Logo
Logo

Truskawki na Walentynki | Polacy jedzą je częściej także poza sezonem

Jemy coraz więcej truskawek poza ich polskim sezonem. Konsumpcję deklaruje już co czwarty Polak. Kobiety robią to znacznie częściej niż mężczyźni. Przed nami jednak dzień, w którym Panowie kupią truskawek zdecydowanie więcej – Walentynki. Okazuje się, że truskawki na Walentynki to coraz częstsza praktyka wśród konsumentów. 

Spis treści
Truskawki na Walentynki! Czy to popularny prezent?
Które gatunki owoców jagodowych jemy poza sezonem?
Jak rozpoznać polską truskawkę?

Żaden owoc nie cieszy się tak wielkim zainteresowaniem poza polskim sezonem, jak truskawki. Ich konsumpcję deklaruje już 1/4 Polaków (25%). Konsumpcja truskawek poza sezonem rośnie. Porównując podobne badania, Kantar sprzed 2 lat obserwujemy wzrost o 2 punkty procentowe.

Truskawki na Walentynki: Które gatunki owoców jagodowych jemy chętnie poza sezonem?

Wśród owoców jagodowych, poza truskawką, całoroczna konsumpcja jest charakterystyczna dla malin (13%) i borówki (12%). Co 8 Polak je borówki praktycznie przez cały rok.

Polacy są coraz bardziej świadomi znaczenia konsumpcji owoców i warzyw w budowaniu odporności i regeneracji. Coraz powszechniejsza jest wiedza, że owoce, warzywa i ich przetwory są podstawą zdrowego odżywania, niezastąpionym źródłem antyoksydantów, witamin, związków, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie, są nawet naturalnymi antybiotykami - mówi Urszula Krassowska, dyrektor zarządzająca Public Division w Kantar.


Tylko co piąty badany (20%) nie je owoców i warzyw sezonowych poza sezonem
. Częściej stwierdzają tak mężczyźni (24%, kobiety 16%) i osoby z wykształceniem podstawowym (31%, z wyższym 12%).

Według badań Kantar, w porównaniu do 2019 roku nieznacznie wzrosła liczba osób, które deklarują, że nie jedzą warzyw i owoców poza ich polskim sezonem.

Najpopularniejsze superowoce poza sezonem
Fot. Kantar, INSPIRE smarter branding, KZGPOiW, Core Team
Najpopularniejsze superowoce wśród konsumentów poza polskim sezonem

Generalnie chcemy spożywać więcej tego, co sezonowe i lokalne, ale nie zawsze potrafimy się oprzeć. Podobnie jak z Walentynkami. Kiedyś pisaliśmy listy, potem Walentynki stały się okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami. Dziś 14 lutego chyba najpopularniejszym jest kupowanie truskawek. W specjalnych opakowaniach są one dostępne w wielu sieciach. Nie tylko w Polsce.

Jak rozpoznać polską truskawkę?

Sieci oferują truskawki przez cały rok. Polskie truskawki ciągle kojarzymy z czerwcem, choć polski sezon zaczyna się już w kwietniu, a kończy nierzadko w listopadzie. W maju na rynku dominować będą już polskie truskawki z upraw tunelowych, w kwietniu ich smak przypomną nam owoce ze szklarni. Polskie truskawki wiosenne uprawiane w szklarniach mają smak tych polowych, będą też intensywnie pachnieć. Jak rozpoznać polską truskawkę jeszcze przed jej spróbowaniem? Szypułka prawdę nam powie. Jej szypułka jest świeża, soczyście zielona, sztywna i delikatnie odstaje od owocu.

Jak rozpoznać polską truskawkę jeszcze przed jej spróbowaniem? Szypułka prawdę nam powie. Jej szypułka jest świeża, soczyście zielona, sztywna i delikatnie odstaje od owocu.

Warto wiedzieć, że w zglobalizowanym świecie, nasze truskawki, uprawiane w strefie klimatu umiarkowanego, są uznawane za wyjątkowo smaczne. Będziemy się nimi rozkoszować już wczesną wiosną.

Więcej o wynikach badań podsumowujących sezon 2021 w materiale pt. Kantar: przełomowy rok w konsumpcji owoców i warzyw.


Tekst i zdjęcia: Kantar, INSPIRE smarter branding, KZGPOiW, Core Team

Autor
Truskawki na Walentynki | Polacy jedzą je częściej także poza sezonem
Truskawki na Walentynki | Polacy jedzą je częściej także poza sezonem
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (17)
 

Komentarze

Dodaj komentarz