to prawo do stosowania specjalnych oznaczeń przy produktach tego typu. To sygnał dla konsumenta, że dany produkt jest dobry jakościowo i pochodzi ze sprawdzonego źródła.

Na plus dla rolnika

Oprócz certyfikowania produktów, które pochodzą z ekologicznej uprawy, można doszukać się kilku zalet. To nie tylko działanie na rzecz ochrony środowiska, lecz także prowadzenie działań promocyjnych w zakresie troski o zrównoważony rozwój oraz odpowiedni chów zwierząt. Nie bez przyczyny mówi się, że to gwarant produktów najwyższej jakości.

Na ekorolnictwo można spojrzeć z ekonomicznej perspektywy. Zmniejszenie bezrobocia w mniejszych, wiejskich miejscowościach oraz wkład w rozwój lokalnego handlu to kolejne argumenty przemawiające za zaangażowaniem się w ten sektor rolnictwa.

Rentowne rozwiązanie czy zagrożenie?

Rolnicy, którzy nie przystają na ekorozwiązania, za główny argument podają nieprzewidywalność niekonwencjonalnych metod. Często porad poszukują w odmętach sieci internetowej. E-sklepy, które wyposażone są w przyrządy z sektora gospodarstwa, często zamieszczają artykuły poświęcone tematyce dbałości o środowisko. Im wyżej strona znajduje się na liście wyszukiwania, tym większe prawdopodobieństwo, że pozycjonowanie spełniło swoją funkcję, a algorytmy Google uznały wpis za przydatny.

Oprócz wskazówek zawartych w Internecie gospodarze bazują na własnych doświadczeniach. Na powszechności zyskuje przekonanie, że ekologiczne rolnictwo jest opłacalne, ponieważ przy niższych nakładach można osiągnąć duże zyski. Wkład w początkowy rozwój agrobiznesu wymaga większych inwestycji, jednak posiadający duży budżet mogą pozwolić sobie na wdrażanie nowatorskich metod.


Tekst i zdjęcia: źródło - materiały prasowe
Komentarze


Twoja strona ogrodu