Nawierzchnie i ogrodzenia z PVC i metalu

Nawierzchnie i ogrodzenia z PVC i metalu, fot. Styl-Bet

Wybierając rodzaj nawierzchni i materiał do budowy ogrodzenia pamiętajmy, że elementy te powinny współgrać ze sobą, a całość harmonijnie komponować się z elewacją domu.

Posłuchaj
00:00

PVC

Nawierzchnie utwardzone elementami z PVC

Nawierzchnie podjazdów niezbyt intensywnie użytkowanych można utwardzić specjalnymi kratkami plastikowymi, które znoszą duże obciążenia, a po zasypaniu ziemią i obsianiu trawą stają się zupełnie niewidoczne. Trawnik taki pielęgnuje się zwykłymi sposobami (koszenie kosiarką, nawożenie, podlewanie). Kratki trawnikowe są odporne na mróz, wysoką temperaturę i łatwe w montażu (poszczególne elementy łączy się na zaczepy). Kolory: czarny, zielony. Grubość: 4 cm, 5 cm.

Ogrodzenia z paneli PVC

Są lekkie, dość trwałe i łatwe w montażu: przęsła mocuje się do słupków przy użyciu kątowników metalowych lub wyprofilowanych uchwytów. Ogrodzenia takie wyglądają jak drewniane pomalowane farbą kryjącą, ale nie wymagają żadnej konserwacji. Elementy uszkodzone bardzo łatwo wymienić.

Plastikowa kratka trawnikowa wypełniona kruszywem (po lewej). Jej montaż jest bardzo łatwy – poszczególne elementy łączy się ze sobą na zaczepy (fot. www.kratkatrawnikowa.pl)

Najbardziej popularne są bramy i furtki z kształtowników stalowych lub aluminiowych albo prętów ocynkowanych, w różnym układzie, mocowanych do sztywnej ramy z kątowników stalowych (po prawej).
(fot. Wiśniowski)

Metal

Najtańsza i najbardziej popularna jest siatka, a do najdroższych należą ogrodzenia kute. Dla ochrony przed korozją wszystkie metalowe elementy ogrodzeń wymagają co kilka lat malowania.

Ogrodzenia metalowe

Z siatki

Umożliwia szybkie ogrodzenie posesji. Jest mało widoczne, więc nie zasłania widoków na okolicę, a jeśli są nieatrakcyjne, łatwo obsadza się ją roślinami, którym nie utrudnia wzrostu, bo nie rzuca cienia. Siatki ogrodzeniowe wykonuje się z drutu ocynkowanego (pokryty dodatkowo warstwą tworzywa sztucznego jest trwalszy). Kupuje się je w rolkach razem ze wszystkimi elementami potrzebnymi do zmontowania ogrodzenia:

  • słupki (mocuje się je co 2,5–3 m);
  • drut lub linki stalowe do usztywnienia siatki;
  • napinacze do naciągania linek lub drutu;
  • zaciski do końców linki stalowej lub drutu.

Z gotowych paneli z siatki

Montuje się je z siatki zgrzewanej z drutu rozciągniętej na ramach stalowych lub aluminiowych, a następnie malowanej proszkowo. Ogrodzenie z takich paneli jest ładniejsze i sztywniejsze niż z siatki, ale droższe od niej.

Kute z żeliwa oraz stalowe

Ogrodzenia kute z prętów żeliwnych zamawia się w wyspecjalizowanych zakładach kowalskich, a spawane z rur lub prętów albo kształtowników stalowych – u ślusarzy. Takie ogrodzenia metalowe często wykonywane są według indywidualnie projektowanego wzoru i obficie zdobione, a więc drogie. Można też kupić gotowe odlewy imitujące ręcznie kute przęsła. Takimi samymi technikami wykonuje się bramy i furtki do ogrodzeń metalowych, a także murowanych czy kamiennych.

Tekst: Małgorzata Cuch, zdjęcie tytułowe: Styl-Bet

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści