Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
102
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Meble z palet: jak je zrobić? 10+ pomysłów!

Palety dają duże możliwości projektowe i aranżacyjne. Z palet buduje się nie tylko stoliki, ławy, fotele, ale nawet leżaki, ogrodowe bary i tarasy. Projekty są łatwo dostępne w internecie – wystarczą umiejętności majsterkowania i w ciągu jednego dnia można zbudować cały zestaw.

 

Meble z palet mają surowy wygląd, ale jeśli zostaną "okraszone" odpowiednimi dodatkami będą doskonale pasować do ogrodów wielu typów. Do budowy najczęściej wykorzystuje się "europalety" o wymiarach 1200x800x144 mm, ważące około 25 kg. Tworząc bardziej zaawansowane konstrukcje, np. bar ogrodowy, można korzystać z kilku rodzajów palet.

Skąd wziąć palety na meble?

Popularność mebli z palet wynika z faktu, że jeszcze do niedawna "materiał" był ogólnie dostępny, bo używane palety leżały stertami na placach magazynowych czy nawet wysypiskach. Dzięki temu można było je kupić dosłownie za kilka złotych i cały zestaw funkcjonalnych i oryginalnych mebli ogrodowych mieć za półdarmo. Obecnie zdobycie bardzo taniej palety nie jest już aż takie proste. Moda na upcykling okazała się strzałem w dziesiątkę, ale głównie dla producentów palet lub elementów "paletopodobnych"), którzy produkują palety nie do transportu, ale na potrzeby ogrodnictwa.

Wciąż jednak meble z palet są tańsze od innych, bo zakup jednej palety to koszt ok. 20 zł. Można bez większych problemów zamówić je w internecie lub kupić w składzie budowlanym. Można też odwiedzić większy sklep spożywczy lub market budowlany i po uzgodnieniu z kierownikiem sklepu wykorzystać palety wyrzucone na śmietnik.

malowanie mebli z palet fot. kissu - Pixabay.com
Fot. kissu/Pixabay

Zabezpieczanie mebli z palet

Meble z palet pokażą pełnię swojej krasy, jeśli zostaną odpowiednio pomalowane i zabezpieczone przed wilgocią. W tym wypadku zamiast impregnatu bezbarwnego warto postawić na preparaty barwiące, które nie tylko ochronią drewno przed niekorzystnymi czynnikami, ale także nadadzą mu charakteru.

Przed pomalowaniem palety należy odpowiednio przygotować: oczyścić z zanieczyszczeń, wyszlifować ich powierzchnię, by usunąć drzazgi i pozbyć się ewentualnych ubytków (np. stosując gładź).

Najpopularniejszy jest kolor biały, który doskonale komponuje się z dodatkami we wszystkich kolorach. Jeśli chcemy, żeby meble z palet zwracały na siebie uwagę, można pomalować je na wyraziste kolory (a nawet stworzyć na nich wzory). Dzięki temu będą jeszcze bardziej wyeksponowane i ożywią cieniste miejsce w ogrodzie lub niewielki balkon.

Pomysły na meble z palet

10 inspiracji na meble z palet fot. jysk

Fot. Jysk

Kanapa z palet może być równie wygodna, jak ta w domu, gdy na drewnianej konstrukcji ułożymy grube, miękkie poduchy.

10 inspiracji na meble z palet fot. potatushkina.gmail.com Depositphotos

Fot. potatushkina.gmail.com/Depositphotos

Kanapa z pochyłym oparciem i miękkim szarym siedziskiem nadaje się dla dwóch osób. Można ją zrobić z 4 palet. Poduchy z gąbki mają długie troki, żeby nie porwał ich wiatr i łatwo było je schować do domu.

10 inspiracji na meble z palet fot. Baloncici Depositphotos

Fot. Baloncici/Depositphotos

Na małym balkonie sprawdzają się pojedyncze, niskie fotele. Jeden niski fotel można zrobić z 2 palet i kawałka kantówki (nóżki fotela). Biel i beżowy doskonale pasują do nowoczesnej architektury.

10 inspiracji na meble z palet fot. oiramn Depositphotos

Fot. fot. oiramn/Depositphotos

Wygodny narożnik z dwóch palet może być nie tylko miejsce do wypoczynku, ale również schowkiem na nieduże narzędzia ogrodowe. W szufladkach można schować sekator, torebki z nasionami lub małą łopatkę.

10 inspiracji na meble z palet fot. jud_g Depositphotos

Fot. jud_g Depositphotos

Z jednej palety, wycinając jej fragmenty i zbijając je pod kątem prostym, można stworzyć zgrabny taboret. Siedzisko wyłożone imitacją darni sprawi, że mebel wtopi się pomiędzy rośliny.

10 inspiracji na meble z palet fot. mnfotografie Depositphotos

Fot. mnfotografie Depositphotos

Na dużym tarasie, na którym wypoczywa cała rodzina można zbudować narożnik z palet. Siedziska zrobione są z połówek palet, a oparcie z wąskich desek, na których można oprzeć poduszki.

10 inspiracji na meble z palet fot. progat Depositphotos

Fot. progat Depositphotos

W nowoczesnym ogrodzie nie wszystkie meble muszą służyć do siedzenia. Ta biała kanapa z palet zastępuje rabatę, a stół stał się miejscem do wyeksponowania miniaturowego skalniaka.

10 inspiracji na meble z palet fot. renno Depositphotos

Fot. renno/Depositphotos

Proste rozwiązania są najlepsze. Dwie palety na nóżkach tworzą blat, przy którym może usiąść kilkoro dzieci. Przy białym stole doskonale wyglądają kolorowe worki Sako.

10 inspiracji na meble z palet fot. Wirestock Depositphotos

Fot. Wirestock/Depositphotos

Mini ogródek z palety na małym balkonie lub tarasie jest jak żywy obraz. Wiosną i latem mogą kwitnąć w nim pelargonie, jesienią zdobić wrzosy, a zimą gałązki roślin iglastych.

10 inspiracji na meble z palet

Fot. iBulb

Kilka palet pomalowanych na ciemnoszary kolor tworzy przegrodę między dwoma balkonami. Taka ściana z wystającymi deseczkami to idealne miejsce do wyeksponowania roślin doniczkowych, zawieszenia doniczek i ogrodowych dekoracji (np. oświetlenia).

10 inspiracji na meble z palet

Fot. in4mal, ArchiVIz/Depositphotos

Z jednej palety przykrytej szklaną taflą może powstać wygodny stół lub stolik kawowy. Kółka sprawiają, że dość ciężki stolik z łatwością można przestawić z salonu na taras lub balkon.

 Rob in Wood – mistrz stolarki niepokornej dostał zadanie: zbudować drewniane siedziska z drewnianych palet.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: mnfotografie, oiramn/Depositphotos; Leeluu/Pixabay

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu