Logo
Logo

Co brać pod uwagę przy wyborze oświetlenia do ogrodu?

Wybór odpowiednich źródeł światła w przydomowej przestrzeni ogrodowej wcale nie jest taki prosty. Okazuje się, że oświetlenie powinno być reprezentacyjne i wpływać na estetykę całej aranżacji, ale nie można zapominać o jego funkcji praktycznej. Światło w ogrodzie ma przede wszystkim oświetlać teren po zmroku, wpływać na komfort jego użytkowania po zachodzie słońca, ale również na bezpieczeństwo. Jak wybierać oświetlenie ogrodowe? Podpowiedzi znajdziesz poniżej.

Światło jako dekoracja ogrodu

Zanim dojdzie do wyboru konkretnych elementów ogrodowego oświetlenia, warto zastanowić się nad tym, jakie części terenu potrzebują dodatkowego światła. Pod uwagę należy wziąć na pewno taras, ogrodowe ścieżki, oczko wodne, dekoracyjną roślinność, strefę przed wejściem do domu, podjazd czy furtkę na posesję. Te części przydomowej strefy muszą mieć dostęp do światła również po zmroku. Będą wpływać nie tylko na dekor całego miejsca, ale pełnią również funkcję praktyczną. Do wyboru inwestor na lampy ogrodowe zasilane energią elektryczną, kinkiety zewnętrzne montowane na elewacji budynku, ale też oświetlenie solarne. Takie jest w pełni ekologiczne i energooszczędne, bo zasilane naturalnymi promieniami słońca.

Praktyczne aspekty ogrodowego oświetlenia

Warunki na zewnątrz są specyficzne, nie zawsze sprzyjające. Wybierając elementy ogrodowego oświetlenia, uwzględnić trzeba ich jakość. Lampy, kinkiety czy reflektory muszą być w pełni odporne na korozje, jakie mogą być wywołane działaniem deszczu, śniegu, wysokich albo niskich temperatur. Muszą być niezawodne bez względu na warunki atmosferyczne czy porę roku. Ich najlepsza jakość pozwala wykorzystywać je przez wiele lat w pełnej doskonałości.

Inteligentne światło w ogrodzie

Warto stawiać na tzw. inteligentne oświetlenie, które na zewnątrz sprawdzi się doskonale. Dobrym wyborem będą punkty świetlne działające na czujnik ruchu albo zarządzane przez inwestorów poprzez specjalną aplikację na smartfonie. Indywidualne ustawienia pozwolą generować nie tylko światło o konkretnym natężeniu, ale również zapalać oświetlenie o dogodnym czasie. Pamiętaj, że oświetlenie może być nie tylko praktyczne, ale wpływać również na bezpieczeństwo całej posesji. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom przydomowa strefa będzie oświetlona po zmroku nawet wtedy, gdy domowników nie ma w nieruchomości.

Na jakie oświetlenie warto stawiać?

W ogrodzie z powodzeniem mogą funkcjonować różne źródła zewnętrznego światła. Te punktowe i latarnie świetnie sprawdzą się przy ścieżkach, kinkiety zewnętrzne będą dekorem, lampy wiszące są za to idealne na tarasie. Oświetlenie solarne przyda się w różnych miejscach zielonego terenu, na przykład do ekspozycji roślinnych klombów. Bez względu na wybór poszczególnych elementów świateł, pamiętaj, że oświetlenie zawsze powinno pasować do stylu aranżacji ogrodu.

Źródło: materiały prasowe, zdjęcie: Александр Беспалый / AdobeStock

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Twoja strona ogrodu