Logo
Logo

Czy na działce w ROD można mieć toaletę?

Posiadanie toalety na działce wydaje się być koniecznością, jednak nim ustawimy ją na swoim terenie, warto poznać obowiązujące przepisy, bo regulamin ROD tego zabrania! Warto pamiętać, że ogródek działkowy może być zaopatrzony w zbiornik na nieczystości ciekłe, czyli szambo, jednak muszą zostać spełnione przepisy prawne.

Toaleta na działce a przepisy

Przede wszystkim należy pamiętać, że zgodnie z regulaminem ROD na działce nie mogą znajdować się inne urządzenia niż te wymienione w §42, czyli: altana działkowa, szklarnia, tunel foliowy, okna inspektowe, studnia, sieć wodociągowa, kanalizacyjną i sieć elektryczna, zbiorniki wodne (basen, brodzik, oczko wodne), bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe, pergole, trejaże, murki kwiatowe, ogródki skalne i kąciki wypoczynkowe, piaskownica, huśtawka i inne urządzenia rekreacyjne.

Ponadto, w §68 „Zakazy porządkowe” w pkt. 4 znajdziemy zapis, iż działkowcom i innym osobom przebywającym na terenie ROD zabrania się między innymi stawiania na terenie działki szop, komórek, toalet wolnostojących (np. typu TOI-TOI). Jednocześnie w § 35 „Sanitariaty” czytamy, że ROD powinny być wyposażone w ogólnodostępne sanitariaty.

Zobacz: Regulamin ROD

Jak urządzić toaletę i szambo na działce?

Brak możliwości ustawienia toalety wolnostojącej nie oznacza, że nie można mieć toalety w ogóle. Można ją urządzić jeżeli istnieje możliwość i warunki do zainstalowania zbiornika na nieczystości ciekłe na działce oraz wkomponowania toalety w obrys altany (tak, by całość nie przekraczała 35m²) lub zainstalowania jej we wnętrzu.

Zgodnie z §43 regulaminu ROD, działka może być wyposażona w zbiornik na nieczystości (tzw. szambo) z zastrzeżeniem warunków określonych w przepisach powszechnie obowiązujących.

Odpowiedzialność za warunki sanitarno-higieniczne, wywóz nieczystości lub ich utylizację oraz ochronę wód gruntowych przed skażeniami ponosi działkowiec zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Działkowiec obowiązany jest zgłosić zarządowi ROD zamiar budowy szamba, załączając rysunek uwzględniający jego usytuowanie względem granic działki zgodnie z obowiązującymi przepisami, w miejscu zapewniającym swobodny dostęp wozu asenizacyjnego.

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: amoklv/Depositphotos

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Czy na działce w ROD można mieć toaletę?
Czy na działce w ROD można mieć toaletę?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
 

Komentarze

Dodaj komentarz