Logo
Logo
108
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Meble z palet: jak je zrobić? 10+ pomysłów!

Palety dają duże możliwości projektowe i aranżacyjne. Z palet buduje się nie tylko stoliki, ławy, fotele, ale nawet leżaki, ogrodowe bary i tarasy. Projekty są łatwo dostępne w internecie – wystarczą umiejętności majsterkowania i w ciągu jednego dnia można zbudować cały zestaw.

 

Meble z palet mają surowy wygląd, ale jeśli zostaną "okraszone" odpowiednimi dodatkami będą doskonale pasować do ogrodów wielu typów. Do budowy najczęściej wykorzystuje się "europalety" o wymiarach 1200x800x144 mm, ważące około 25 kg. Tworząc bardziej zaawansowane konstrukcje, np. bar ogrodowy, można korzystać z kilku rodzajów palet.

Skąd wziąć palety na meble?

Popularność mebli z palet wynika z faktu, że jeszcze do niedawna "materiał" był ogólnie dostępny, bo używane palety leżały stertami na placach magazynowych czy nawet wysypiskach. Dzięki temu można było je kupić dosłownie za kilka złotych i cały zestaw funkcjonalnych i oryginalnych mebli ogrodowych mieć za półdarmo. Obecnie zdobycie bardzo taniej palety nie jest już aż takie proste. Moda na upcykling okazała się strzałem w dziesiątkę, ale głównie dla producentów palet lub elementów "paletopodobnych"), którzy produkują palety nie do transportu, ale na potrzeby ogrodnictwa.

Wciąż jednak meble z palet są tańsze od innych, bo zakup jednej palety to koszt ok. 20 zł. Można bez większych problemów zamówić je w internecie lub kupić w składzie budowlanym. Można też odwiedzić większy sklep spożywczy lub market budowlany i po uzgodnieniu z kierownikiem sklepu wykorzystać palety wyrzucone na śmietnik.

malowanie mebli z palet fot. kissu - Pixabay.com
Fot. kissu/Pixabay

Zabezpieczanie mebli z palet

Meble z palet pokażą pełnię swojej krasy, jeśli zostaną odpowiednio pomalowane i zabezpieczone przed wilgocią. W tym wypadku zamiast impregnatu bezbarwnego warto postawić na preparaty barwiące, które nie tylko ochronią drewno przed niekorzystnymi czynnikami, ale także nadadzą mu charakteru.

Przed pomalowaniem palety należy odpowiednio przygotować: oczyścić z zanieczyszczeń, wyszlifować ich powierzchnię, by usunąć drzazgi i pozbyć się ewentualnych ubytków (np. stosując gładź).

Najpopularniejszy jest kolor biały, który doskonale komponuje się z dodatkami we wszystkich kolorach. Jeśli chcemy, żeby meble z palet zwracały na siebie uwagę, można pomalować je na wyraziste kolory (a nawet stworzyć na nich wzory). Dzięki temu będą jeszcze bardziej wyeksponowane i ożywią cieniste miejsce w ogrodzie lub niewielki balkon.

Pomysły na meble z palet

10 inspiracji na meble z palet fot. jysk

Fot. Jysk

Kanapa z palet może być równie wygodna, jak ta w domu, gdy na drewnianej konstrukcji ułożymy grube, miękkie poduchy.

10 inspiracji na meble z palet fot. potatushkina.gmail.com Depositphotos

Fot. potatushkina.gmail.com/Depositphotos

Kanapa z pochyłym oparciem i miękkim szarym siedziskiem nadaje się dla dwóch osób. Można ją zrobić z 4 palet. Poduchy z gąbki mają długie troki, żeby nie porwał ich wiatr i łatwo było je schować do domu.

10 inspiracji na meble z palet fot. Baloncici Depositphotos

Fot. Baloncici/Depositphotos

Na małym balkonie sprawdzają się pojedyncze, niskie fotele. Jeden niski fotel można zrobić z 2 palet i kawałka kantówki (nóżki fotela). Biel i beżowy doskonale pasują do nowoczesnej architektury.

10 inspiracji na meble z palet fot. oiramn Depositphotos

Fot. fot. oiramn/Depositphotos

Wygodny narożnik z dwóch palet może być nie tylko miejsce do wypoczynku, ale również schowkiem na nieduże narzędzia ogrodowe. W szufladkach można schować sekator, torebki z nasionami lub małą łopatkę.

10 inspiracji na meble z palet fot. jud_g Depositphotos

Fot. jud_g Depositphotos

Z jednej palety, wycinając jej fragmenty i zbijając je pod kątem prostym, można stworzyć zgrabny taboret. Siedzisko wyłożone imitacją darni sprawi, że mebel wtopi się pomiędzy rośliny.

10 inspiracji na meble z palet fot. mnfotografie Depositphotos

Fot. mnfotografie Depositphotos

Na dużym tarasie, na którym wypoczywa cała rodzina można zbudować narożnik z palet. Siedziska zrobione są z połówek palet, a oparcie z wąskich desek, na których można oprzeć poduszki.

10 inspiracji na meble z palet fot. progat Depositphotos

Fot. progat Depositphotos

W nowoczesnym ogrodzie nie wszystkie meble muszą służyć do siedzenia. Ta biała kanapa z palet zastępuje rabatę, a stół stał się miejscem do wyeksponowania miniaturowego skalniaka.

10 inspiracji na meble z palet fot. renno Depositphotos

Fot. renno/Depositphotos

Proste rozwiązania są najlepsze. Dwie palety na nóżkach tworzą blat, przy którym może usiąść kilkoro dzieci. Przy białym stole doskonale wyglądają kolorowe worki Sako.

10 inspiracji na meble z palet fot. Wirestock Depositphotos

Fot. Wirestock/Depositphotos

Mini ogródek z palety na małym balkonie lub tarasie jest jak żywy obraz. Wiosną i latem mogą kwitnąć w nim pelargonie, jesienią zdobić wrzosy, a zimą gałązki roślin iglastych.

10 inspiracji na meble z palet

Fot. iBulb

Kilka palet pomalowanych na ciemnoszary kolor tworzy przegrodę między dwoma balkonami. Taka ściana z wystającymi deseczkami to idealne miejsce do wyeksponowania roślin doniczkowych, zawieszenia doniczek i ogrodowych dekoracji (np. oświetlenia).

10 inspiracji na meble z palet

Fot. in4mal, ArchiVIz/Depositphotos

Z jednej palety przykrytej szklaną taflą może powstać wygodny stół lub stolik kawowy. Kółka sprawiają, że dość ciężki stolik z łatwością można przestawić z salonu na taras lub balkon.

 Rob in Wood – mistrz stolarki niepokornej dostał zadanie: zbudować drewniane siedziska z drewnianych palet.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: mnfotografie, oiramn/Depositphotos; Leeluu/Pixabay

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (13)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu